Meleklerin Işığında Nefretle Savaş | Tales of Zestiria the X

2016 yaz sezonunda 12 bölüm olarak izlediğimiz Tales of Zestiria the X, yapımcı stüdyosu ufotable ile yılın diğer yapımları arasından bir adım öne çıkan bir anime. ufotable bildiğiniz gibi Fate/ZeroFate/stay night: Unlimited Blade Works ve Kara no Kyoukai filmleriyle kendisini özellikle görsel olarak ispatlamış bir anime. Animenin tabanı ise Talef of isimli, bir çok çeşidi olan ve 2013 verilerine göre dünya çapında 16 milyon satış yapmış bir oyunlar serisi.

Geçtiğimiz yıl duyurulan animeyle bu sene tanıştık. Animenin künyesine baktığımızda daha önce ufotable animelerinde çeşitli konumlarda görev almış Sotozaki HaruoMiura TakahiroNonaka TakuyaSuhara Takashi ve Takahashi Takuro gibi isimlerin yönetmenlik, animatörlük ve hikayesel olarak katkı sağladığını görüyoruz. Arka plan çizimlerini ise yine ufotable‘nin güvenilir isimlerinden Kouji Etou yapıyor. Bu ismi özellikle vermek istiyorum zira Kouji Etou bu yapımda Fate/Zero ve Kara no Kyoukai filmlerindeki birikiminin üzerine katlayarak devam etmiş ve bizlere kelimenin tam anlamıyla görsel bir şölen sunmuş. Animenin müziklerini de Shiina Go ve Sakuraba Motoi yapmış. Ve Kesinlikle kayda değer bir iş çıkarmışlar.

Seiyuu kadrosu ise oyundaki isimlerle aynı. Asıl erkek karakterimiz olan Sorey‘i Kimura Ryouhei (Gekkan Shoujo Nozaki-kun‘da HirotakaGin no Saji‘da HachikenReLIFE‘da Ryou) seslendirirken, asıl kadın karakterimiz olan Alisha‘yı Kayano Ai (AnoHana‘da Meiko, No Game No Life‘da Shiro, Guilty Crown‘da Inori, ve ReLIFE‘da Hishiro) seslendiriyor. Bunların dışında Sorey’in en yakın arkadaşı ve melek olan Mikleo‘yu Osaka Ryota (Akagami no Shirayuki-hime‘da ZenSidonia no Kishi‘de Nagate ve Yamada-kun to 7-nin no Majo‘da Yamada) seslendirirken başka bir melek olan Lailah‘ın seslendirmesini Shitaya Noriko (Fate/stay night‘da Sakura) yapıyor.

Hikayemiz insanların ve meleklerin birbirinden ayrı olarak yaşadığı bir dünyada geçiyor. Fakat asıl karakterimiz, bir insan olan Sorey melekleri görebilmekte ve onlarla yaşamaktadır. Melek arkadaşı olan Mikleo ile eski harabeleri gezmeyi bir oyun haline getirmişlerdir. Melekler ve insanların beraber yaşadıkları dönemleri merak eden, bu harabelerde vakit geçiren ikilimiz bir gün harabelerin birinde Alisha ile karşılaşırlar. Alisha bir prensestir ve insanlığın geleceği için endişelenmektedir. Komşu ülke ile savaş kapıdadır ve Alisha’nın da tutunduğu tek dal eski bir mit olan klavuzun kraliyet kılıcını yerinden çıkarıp melekler ile insanlar arasında tekrar aracı olacağı ve barışı getirip nefreti yok edeceğidir… Eski bir harabede yolları kesişen karakterlerimizin hayatları umulmadık yönde değişecek ve nefret ile bir savaşa gireceklerdir.

Hikaye adım adım ve gelişerek ilerliyor. Bölümler ilerledikçe yeni karakterlerle tanışıyor ve hikayeyi geliştiriyoruz. Her ne kadar asıl karakterlerimiz Sorey ve Alisha klişeleşmiş idealist olsalar da içine düştükleri macera takibe değer. Asıl karakterlerden ziyade yan karakterlerin daha ilginç olduğunu kabul etsem de zaman zaman Sorey’in saflığının ve Alisha’nın inançlı yapısının hikayeye heyecan kattığını da itiraf ediyorum.

Bu arada Tales of oyunlarını oynayanları da küçük bir sürpriz bekliyor, Tales of Zestiria the X‘in uzun zaman öncesini anlatan Tales of Berseria ile ilgili de iki bölüm sıkıştırılmış animeye. Açıkçası bu hikayenin daha ilgimi çektiğini, bu hikaye için ayrı bir anime gerektiğini bile söyleyebilirim.

Animenin hikayesindiki hafiflik oyunu oynayanların da dikkatini çekmiş, ben oyununu bilmiyorum ama animedeki senaryo cidden pek derinliği olmayan tahmin etmesi kolay olmuş. Yani fazla beklentiye girmeyin bu kısım için. Ama sizi bekleyen görselleri de muhtemelen hiç bir animede görmediniz. Tapınak detayları savaş sahneleri, açık alan planları çok başarılı. ufotable bu animeyle CGI’ya da giriş yapmış hafiften. Polygon Stüdyosundan -ki bu stüdyonun neredeyse tüm işleri CGI ile hazırlanıyor- daha kaliteli bir iş çıkardığını söyleyebilirim. Özellikle arka planlara çok fazla özenilmiş. Üstelik müzikler de çok başarılı olmuş, sahnelerde kesinlikle sırıtmıyor. Açılış ve kapanış jenerikleri de fena değildi. Velhasıl izleyiniz efendim, tanıtımı da hemen aşağıda;

Bu yazı ortak çalışma yaptığımız http://japonsinemasi.com adresinde yayınlanmıştır.
yazan: Hafize Mutlu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir