Tokyo Ghoul Kimsenin Görünüşüne Aldanmayın Masum ve Sevimli Birisinin Yemek Menüsüne Girebilirsiniz

Tür: Karanlık Fantezi,gerilim, dram, polisiye, aksiyon

Yayınlanma Tarihi: 03.07.2014

Bitiş Tarihi : 18.09.2014

Bölüm Sayısı: 12

Yönetmen: Shuhei Morita

Senarist: Chūji Mikasano

Müzik: Yutaka Yamada

Stüdyo: Pierrot

to1

Tokyo Ghoul aslında çok yeni bir anime. Sui Ishida’nın aynı adlı, 2011 tarihli 14 ciltlik mangasından uyarlanmış. 2014’te de animesi görücüye çıkmış. İlk sezonu 12 bölümden oluşan anime, Ken Kaneki’nin etrafında dönüyor ve ghoul (gulyabani, hortlak) adlı insan görünüşlü yaratıkları konu ediniyor.

Hikayede faili meçhul cinayetler yaşanmaktadır.Cinayetlerin ghoullar tarafından işlendiğini herkes bilmektedir. Ghoullar  ilk bakışta insana benzeseler de esasen insanlardan veya birbirlerinden başka hiçbir şeyle beslenemeyen etobur yaratıklar. Oldukça vahşi olmalarının yanı sıra, kırmızıya dönüşen gözleri ve “kagune”leri ile dikkat çekiyorlar. Ghoullar, genel olarak insan içine karışabiliyorlar. Çok aç olmadıkları müddetçe ya da kendileri istemedikçe ne gözleri değişiyor ne de kaguneleri ortaya çıkıyor.

Kagune de ne diye soracaksınız şimdi kagune ghuoların kendilerini savunmaları yada avlarını yakalamak için kullandıkları organları silah görevi görmekte bellerinde ortaya çıkan ve kuyruk benzeri bişey her ghouldun kendine has kagunesi var.

Ken Kanekinin Kagunesi
Ken Kanekinin Kagunesi

Ken Kaneki’nin hikayenin kahramını Anteiku isimli bir kahve dükkanında Rize Kamishiro adında bir kadınla tanışır. Onlar beraber buluşmak için bir tarih planlarlar. Rize ve Kanaki eve yürürken, Kaneki Rİze tarafından saldırıya uğrar. Rize bir gulyabanidir, avı ve insan eti yiyip bitiren insan gibi yaratık olduğunu ortaya koymaktadır ayrıca lakabı doyumsuzdur doymak bilmeyen yiyip yiyip inkar edenlerden ben okadar yesem 150 kilo olmuştum. Kaneki’yi öldürmek üzereyken üzerine düşen demir yığınları tarafından ezilir Kaneki kritik durumda hastaneye kaldırılır. Doktor Kaneki’nin içine Rize’nin organlarını nakil eder. Daha sonra kimliğini gizli tutmak için uğraş versede Kaneki yarı insan/yarı ghoul şekilde bu topluma katılıp yaşam mucadelesi vermeye başlar.

Evet mücadele başlar kanaki çok sevimli masum bir kitap kurdudur ama içinde hayvansal bir içgüdü vardır duramaz yerinde et yemelidir böyle bir durumda kesinlikle olmak istemezdim . Enpati yapacak olursam ölüm kan ve vahşetten hiç zevk almayan biri olarak ayrıca beni kan tutar yaşamak için öldürmek istemezdim .

Daha önce gittiği kafede çalışan Touka Kirishima vasıtasıyla kendilerine Antieku diyen bir grup ghoulla tanışıyor. Kafenin adını taşıyan bu grup, diğer ghoullardan farklı olarak insan öldürmüyor. Ellerinden geldiğince insanlara zarar vermemeye gayret ediyorlar, ayrıca birbirlerine sıkı bir şekilde destek oluyorlar. Nede olsa çevrelerinde Güvercinler (ghoul avlamak için yetiştirilmiş ajanlar) ve saldırgan başka ghoullar var. İki arada bir derede kalmış durumdalar.

Bu animeyi sevmemin en büyük nedeni çok orijinal olması diğer animler de öyle gerçi benim için hepsi orjinel animleri ondan seviyorum Türk filmlerinde ve dizilerinde olduğu gibi konular hep aynı değil ve bunları izledikçe hayata bakış açım genişliyor.

Kahramanımız Yakumo Oomori isimli ghuold’un eline düşer Oomori tımarhanede hem fiziksel hemde sinirsel işkenceye uğramış ve delirmiş bir ghoul dur kanakide rize yi görür zaten rizeye sürekli işkence yapmak ister ama bir türlü yakalayamaz taktımı takıyor Oomori elinden kaçış yok.Kanaki hem fiziksel hemde zihinsel çok büyük işkenceye uğrar akıl sağlığını yitirmesi ile başlayan sahneler gerçekden izlenilmeye değer ben nefesimi tutarak izledim ve merakla artık yeni bölümlerini bekliyorum.

Kaneki’nin ilk sezon sonunda geçirdiği değişimin hemen sonrasında başladı  2. sezon. Aogiri, Anteiku ve polis güçleri arasındaki savaş epey kızışmış ve sonuna gelmişti. Kardeşi Ayato tarafından iyice benzetilen Touka ölümle cebelleşirken Kaneki’nin dövüşte araya girmesiyle kurtulur ve Kaneki ile Ayato arasında bir kapışma başlar. Kaneki, Ayato ile dövüşürken onun amacının çok başka olduğunu söyler. Aogiri’nin kökenini öğreneceğimiz sezon şimdilik gizemle başladı.

Kaneki’nin Aogiri katılma amacı tam olarak anlamış değilim katılmasa iyi olurdu güvercinler güçsüz kaldılar Aogiri üflese uçacaklar bakalım belki senaristin aklında değişik bişey vardır izledikçe göreceğiz.

Kısaca beni bolca heyecanlandıran, gözlerimi pörtleteren izlettiren, diğer yandan da içimi acıtan Tokyo Ghoul’u çok sevdim ben! Farklı ve karizmatik bir anime için doğru seçim olacaktır.

Son olarak Tokyo Ghoul’un duyduğum en harika açılış müziklerinden birine sahip olduğunu söylemek isterim. Arada açıp dinlerim ruhuma işliyor her dinlediğimde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir