Nintendo DS’de bir Cevher: Hotel Dusk : Room 215

Saklanacak Çok Şey Var
Nintendo DS için hazırlanan macera oyunlarından birisi olan Hotel Dusk: 215’te dikkatinizi çeken ilk unsur şüphesiz oyunun geçtiği zaman dilimi olacak. Çünkü oyundaki olaylar günümüzde değil , 1979 yılında gelişiyor. Kibirli polis memuru Kyle Hyde, yaklaşık üç sene önce ortağı Bradley’i vurmuştur ve Bradley ortadan kaybolmuştur. Bunun üzerine Hyde görevden ayrılmış ve kendi bürosunu açmıştır. Genellikle ücreti yüksek gizli görevleri müşterileri için yerine getiren Hyde, bir yandan da vurduğu ortağı Bradley’i hala aramaktadır. Bir gün aldığı görevi yerine getirmek için yola düşen Hyde’nin yolu bir otel olan “Hotel Dusk”a düşer. Büyük macerada bu esnada başlamış oluyor. Çünkü Hyde otele vardığı andan itibaren birçok soru işaretini de yanında getirmiştir. Üstelik ortada çok tuhaf bir durum da vardır. Otel sahibinin anlattığına göre zaten adı Kyle Hyde olan birisi otele gelmiş, otelin uşağı ise hiçbir şey görmemiş ve ortaya çıkan dilsiz bir kız Bradley’in kız kardeşinin isminin yazdığı bir bilezik takmaktadır. Ayrıca otelde eski bir mahkum ve Hyde’nin eski bir tanıdığı kalmaktadır. Fakat en büyük gariplik otelin kendisidir. Söylenenlere göre Hyde’nin kaldığı 215 numaralı oda dilekleri gerçekleştiriyormuş ve kaybolan bir kızın ruhu geceleri otelde geziniyormuş. Ve son olarak otelde kalan herkesin açığa çıkmaması gereken bir sırrı vardır ; Hyde’da dahil…

1

DS İşi Dedektiflik
Oyunumuz Hotel Dusk: 215 klasik dedektif romanlarından fırlamış gibi DS ekranlarında karşımıza çıkıyor. Gerek içeriği gerekse hikayesi ile sizlere sisli ve karanlık dedektiflik filmlerini, diğer adıyla “film – noir” havasını oldukça iyi yaşatıyor. DS’nizin “touchscreen” yani dokunma ekranında kahramanımız Hyde’yi otelin içinde bir o yana bir bu yana gezdiriyorsunuz. DS’nizin bir ekranından otelin haritasını görürken diğer ekrandan Hyde’nin gözünden olayları görüyoruz ve ilerliyoruz. İlerleme ekranında bir yere yakınlaşırsanız harita ekranında yaklaştığınız yere daha yakından bakabiliyor ve ekranda 180 derece gezebiliyorsunuz. Ayrıca kendi not defterinizde kendi notunuzu da tutabiliyorsunuz.

Her macera oyununda olduğu gibi Hotel Dusk’ta da çeşitli bulmacalar çözüyor , nesneler toplayıp doğru yerlerde kullanıyoruz. Bulmacalar oldukça mantıklı ama çoğu sizlere tanıdık gelecektir. Yani olağan dışı bir bulmaca yok. Şifre bul , belge topla , kilitli kapıyı aç cinsinden. Hotel Dusk’u başarılı bir yapım yapan en önemliği özelliği oyuncuya yaşattığı atmosfer oluyor. Ayrıca karakter modellemeleri de oldukça iyiler.

3

Hotel Dusk’ta aksiyon sahnesi beklememenizi öneririm. Çünkü oyun tamamı ile saf bir macera oyunu. Diyaloglar oyunun büyük bir bölümünü oluşturuyor. Normal alışagelmiş soruların yanında karşınızdakinden bilgi sökmek için “akıllı” tabir edebileceğim sorular sorabiliyorsunuz. Sağ gösterip sol vurmak gibi. Tabi bu durum her zaman işe yaramıyor. Bilgi alacağım derken karşınızdakini korkutup veya sinirlendirip uzaklaştırabiliyorsunuz. Aynı zamanda bu karakterler sizlere de çeldirici sorular sorabiliyor. Doğru soruya en akıllı cevabı vermez iseniz bilgi sızdırabiliyorsunuz. Bu yüzden dikkatli olun.

5

Kalemle Çizilmiş Grafikler
Oyundaki kontroller ve bahsettiğim gibi dokunaç ekranı oldukça iyi tasarlanmış. Oyunun bir diğer artısı da ilginç grafikleri oluyor. Grafikler sanki kurşunkalemle çizilmişe benziyor ve oldukça sıra dışılar. Özellikle karakterlerin 2D animasyonları göz dolduruyor. El – kol hareketlerinden mimiklere kadar her şey düşünülmüş ve tasarlanmış. Hatta karşınızdakinin ruh halini bile yüz ifadesinden ve gözlerinden kolaylıkla anlayabiliyorsunuz. Karakter çizimlerinin yanında otelin 3D grafikleri biraz sönük kalsa da onlarda iyiler. Yine müzikler ve sesler atmosferi iyi tamamlıyor. Müzikler bulunduğunuz duruma göre sakin veya gerilimli olarak değişebiliyor. Lakin ne yazık ki oyunda seslendirme bulunmamakta. Alt yazı şeklindeki diyaloglar ile idare etmeniz lazım. Ayrıca oyunu istediğiniz anda kaydedebiliyorsunuz.

Sonuç
Son zamanlarda macera oyunlarına ağırlık veren Nintendo DS , yapımcı firma CING ile yine iyi iş çıkarmış durumda. Oyunun konusu olsun , grafikleri ve en önemlisi atmosferi bu oyunu oynanır yapan en önemli etken. Sonuç olarak eğer elinizde bir DS var ve macera oyunu düşkünü iseniz Hotel Dusk: Room 215 sizleri bekliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir