Koreli Serserim Romanı Yazarlarından Olca Karasoy Moral ile Röportaj

Koreli Serserim
Koreli Serserim
Koreli Serserim

Kore kültürü ve K-Pop ülkemizde çok hızlı yükseldi ve yükselmeye devam ediyor. Özellikle genç kızlar arasında ciddi takipçileri ve hayranları olan Kore kültürü edebiyatta da kendisine yer buldu.

Olca Karasoy Moral ve Ahmet Ziya Sekendiz’in kaleme aldığı Koreli Serserim adlı roman Kore hayalleri kuran Nehir adlı bir genç kızın Koreden değişim programı ile üniversiteye gelen öğrencilerle arkadaş olması ile yaşadığı romantizm ve gizem dolu maceralara odaklanıyor.

Kitabın yazarlarından Olca Karasoy Moral ile bir röportaj yaptık. Böyle bir roman yazan Olca Karasoy Moral’ın bu kadar cana yakın ve şirin biri olacağını hiç tahmin etmemiştik!

Film Analizi: Merhaba! Adeta karşımızda Kitaptaki Nehir’in kendi deyimi ile “leydi” hali var. 😊

Olca Karsoy Moral:  (Gülüyor) Teşekkür ederim. Umarım içimdan canavar bir Nehir çıkmaz! (Gülüşmeler)

F.A: Kitabın konusu ne?

Olca: Kore fanı bir kız olan Nehir Kore hayalleri kurarken üniversitelerine Kore’den değişim programı öğrencileri gelir. Ama hiç de dizilerdeki gibi tipler değillerdir.  Herşeye rağmen arkadaş olurlar. Hiç beklemediği bir anda bir yabancı Nehir’in kalbini çalacaktır. Fazla spoiler veremiyorum 🙂

F.A: Kitabı yazmaya ne zaman karar verdiniz?

Olca: Kore kültürü ile ilk tanıştığım zamanlardan beri kafamda böyle şeyler vardı. Ben hem gazeteci hem de sinema tv mezunu olduğum için kafam hep bir şeyler üretmeye, yazmaya, çizmeye gidiyor.

Koreli Serserim
Koreli Serserim

F.A: Peki o zaman neden Kore diyelim.

Olca: İşte or ası çok karışık. Kore benim için çok şey ifade ediyor. Farklı bir dünya ama içinde olmak isteyeceğim kadar farklı. Apayrı bir dil, nazik insanlar. Kore benim için bir yaşam biçimi diyebiliriz. Genel olarak tüm uzak doğu ilgi alanıma girse de Kore

Koreli Serserim
Koreli Serserim

hep bambaşka oldu.

F.A: Roman yazma süreci nasıl gelişti?

Olca: Benim de, romanı birlikte yazdığımız Ahmet Ziya Sekendiz’in de daha önceden yazarlık geçmişimiz var. O da benim gibi değişik kültürlere ilgi duyan biri olunca kafalarımız çok uyuştu. Genel yapıyı ve akışı belirlemek için defalarca toplantı yaptık. Karakterleri oluşturduk ve yazmaya başladık! Çok uzun bir yazım süreci sonunda da kitap ortaya çıktı.

F.A: Kitapta birçok Koreli karakter yer alıyor. Açıkçası bu karakterleri o kadar ilginç buldum ki onların da ayrı kitaplarının yazılabileceğini düşündüm. Var mı böyle bir plan?

Olca: Şimdilik yok ama neden olmasın? Karakterlerin yaşayan kişiler olmasını istedik. O yüzden hepsinin bir arka planı var.

F.A: Hyun çok çekici çok etkileyici bir karakter. İlk sayfadan son sayfaya kadar gizemler ortaya çıktıkça ona olan düşkünlüğüm daha da arttı. Kitap bitinde günlerce etkisinden çıkamadım. Çok güzel bir dünya kurgulamışsınız. Benim merak ettiğim şu: Siz de bu yazdıklarınızın etkisinde kalıyor musunuz?

Olca: Evet. Biz yazdık ama bu etkilenmediğimiz anlamına gelmiyor. Zaten eğer yazdıklarınız size geçmezse okuyucuya da geçmez. Ben de son okumadan sonra çok etkisinde kaldım.

F.A: Koreli Serserim romanını okuyanları neler bekliyor?

Koreli Serserim
Koreli Serserim

Olca: Heyecan, romantizm ve gizem. Yer yer çok gülecekleri bir roman oldu.

F.A: Çok teşekkürler, ben de Koreli Serserim romanının herkesin okumasını tavsiye ediyorum.

Olca: Ben teşekkür ederim.

Kitap arkasından:

Koreli bir serseri hayatınızı altüst etse?

Olmaz demeyin, ben de bunların başıma geleceğini asla tahmin etmezdim.

Tüm zamanım Kore dizileri izleyip, Kore hakkında hayaller kurmakla geçerken, Kore dizisi tadında bir hayatım olacağı kimin aklına gelirdi?

Okulumuza değişim programı ile gelen Koreliler sayesinde hayatımın en eğlenceli günlerini yaşayacağımı tahmin ediyordum ama âşık olacağımı işin içine hiç katmamıştım.

Bu altı ayda yaşadığım gizem dolu maceraları bir anlatsam…

Sıkı durun, serüven başlıyor!

Satın almak için: https://www.kitapyurdu.com/kitap/koreli-serserim-/620274.html&filter_name=koreli+serserim

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir