Comikon İstanbul Manga Fest: Gönül Veren İnsanların Neleri Başarabildiğine Şahit olun

Ben Comikon Manga Fest’e şu geldi bu geldi gibi bir yazı yazmayacağım. Ben işe başka bir yönden bakmak ve Comikon’un arkasını görmek istiyorum.

Hani bazen ailecek pikniğe gidecek oluruz da elimiz ayağımız birbirine karışır: “Mangal geldi mi? Etler hazır mı? Top kimde? Aman örtüleri unutmayalım!” Piknik organizasyonu bile zor ve masraflı iken yüzlerce hatta binlerce insanın bir araya geleceği, konuşmaların birbirini takip ederek sürecin tıkır tıkır işleyeceği, aynı anda bir salonda seminer bir diğerinde film gösterimi bir diğerinde atölye çalışması yapıldığını düşünün. Hatta yurt dışından hem de bize pek uzak bir ülkeden misafirlerinizin geldiğini ve misafirlerin el üstünde tutulması gerektiğini hayal edin. Profesyonel bir organizasyon değil mi? Peki siz bu profesyonel işi yapabilir misiniz? Eğer gerçekten gönül vermişseniz evet yapabilirsiniz. Yeter ki hayal edin derler ya, işte comikon bir hayalin geçeğe dönüşmüş hali. Elle tutulan gerçek bir hayal!

Şimdiye dek çok organizasyona gittim ama bu kadar iyi olanına rastladığımı söyleyemem. Bunun tek bir sebebi var: Organizasyonu gerçekleştirenlerin hiç dinlenmeden özveri ile sağa sola koşturmaları. Comikon’u organize edenlerden bir kaçı ile karşılaşma şansımız oldu. Burak Aydın, Bülent Tellan ve Merve Çay ile. Anime ve manga konusunda yıllardır organizasyonalar düzenleyen bu dostlarımızı zaten önceden tanıyorduk. Ama oradaki heyecanlarını görmenizi isterdim. Yıllarını bu işe vermiş olanlardan bekleyeceğiniz yılgınlık hali kesinlikle onlar için geçerli değildi. Sanki ilk defa anime görmüş ve büyülenmiş küçük bir çocuk edası ile ama yılların getirdiği olgunlukla çalışırken neler başardıklarının farkında bile değildiler belki de. Organizasyonu sırtlayan diğer kişiler ile görüşemedim. Ama onların da heyecan dolu olduğuna eminim.

Sevgili Comikon yetkilileri. Siz çok önemli iki şey başardınız:

Birincisi, özverili çalışan ve kendine/işine inanan insanların harika işler başarabileceğini gösterdiniz. Bu para pul meselesi değil. Yüz binlerce dolar harcanan rezalet organizasyonlara az denk gelmedik!

İkincisi ise şu: Türkiye’de düzenlenen büyük anime-manga-çizgi roman- oyun festivalleri ve organizasyonların amatörce ya da samimiyetten uzak, mekanik ve özenti olmak zorunda olmadığını gösterdiniz.

 

Comikon bir şaka değil, tam tersine ağır çalışmalarla hazırlanmış, işini aşk ile yapan insanların başardığı büyük hem de çok büyük ve çok güzel bir etkinlik! Eğer katılamamış olsaydım sanırım çok şey kaybetmiş olacaktım.

Emeği geçen herkese can-ı gönülden teşekkürler!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir