Aksiyon Severler İçin En İyi 6 Polisiye Anime Serisi

Ghost in the Shell

Mamoru Oshii’nin Ghost in Shell animesi aynı ismi taşıyan Masumane Shirow’un mangasından uyarlamadı. Aksiyon, Sci-fi, polisiye, mecha, psikolojik ve seinen türündeki serinin stüdyosu Production IG, yapımcısı ise Bandai Visual ve Kodansha. 1995’te çıkan serinin ilk filmi 1 saat 22 dakika. İkinci filminin yayın tarihi ise 2008. Devamında 2013, 2014 ve 2015 yıllarında da diğer anime filmleri geliyor. Hikayenin konusu 2029 yılında geçiyor. Elektronik ağlar ve bilgisayarlar inanılmaz bir gelişim göstermiş, insan hayatı tamamen elektriğe bağlanmıştır. İnsanlar, cyborglar, robotlar ve yapay zekâya sahip programlar bu ağın birer parçasıdır. İnsanları diğer yaşam formlarından ayıran tek ayırt edici özellik ise sahip oldukları ruhlardır. Ruhu olan her canlı, sibernetik bir vücuda sahip olsa da insan olarak tanımlanmakta ve insana dair her türlü hak ve özgürlüklerden yararlanabilmektedir. Ancak siber suçlular ruhları yönlendirmekte, algısal verilere ulaşılabilmekte hatta hafızalar silinip üzerlerine yenilerini yazılabilmektedir. Japonya’nın Ulusal Kamu Güvenliği Komisyonu Teşkilatında yarı özerk konumda faaliyet gösteren 9. Şube personeli yukarıda anılan suçlara karşı mücadele eden özel bir birimdir. Teşkilatın harekât lideri, vücudu tamamı ile sibergenetik organ ve uzuvlardan oluşan Binbaşı Motoko Kusanagi ile ekibi, siber suçlulara karşı yürüttükleri operasyonlar esnasında Kuklacı adındaki oldukça tehlikeli ve kimliği tespit edilemeyen bir siber suçluya ulaşır. Motoko Kusanagi ve 9. Şube çok geçmeden Kuklacının gerçek kimliği ve amaçları ile karşı karşıya kalacaktır.

Aslında Kuklacı, Japon Dışişleri Bakanlığı tarafından yaratılmış “proje 2501” kod adlı bir ajandır. 2501, kendi bilincini kazanarak ruhunu yaratmıştır ve insan haklarına sahip olduğunu düşünmektedir. Bu da büyük bir tehlike oluşturmaktadır. Dış İşleri, sorunu çözmek için onu yok etmeye karar verir. Motoko Kusanagi ise bu macerada insanlığın anlamını sorgulayacak ve kendi öz kimliğini bulacaktır.

Psycho-Pass

Hikaru Miyoshi’nin mangasından uyarlanan Psyco Pass anime serisinin şu ana kadar yayınlanmış iki sezonu buluyor. İlk sezon 2012-2013 yılları arasında yayınlanıyor ve 22 bölümden oluşuyor. 2014 yılında yayınlanan ikinci sezon ise 11 bölümden oluşuyor. Seri, bir hapishane-gözetim ve disiplin üçgeninden oluşmaktadır. Yakın gelecekte geçen hikâye Sibyl adı verilen teknoloji ile insanların ruh halleri ve kişilik değerlerini ölçmektedir. Bu değerleri de Pyscho Pass adı verilen ekipman ile belirlenmektedir. İnsanın ruh halini her an her yerde ölçen bu cihazlar sayesinde riskli olan kişiler belirlenerek şoklandıktan sonra tedavi edilmektedir. Eğer insanın ruh hali tehdit içerek duruma gelmişse infaz edilmektedir. Bu infazlar dedektiflerin ve infazcıların kullandığı ‘’Dominators’’ adı verilen silahlar ile yapılmaktadır. Bu silahlar kişinin ruh sağlığının puanına göre infaz biçimleri geliştirmekte; bu infazlar şok, hapishane gözetimi ve infaz şeklinde olmaktadır. Bunlardan infaz ise kendi içinde kısmen ve tamamen yok etme biçiminde ayrılmaktadır.

On Your Mark

1995 yılında tek bölüm ve 6 dakika formatında yayınlanan On Your Mark bir Stüdyo Ghibli animesi. Konusu ise şöyle: gelecekte insanlar hem terk edilmiş nükleer santralden yayılan radyasyon hem de güneşten dolayı bulundukları yerde yaşayamaz duruma geliyorlar. Birgün ir grup özel polis dini bir tarikata baskın düzenliyorlar. Baskın sonrasında iki polis elleri kelepçeli kanatlı bir mutant kız buluyorlar. Bununla birlikte devletin bilim adamları duruma müdahale ederek kızı araştırma merkezine getiriyorlar. Kızın bir hapishaneden başka bir hapishaneye getirdiklerini fark eden iki polis, cesur bir plan hazırlayarak herkesin özgürlüğü adına kızı özgür bırakmaya çalışır.

Your Under Arrest

1994’te 4 bölümlük OVAlar ile ilk sezonuna başlayan Taiho Shichau Zo animesi Studio Deen yapımı. Devamında 1996’da 47 bölümlük asıl sezonuna başlıyor. 97’de özel bir bölüm yayınlanıyor. 99’da bir buçuk saatlik film; 2001’de 26 bölümlük ikinci sezon; 2002’de bir özel bölüm daha; 2007’de 23 bölümlük üçüncü sezon ve 2008’de üçüncü sezon için özel bir bölüm yayınlanıyor. Hikâye’nin başrolünde Tokyo otoyolu kadın devriye polisleri Natsumi ve Miyuki yer alıyor. İlk tanışmaları kötü olan bu ikili birbirinin partneri olduklarını öğrendiklerinde çok şaşırırlar ve ilk etapta birbirlerinden hiç haz etmezler. Ancak kısa bir süre içerisinde trafik şubesinin en iyi ekiplerinden biri haline gelirler.

Paranoia Agent (JPN : Mousou Dairinin)

Bir Madhouse yapımı olan Mousou Dairinin anime serisi 2003 yılında 14 bölümlük sezonuyla anime dünyasına adım atıyor. Yönetmenliğini Satoshi Kon‘un yaptığı Paranoia Agent TV anime serisi, Bat Boy adı verilen (Patenli Çocuk) bir seri saldırganın arkasındaki gizemi çözmeye çalışan dedektiflerin ve kurbanların arkasında yatan gerçeği konu alıyor. Toplumun içindeki insan ilişkilerindeki çürümelere derin mercek tutan Paranoi Agent, Tokyo sokaklarında paten giyen elinde yamulmuş beyzbol sopası ile kurban olarak belirlediği insanlara saldıran ortaokul öğrencisi çağlarındaki bir çocuğun arkasındaki gizem perdesini aralamaya çalışıyor.

Appleseed

1988’de yayınlanan OVA bölümüyle anime dünyasında katılan Aplessed animesinin; devamında 2004 yılında anime filmi, 2007 yılında yayınlanan Appleseed Saga Ex Machina filmi, 2011 yılında yayınlanan 13 OVA bölümden oluşan Appleseed XIII ve aynı adla 2 parttan oluşan filmi bulunuyor. Appleseed’in konusu İkinci Dünya Savaşı sonrasında Genel Yönetim Kontrol Ofisi tarafından inşa edilen deney kenti Olympus’ta geçiyor. Dünya üzerinde bir cennet olarak inşa edilen kentte insanlar, cyborglar ve bioroidler (fiziksel olarak insana benzeyen, insandan daha güçlü, duygusallık seviyeleri düşürülmüş robotlar) yaşamaktadır. Bioridler Olympus’taki tüm idari işleri kontrol ediyor ve yönetiyor; böylece insanların yaşaması için üropik bir toplum yaratılıyor. Ancak bazı insanlar için bu ütopik evren bir kafes haline geliyor. Polis memuru Calon Mautholos, karısının intiharından sonra kentin vatandaşlarını bağlayan kuralların yarattığı özgürlüğe karşı nefret duymaya başlıyor. Şehire duyduğu nefret gitgide büyüyen Calon, terörist A.J. Sebastian ile Merkez Yönetim Bürosunu yok etmek için plan kurar ve karısının ölümüne neden olan şehir kurallarını yasama organına gönderir.  Calon’un keşfettiği şey hoşnutsuzluk değildi. Bioridlere karşı olan nefreti ise Sebatian’ı motive ediyordu. Zamanla Calon devlet yetkililerinin dikkatini çeker. Terörle mücadele birimi ESWAT’tan Deunan Knute ve partneri Briareos Calon ve Sebastian’ı avlamaya ve durdurmaya çalışır.

*Bu yazı Japon Sineması E-dergisinin 14.sayısında yayınlanmıştır. Dergiyi okumak için tıklayınız.

YAZAN: 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir