Kuroko no Basket Maviş bir çocuğun gölgeler arasındaki oyunu

Animenin Adı: Kuroko no Basket
Diğer Adları: Kuroko’s Basket, Kuroko no Basuke
Kategori: Tv Serisi
Tür: Spor, Komedi, Shounen, Okul
Firma/Stüdyo: Production I.G
Yönetmen: Shunseuke Tada
Senaryo: Noboru Takagi
Müzik: Ryosuke Nakanishi
Dizayn: Yoko Kikuchi
Orijinal Eser: Tadatoshi Fukimaki

image

Kuroko no Basket başlamamın sebebi Hajime no Ippo’nun spor animelerine bakışımın değiştirmesiydi cidden spor animeleri arasında sıyrılacak animelerin den biri Kuroko no Basket’tin eksik yönleri var mesela karakterlerin özel hayatları hakkında hiçbir bilgi vermiyor basket hayatları dışında karakterler ne yapar öğrenemiyoruz ayrıca animede aşk yok yani koç dışında pek bayan göremeyeceksiniz karakterlerin hepsi cool oldukları için bukadar cool adam niye sap geziyor diye düşündüm açıkçası .bunların dışında hırs ,azim ve bolca ter döken insan göreceksiniz. Kuroko no Basket ilk birkaç bölüm yavaş başlamış olsada liseler arası lig maçları başladığı zaman aralıksız bir şekilde serüven dolu basket karşılamalarını tanıklık edeceğiniz bir anime olacaktır.

Teikou Orta Okulu’nun efsanevi basketbol takımı, bütün takımları yenmesi ve kupaları almasıyla “Mucizeler Takımı (Kiseki no Sedai)” ünvanıyla ün salmıştır. Orta okulun bitmesi ve lisenin başlamasıyla ise takım dağılmış, takımın her bir üyesi farklı liseye gitmiştir.

Bu takımın bir üyesi olan Tetsuya Kuroko da Seirin Lisesi’nde okumaya başlamıştır. Burada basketbol takımına giren Kuroko Mucizeler Takımı’nın üyesi olmasına rağmen oyundaki yeteneksizliğiyle herkesi şaşırtır.
Fakat, Kuroko’nun esrarengiz yeteneği onu müthiş bir takım oyuncusu yapmaktadır. Takımın diğer bir yetenekli oyuncusu olan Taiga Kagami ile beraber, diğer takımlara üstün gelerek en iyi olmayı amaçlayacaklardır. Mucizeler takımının her üyesi başka liseye gider ve orda basketbol takımına girerler kuroko nun amacı yetenekten çok takım olmanın önemini göstermektir Mucizeler takımına bakalım başarılı olabilecek mi? Kuroko no Basket abartılı olmayacak şekilde espirili sahnelerle destekleniyor ve seyircinin sıkılması bu sayede önlenmiş oluyor. İzlerken hiç sıkılmadım ve kuroko’nun yeteneği beni çok güldürdü basket atamayan bir kişi olarak kendini kaybetme özelliğine sahip Ninja gibi ortadan kayboluyor ve süper paslarıyla rakip takımın yenilmesini sağlıyor iyi bir oyun kurucusu kendisi . Kagami Taiga da kuroko ile aynı lisededir Amerikada basket oynamayı öğrenmiş atarlı bir tiptir kurokonun tavrı adamı sinir etmektedir ama kısa sürede dost olurlar.
Kise Ryota Mucize takımının üyelerinden biri ayrıca mankenlik yapmaktadır biraz safça bir karakterdir yeteneği ise karşı takımın oyuncularını taklit edebilmesidir iyi oyuncuları taklit edip scor elde etmektedir.
Shintaro Midorima.Renkli bir karakter.Sahanın her yerinden 3 puanlık basket atabiliyor ve hiç hedefi şaşmamış.Saç ve göz rengi harika. Yengeç burcu ve burç yorumlarına önem veriyor üstelik her gün için farklı bir şanslı eşyasını elinde taşıyor ama bana sorarsınız onu kurbağa ile özleştirdim ben
Daiki Aomine “Tek rakibim kendim ulen” sözü adeta mottosu. Touou Lisesi’ne gidiyor. Aslında hikayenin kötü adamı gibi biraz ama ben yine de çok seviyorum bu karakteri. Zaten 2.sezon spoilerlarını bildiğim için daha da çok seviyorum şimdi. Ortaokulda Kuroko için Kagami gibi yakın bir arkadaş bir ışıktı ama tabi yeteneği çok olunca bitarafı kalktı. Gerçi adam hayvan gibi oynuyor hakkını yememek lazım. KnS’daki en güçlü adam deniyor şu an için kendisine. Eskisi gibi Kuroko’yla takılsalar daha çok sevinecem. Niyeyse Aomine’ye karşı ayrı bir sempatim var.
Atsushi Murasakibara ve Seijūrō Akashi Mucizeler takımının son iki üyesi ilk sezonda kendilerine pek yer verilmiyor ikinci sezonda izleyeceksiniz kendilerini.

image

Bunlarda kuroko ve kagami nin takım arkadaşları Ortadaki kızımız Riko Aida, bir lise öğrencisi ama aynı zamanda takımında koçu. Her ne kadar sıradan bir lise öğrencisi gibi görünsede muhteşem bir yeteneğe sahip.Basketbolculara baktığında onların gücünü görebiliyor .Ama sadece bu değil bence onun yeteneği.Takımla gerçekten fazla ilgilendi harika bir koç bence.

Kısacası konu anlatımı yönünden sınıfta kalıp da spor yönüyle öne çıkanlardan biriydi. Noksanlığı ile artıları birleştiği zaman kesinlikle noksanlığını bir kenara bırakacaksınız. Noksanlığına rağmen yeni bir şeyler, daha doğrusu son yılların esintileriyle birlikte gelmiş bir Spor serisi arıyorsanız önerilebilecekler arasında olabilir. Beni tam olarak etmediği doğru ama belki de sizi kendine hapsedebilir, ilk sezonu beni doyurmasa da umutlarımı ikinci sezonu için yeşertmeye başladım bile.

Cem Mert Koç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir