Blade Runner Film Analizi

blade runner ile ilgili görsel sonucu

Ridley Scott’ın yönettiği 1982 yapımı Blade Runner, (Bıçak sırtı) Harrison Ford’un başrolünü oynadığı kült bir filmdir.

Film uluslararasında popüler ve kült bir klasik oldu. Blade Runner’ın fütüristik tasarımı ve karanlık stili bir ölçek olarak alındı ve birçok bilimkurgu, anime ve televizyon programına esin kaynağı oldu. Blade Runner tüm zamanların en büyük bilim-kurgu filmlerinden biri olarak düşünülürken, modern trend ve meseleleri yansıtmaya devam etti.

blade runner ile ilgili görsel sonucu

Film 1993 yılında Birleşik Devletler Ulusal Film Kayıtları tarafından korunmak için seçildi. Görsel Efekt Derneği tarafından 2007 yılında, tüm zamanların görsel yönden en etkili ikinci film olarak tanımlandı. Zamanla filmin bazı sahnelerinde görülen ürünlerin şirketlerinin lanetlendiğine dair bir inanış ortaya çıktı. O zamanlar pazarın lideri olan firmalar ilerleyen yıllarda çoğunlukla maddi darlığa düştü ve büyük oranda gerileme yaşadı. Amerika’da elektronik ve iletişim alanında lider olan RCA, 1985 yılında GE Şirketleri tarafındn satın alındı ve çöktü. 1982 yılında video yunu pazarının %70’lik kısmını elinde tutan Atari, 1991 yılının ilk çeyreğinde iki milyon dolardan fazla zarar etti. Önceki şirket adını kullanan Atari bugün tamamen farklı bir firmadır. Yemek aletleri pazarında lider olan Cuisinart, 1989 yılında iflas etti. ABD’nin telefon devi Bell, pazardaki tekel konumunu 1982 senesinde kaybetti. Amerikan hava yolu firması Pam-Am, terörist bombalama olaylarının ardından 1991 yılında iflasını açıkladı. Bıçak Sırtı’nın gösterime girmesinin ardından Coca Cola firması 1985 yılında yeni formülünü açıkladı ve milyonlara dolarlık kayba uğradı. Ancak çok geçmeden pazardaki yerini yeniden kazandı.Ayrıca Bıçak Sırtı filminin lanetinden etkilenmeyen birkaç istisnadan biri olan Coca Cola şirketinin yanı sıra, logoları filmde görülen Budweiser ve TDK şirketleri ise gelişmeye ve ilerlemeye devam etti.

blade runner ile ilgili görsel sonucu

Filmin Konusu
Film 2019 yılında Distopik bir gelecekte Los Angeles şehrinde geçer. Tyrell Şirketi’nin ürettiği kopya insanlar (replicant) uzak gezegenlerde köle gibi çalıştırılmaktan bıkıp isyan başlatırlar. İsyanın sonunda dört kopya bir uzay gemisine binip Dünya’ya gelirler. Sorun çıkaran kopyaları bulup öldürmek için çalışan “blade runner” adlı polis birimi, isyancı replicantları bulmak için Holden’ı görevlendirir. Holden replicantları bulup öldürmekle uğraşırken, replicantlar da dört yıl olan yaşam sürelerini arttırmak için uğraşmaktadırlar.

blade-runner-city-01

Distopya Ne demektir?
Distopya, (anti-ütopya Yunanca dystopia) çoğunlukla ütopik birtoplum anlayışının anti-tezini tanımlamak için kullanılır. Distopik bir toplum otoriter – totaliter bir devlet modeli ya da benzer bir başka baskıcı sistem altında karakterize edilir.Kelime ilk defa John Stuart Mill tarafından kullanılmıştır. Filozofun Yunanca bilgisi göz önüne alınırsa, kelimeyi “ütopyanın tersi” olarak değil, “kötü bir yer” anlamında kullandığı anlaşılır.Yunanca bir ön-takı olan dys/dis, “kötü”, “hastalıklı” ya da “anormal” anlamını taşır. Ou takısı ise “yok”, “değil” anlamını taşır ki, ütopya (outopia) Yunanca’da “olmayan yer” demektir. Aslında ütopya, “güzel yer” anlamına gelen Eutopia ‘ya bir gönderme yapar (eu öntakısı “iyi, güzel” anlamı katar). Yani distopya ile ütopya, dysphoria ile euphoria’nın birbiriyle karşıt olduğu gibi karşıt değildir.

blade runner ile ilgili görsel sonucu

Yan Anlamlar, Anlatımlar, Atıflar
ADEM İLE HAVVA (ADAM AND EVE)
İlk İnsanlar Adem ile Havva Cennetteki yasak ağaçtan elma yedikleri için kovulurlar. Şeytan, Yılan kılığında Adem ile Havvayı kandırır ağaçtaki elmayı yediklerinde kendilerininde Tanrı gibi ölümsüz Olacaklarını bu yüzden Tanrının bu meyveyi yasakladığını söyler Replicantların dört yıl ömürleri vardır, kölelikten kurtulduktan sonra ömürlerini uzatmak belki de ölümsüz olmak için aynı adem ile havva gibi çabalarlar. Şeytan Adem ile Havva’ya yılan kılığında gelmiştir, filmin bir sahnesinde de danscı replikant kadının yılan ile birlikte yapacağı dans öncesi “Adem ile Havva“nın hikayesine atıfla “cennetten kovulmasına sebep olan canlı“ ile dans edeceği anons edilir.

BEYAZ GÜVERCİN
blade-runner1

Büyük tufan sonrasında Nuh’a gagasında bir zeytin dalıyla geri dönen beyaz güvercinin hikayesinden gelmektedir. Güvercin tufanın sona erdiğini ve insanlar için yeni bir başlangıcın mümkün olduğunu müjdelemiştir. Bu nedenle aynı zamanda “barış umudu” anlamına da gelmektedir. Filmin son sahnelerine doğru Replikantların lideri nereden geldiği belli olmayan bir beyaz güvercini severken görülür.

Unicorn – Tek boynuzlu at
Saf ve masum olduğuna, kanı içildiğinde kişiyi ölümsüz kıldığına, bu nedenle öldürmenin lanet getireceğine inanılan efsanevi bir hayvan. Filmde bir çok yerde Unicorn’a rastlarız. Hatta bir sahnede Rick Deckard’ın rüyasında da koşan bir Unicorn görür, bu sahne dolayısı ile izleyiciler tarafından Rick’in de bir replikant olduğunu savunanlar olmuştur.

blade runner ile ilgili görsel sonucu

Filmin Döneminden Değerlendirmesi
“1982’den kısmen başarılı 2019 New York Tahmini”
Blade Runner 1982’de çekilmiş bir film ve günümüze yakın bir zamanı anlatıyor (2019) Teknolojinin evriminin çok hızlı yaşanacağı tahmin edilmiş, uçan arabalar, dev mimari yapılar, uzayda koloni kurma projeleri, ve günümüzde bile uzak gelecekte diye nitelendirilen sıfırtan insan yaratacak kadar gelişmiş genetik mühendislik 2019 yılında mevcut. Filmdeki replicant olarak adlandırılan kopyaların normal insanlar gibi yaşamak istemesi ve yaşam sürelerini uzatmaya çalışmaları bir çok bilmkurgu filme esin kaynağı olmuş, Matrix, The Island, Terminator, I Robot, Eagle Eye akla ilk gelenler.

blade runner ile ilgili görsel sonucu
Filmin Günümüzden Değerlendirmesi
Filmin alt metninde insanoğlu’nun hükmedebildiği herşeyi kendi yararına kullanmasındaki bencil tavrı anlatıyor ve kontrolden çıktığında onu yok ettiğini gösteriyor. Bu filmde insanlar doğaya veya hayvanlara değil, kendi icat ettiği kopya insanlar’a hükmediyor kendi yararına kullanıyor. Günümüzde de ihtiyaç duyduğumuz şeyleri icat ediyor ve onları kendi yararımıza kullanıyoruz. Filmde replikantların yapay da olsa duyguları vardı, bu duygular isyan etmelerine yol açmıştı, henüz duyguları olan robotlar icat etmedik ama modern dünya duyguları olan bir çok insana hükmetti onları kötü yaşam koşullarına terk edip köle gibi çalıştırdı ve çalıştırmaya devam ediyor. Film bu gerçeği sorgulamamıza sebep oluyor, ya da bu gerçekten yola çıkıp gelecekte neler olacağını tahmin ediyor.

blade runner ile ilgili görsel sonucu
Kaynakça
Film Hakkında Bilgiler; Internet Movie Database (IMDB)
Yönetmen – Ridley Scott hakkında bilgiler;
Ntv yayınları Başvuru Kitapları FILM

One thought on “Blade Runner Film Analizi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir