Mockbuster Filmler

B türü filmlerin meraklıları, üç film bir arada mantığının ortadan kalkması ile biraz filmsiz kalmışlardı. Asıl filmden arta kalan paralarla çekilen –ya da bu şekilde duran- B filmlerin modasının geçmesinin ardından,  1997 yılında kurulan The Asylum firmasının birbirinden güzel (!) filmleri ile B filmi meraklıları rahat bir nefes aldılar.

The Asylum ve benzer birkaç firmanın yaptığı filmlere “Mockbuster” filmler deniyor. Aslına bakarsanız B filmler ile benzer özellikler taşısa da farklılıkları mevcut mockbuster filmlerin.

B filmler, düşük bütçe ile çekilen, genellikle aksiyon ya da korku türünde filmlerdir. Klişelerle bezeli olsalar da özgündürler.

Ancak Mockbuster filmler’in özgünlüğü konusu biraz tartışmalı olabilir.

Konuyu dağıtmadan, mockbuster filmlerin ayırdedici 3 özelliğini yazalım:

1- Sinemada gösterilmezler. DVD olarak yayınlanmak üzere çekilirler.

2- Bir “gişe canavarı” blockbuster filmi temel alırlar.

3- İsmi –yanıltıcı derecede- temel alınan blockbuster filme benzer (bazen de aynıdır)

Mockbuster filmler, ilgili blockbuster film vizyona girmeden ya da girer girmez DVD satıcısı/kiralayıcısı dükkânlarda yerini alır. Bu zamanlamanın iki amacı vardır: Müşteriye sinemadaki filmin benzerini izleyeceği izlenimini vermek ve/veya sinemadaki filmle mockbuster filmi karıştırıp satın almasını sağlamak.

Şimdi en meşhur mockbuster filmlere göz atalım.

Atlantic Rim

atlantic-rim_0 (1)Gişe Canavarı, 190 milyon dolar bütçeli Pasific Rim isimli film gösterime girmeden birkaç gün önce Atlantic Rim adlı bir film, DVD mağazalarına çıktı. Pasific Rim Hong Kong’da, Atlantic Rim ise New York’ta geçiyordu. İkisinde de dev robotlar vardı. Pasific Rİm’in devasa bütçesine karşın, Atlantic Rim 500.000 dolara çekilmişti.

 

 

Apocalypse Z

wwzAsıl adı Zombie Massacre olan bu İtalyan filmi, Amerika ve İngiltere’de Apocalypse Z adı ile yayınlandı. (Afişlerdeki benzerliğe dikkat) Apolcalypse Z’nin kalitesi hakkında bir fikir vermesi için yönetmenliğini Uwe Boll’un yaptığını belirtelim.

 

 

 

Street Racer

speedDüşük bütçeli mockbuster film Street Racer, ünlü film Speed Racer’ı hatırlatıyor. Yapım, The fast & The Furious filmini temel almış.

 

 

 

 

Android Cop

robo-copRoboCop filminin çıkmasından bir hafta önce, The Asylum firması Android Cop filmini yayınladı. Tüm çalışma, dikkatsiz izleyicilerin bu filmi, RoboCop filminin yeniden çevrimi olduğunu sanması üzerineydi.

 

 

 

Transporphers : Fall of Man

transformersBu filmin, 2007 yapımı Transformers’in benzeri olduğu çok açık. Filmde Blade Runner, The Matrix, The Terminator ve X-Men’e benzer kısımlar mevcut.

 

 

 

 

Pirates of the Treasure Island (Define Adası Korsanları)

piratesPirates of the Caribbean: Dead Man’s Chest filminin vizyona girmesinden bir hafta önce, Define Adası Korsanları filmi vizyona girdi. Afişin benzerliğine bakarsak, dikkatsiz izleyicilerin iki filmi karıştırması olası. Mockbuster film, bildiğimiz Define Adası romanını esas alıyordu.

 

 

Paranormal Entity

paranorman2007 yılında vizyona giren Paranormal Activity sürpriz yaparak büyük bir başarı yakaladı. Örnek verdiğimiz diğer filmlerden farklı olarak, bu filmin benzeri olan Paranormal Entity filmi de orijinal filmle hemen hemen aynı bütçeye çekildi.

 

 

 

Alien Origin

alienZekice bulunmuş bir film adı daha. Ridley Scott’ın çektiği Prometheus, 1979 yapımı Alien’ın kökenini konu alıyordu. Film vizyona girdikten birkaç gün sonra Alien Origin (Alien’in Kökeni) adlı film DVD dükkânlarına geldi.

 

 

 

Almighty Thor

thor_1Marvel’in Thor filmi vizyona girdikten hemen sonra Almighty Thor filmi SyFy kanalında yayına girdi. Yapımcı firma The Asylum, mitolojiyi esas almıştı.

 

 

 

 

Journey to the Center of the Earth (Dünyanın Merkezine Seyahat)

journey_large

İşte aynı isimli mockbuster filmlere bir örnek. 2008 yapımı film, aynı yıl çıkan ve başrolünde Brendan Fraser’ın oynadığı film gibi Jules Verne’in romanından esinlenilerek çekilmiş.

 

 

 

 

BONUS: Age of Hobbits (Hobit Çağı)

clash-of-the-empires-formerly-age-of-the-hobbitsHobbit filmi çıkarken, The Asylum firması da Age of Hobbits adlı filmi çıkardı. Hobbit filminin yapımcısı Warner Bros, The Asylum’u dava ett ve Hobbit isminin kendisine ait olduğunu belirtti. Asylum Hobbit kelimesinin geleneksel masalalrda geçen bir kelime olduğunu öne sürse de mahkeme bu savunmayı kabul etmedi ve The Asylum filmin adını Clash of the Empires olarak değiştirdi. Zaten filmin de hobitlerle uzaktan yakından alakası yoktu.

 

One thought on “Mockbuster Filmler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir