1991 Yılından Gelen bir Macera: Heart of China

Şimdi karşımızda çok eskilerden bir oyun var. Eğer yaşınız küçük ise ağabeylerinize babalarınıza sorun. Macera oyunu seven insanlarsa bu oyunu mutlaka bilirler. 91 yılında çıkan bu oyun o dönemin en iyi oyunlarından. Oyunumuzun adı: Heart of China

Oyunun yapımcısı oyun severlerin yakından tanıdığı Sierra. Zamanında oyun Amiga, Atari ve Mac için çıkartıldı, şimdi oyunu çeşitli internet sitelerinden indirmek mümkün. Zamanına göre müthiş VGA grafikleri, değişken karakterlerle oynama imkânı ve iyi hazırlanmış senaryosu ile Jeff Tunnel ve ekibi adından epey söz ettirdi. Günümüzde bile Heart of China büyüleyici özelliğinden bir şey kaybetmiş değil. Eskiyen grafiklerine, hatta seslendirmesi bile olmamasına rağmen sonuçta o bir klasik.

Oyunun konusu kısaca şöyle; oyun 30’lu yıllarda geçmekte. Taş kalpli ve acımasız bir Amerikalı iş adamının kızı olan Kate Lomax, babasının aksine güler yüzlü ve insanlara yardım etmeyi seven biridir. Bu yüzden Çin’de dağların arasında bir kasabada insanlara yardım etmek için gitmiştir ve onların sorunları ile ilgilenir. Lakin Kate günün birinde kendisini bölgenin kralı ilan eden Li Deng tarafından “koleksiyon”una katmak amacı ile kaçırılır. Baba Lomax, kızın kaçırıldığını öğrenir öğrenmez harekete geçer ve 1.dünya savaşına katılmış ve şu sıralar işsiz olan, kendisine Lucky denilmesini tercih eden Jake Masters’i kızını kurtarması için görevlendirir. Karşılığında da 200.000 Amerikan doları önerir. Lucky’de paraya dayanamayarak kabul eder. Ama Lomax öyle akıllı ki, her geciken gün için paradan 10.000 dolar kesmektedir. Böylece Lucky’nin daha hızlı hareket etmesini sağlar.

hoc_3

Lucky’nin yolculuğuna Çin’li bir Ninja olan Chi ve daha sonradan Kate Lomax da eşlik eder. Anlaşılacağı gibi ana karakterimiz Lucky ama bazı yerlerde Chi ve Kate’in hünerlerine ihtiyaç olduğundan sıkça karakter değiştireceğiz. Oyunun ilginç yanlarından biride bulmacaların çeşitli yollardan çözülebileceğidir. Mesela bir yerde Li Deng’in kalesine girmek için iki yol var. Biri Chi’yi köylü kılığına sokarak kaleye sokmak, diğeri Lucky ile kanalizasyondan. Oyunun gidişine göre sonlarda değişiyor. Ben pek güzel olmayan bir sonla bitirmiştim oyunu. Az lanet okumadım:) Ve yine Sierra’nın yaptığı çoğu oyundaki gibi ölme faktörü de var. Bu oyunda bolca save yapmalı, her an tetikte olmalısınız. Etrafı birden Li Deng’in adamları basabilir, hapse girebiliriz, soğuktan donabiliriz veya iyi bir pilot olmamıza rağmen yere çakılabiliriz. Bir başka ilginç özellik ise, oyunun bir yerinde tankla hareket etmemiz. Hem de 3 boyutlu. Sırf bu yüzden oyuna ufak bir 3d motor eklenmiş. Ne var bunda demeyin sakın, sene 91. O zamanlar insanlar hayretle bakıyordu buna. Oyunda mekânlarda oldukça geniş. Çin, Katamandu başlıcalar. Ayrıca Paris ve Türkiye bile kısmen mevcut.

Oyunda bahsettiğim gibi zamanında VGA grafikleri kullanılmış ve o zamana göre inanılmaz güzeller. Arka plan resimleri ve karakterler özel olarak fotoğraf ile oyuna aktarılmış. Yani kısmen gerçekler. Ayrıca birkaç animasyon ile yine fotolardan oluşan ara videolarda mevcut. Oyuna ses efekti de eklenmiş. Tabi diyalog yok ama 90’lı yıllarda ne oyunlar var kuru yazılardan oluşan. Kısacası teknik bakımdan Heart of China döneminin en iyilerinden.

hqdefault

Bulmacalar klasik adventure bulmacaları. Nesneleri topluyoruz, gerektiğinde birbirleri ile birleştiriyoruz ve en sonunda doğru yerde uyguluyoruz. Ama her bulmacayı her karakter çözemiyor. Mesela oyunun başlarında kuş pisliği bulmamız lazım. Bunu sadece Lucky yapabiliyor. Chi, Ninjalar pisliği eline almaz diyerek almıyor. Ya da yukarıda bahsettiğim gibi Li Deng’in kalesine gireceğiz, Lucky’yi köylü kılığına sokmak olmaz. Ne işi var Amerikalı birinin oralarda. Bu görevi Chi yapıyor. Sonuçta bulmacaları çözmek için karakterler birbirine muhtaç.

Oyun 1. şahıs bakış açısından ve fare ile oynanıyor. Olayları yönettiğimiz karakterlerin gözünden yönetiyoruz. Ve yine oyun içerisinde birçok detay mevcut. Hemen hemen her yeri inceleyebiliyoruz. Oyunda sağ alt köşede oynayabileceğimiz diğer karakter ve solda ise envanter bulunmakta. Oyunda karakterler arasında eşya alış verişi yapmakta mevcut. Ama her eşyayı bir karakterde toplayamıyorsunuz. Mesela Chi, Lucky’nin silahını Ninja olduğu için asla almaz, Lucky’de Chi’nin Ninja maskesini alamaz.

Sonuç olarak, Heart of China günümüzde grafik ve ses olarak artık bizlere hitap etmese de konusu bakımından oynanması gerek bir oyun. Emin olun en kaliteli grafiklere sahip birçok oyunu cebinden çıkarır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir