DİLİMİZDEN DÜŞMEYEN, EN İYİ YABANCI DİZİLER

Her gün, dünyanın çeşitli ülkelerinde yeni bir dizi yayınlanmaya başlıyor. Bu diziler artık hem televizyonlarda hem de internet üzerinden yayın yapıyor. Daha çok yeni olsa da internet üzerinden yayınlanan dizilerde oldukça revaçta oldu. Zira özellikle yabancı dizi izleyicileri çok uzun zamandır dizileri televizyondan değil internet üzerinden izliyordu ve bu durum özellikle o izleyici kitle için son derece iyi oldu. Neden mi? En azından televizyonda yayınlandıktan sonra internete düşmesini bekleme zahmetine girmeden doğrudan internetten dizileri izleyebiliyorlar.  Ben de sizler için son zamanların en çok izlenen ve konuşulan dizilerinden bahsedeyim dedim.

Game Of Thrones: Tüm zamanların en sevilen dizilerinden birisi oldu GOT. Hatta bu sevgi öyle bir hal aldı ki izleyen kitle, izlemeyen kitle ile insanlar düşmanlık boyutunda ayrıldı diyebiliriz. Yanınızda birisi GOT’dan bahsederse ve siz “ben izlemedim” derseniz alacağınız tepki şu olacaktır: “neee, nasıl izlemezsin, inanamıyorum sana yuh”. Bende bu tepkileri çok alınca bir oturup izliyeyim neymiş bu GOT  dedim ve evet, gerçekten her açıdan muazzam bir dizi ortaya çıkarmışlar. Her ne kadar son sezonda  seyirciyi tatmin etme konusunda biraz sıkıntılar yaşasa da kesinlikle izlenmesi gereken bir dizi. Siz siz olun GOT’a en azından şöyle bir göz gezdirmeden durmayın eminim birkaç bölüm sonra favori dizilerinizden olacak. Bu arada nedir bu dizinin konusu diyenlere iki cümle ile özet geçeyim: Taht Kavgaları. Aslında dizi adı üstünde taht oyunlarını anlatıyor. İktidar savaşları, şiddet ve cinsellik ile süslenmiş, ee tabi birazda fantastik öğeler eklenmiş.

American Horror Story: Benim en sevdiğim dizilerin başında gelir kendisi. Bu öyle herkese hitap eden bir dizide değil. İçinde yine şiddet ve cinsellik var. Farkındaysanız genelde içinde şiddet ve cinsellik olmayan bir ABD yapımı film ve dizi bulmak pek kolay iş değil. Ama AHS bunları korku ve gerilim ile çok güzel bir şekilde harmanlamış. Şimdiye kadar 6 sezon oynayan dizi 7.sezonu ile önümüzde ki hafta devam edecek. Her bir sezon birbirinden bağımsız, farklı hikaye ve karakterler ile ilerlemişti. Bu sezonda ise 4.sezon ile ufak bir bağlantı yapılacak. Dizinin her sezonda farklı bir korku hikayesi ile karşımıza çıkması hem diziden sıkılmadan izlemeyi hem de farklı korku öğeleri ile korku severlere korku ziyafeti çektirmeyi başarıyor. Korku ve gerilim türünü seviyorsanız işte bu dizi tam size göre. Ve unutmayın gelmiş geçmiş en iyi korku gerilim dizilerinden birisi var karşınızda, tadını çıkarın. Aaa unutmadan bir de kötü haber vereyim. Dizi telif hakları dolayısı ile Türkçe alt yazılı olarak hiç bir yerde bulunmuyor.  Böylece bir kez daha İngilizce bilmenin önemini anlamış oluyor.

 

Walking Dead: Zombileri sever misiniz? Adı üstünde yürüyen ölülerin dizisi bu. İşin güzel tarafı Türkçe Dublajlı olarak ta izleyebileceğiniz bir dizi bu. İşin kötü kısmı ile bir günde birkaç bölüm izlerseniz zombiler rüyanızda peşinize düşebiliyor. Zira bana bolca zombi dolu rüyalar göstertti bu dizi. Biraz gerilelim, birazda macera yaşayalım diyenlere göre bir dizi bu. Dizi kahramanlarımızın hem zombilerle hem de gün geçtikçe bulundukları durum dolayı ile iyice yolcan çıkan insanalr ile olan mücadelesi görmeye değer. Ve bu dizinin en hoşuma giden tarafı izlerken sürekli “ben olsam ne yapardım?” demenizi sağlaması. Bu da seyirci ile doğrudan iletişim kuran bir dizi olduğunun göstergesi aslında. Bu arada”midem hassas” diyenlere uygun bir dizi değil zira bol miktarda kan ve organ seli barındırıyor.

Stranger Things: Bu dizi diğerlerinden çok daha ayrı bir yerde bence. Evet, bu da içinde fantastik öğeler barındırıyor ama en azından cinsel öğeler ile boğulmuyoruz. Dizide kaybolan arkadaşlarını arayan üç çocuk ve onlara yardım eden, doğaüstü güçlere sahip bir kızın başından geçen olaylar anlatılıyor. Winona Ryder dizinin başrollerinden ve kendisini çok sevdiğim için diziye ilk onun için başlamıştım ama dizi onu bile aşmış ve son derece harika olmuş. Ayrıca son zamanların en popüler dizilerine ev sahipliği yapan Netflix dizisi S.T.

Taboo: Bu dizinin en dikkat çeken tarafı dizinin Tom Hardy ve Ridley Scott’ın ortak yapımı olması. Dizinin diğer güzel kısmı ise birkaç farklı kültürü göndermeler yapması; 19.yy İngiltere’si, Afrika Kabileleri,  Doğu Hindistan Şirketleri ile Hindistan kültürü gibi. Tarihi ve entrikalı dizilerden hoşlananlar için oldukça başarılı bir dizi. Afrika’da bir kabile ile yaşadıktan sonra İngiltere dönüp burada Hindistan Şirketleri ile olan anlaşmalar, buna engel olmak istene hain kız kardeş ve karışan İngiltere ortamı dizide ki sadece birkaç olay.

Aslında listeye eklenebilecek daha birçok dizi mevcut ama sizler için en beğendiklerimi yazdım. Bu dizileri hala izlemediyseniz en azından ilk birkaç bölümüne göz atın derim nasılsa birkaç bölüm sonra sizi ekrana kitlemeyi başaracak kadar sağlam dizi bunlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir