Marvel’in En Popüler Süper Kahramanlarından Örümcek Adam Evine Döndü: Örümcek Adam Eve Dönüş Filmi İncelemesi

spider man homecoming ile ilgili görsel sonucu

Örümcek adam: Eve Dönüş filmi nihayet gösterime girdi. Girmesiyle de yüksek hasılatı ile dikkat çekmeyi başardı. Film, süper kahraman filmi meraklılarının uzun süredir beklediği bir yapımdı. Başlıktaki “Çocuklar için” ifadesi dikkatinizi çekmiş olabilir. Türün yabancıları için şu şekilde ifade edelim: Çizgi roman kökenli birçok süper kahraman filmi, genç ve kendini genç hisseden kesime yönelik yapılır. Nitekim yazımıza konu olan Örümcek Adam: Eve Dönüş’ün yapımcı firması Marvel’ın (Uzun bir süredir Disney’in alt kuruluşu) diğer filmlerine (Yenilmezler, Kaptan Amerika ve diğerleri) bakacak olursak ne demek istediğim daha iyi anlaşılacaktır. Mesela Yenilmezler’de binalar havaya uçar yüzlerce insan ölür, Kaptan Amerika en iyi arkadaşını kaybedebilir. Örümcek Adam: Eve Dönüş filminde ise işlerin değiştiğini görüyoruz. Aynı zamanda bir aksiyon filmi olan yapım boyunca hiç kimsenin burnu bile kanamıyor! Çocuklar için süper kahraman filmi olmasının nedeni de bu.

spider man homecoming gif ile ilgili görsel sonucu

Elbette bunun yapımcı şirketin bilinçli tercihi olduğunu anlamak için sinema uzmanı olmaya gerek yok. Her şeyden önce Örümcek Adam karakteri bu defa gerçekten de liseliye benziyor. Türk yapımı lise dizilerinde boy gösteren, 30’lu yaşlarındaki adam ve kadınların liseli diye önümüze sürülmesinin bir benzerini Amerikan sinemasında da görmekteyiz. Lakin bu defa gerçekten 15 yaşlarında gösteren oyuncular tercih edilmiş ki bu gerçekçilik adına iyi bir şey iken, filmin hedeflediği izleyici kitlesinin yaşını da düşürüyor. Demir Adam’ın Örümcek Adamın’ın akıl hocası olması, Örümcek Adam’ın düşen asansörü kurtarmak, banka soyguncularına mani olmak gibi diğer süper kahramanlara göre daha basit işlerle uğraşması da filmin daha basit bir havaya sokulmak istendiğini ortaya çıkarıyor.

spider man homecoming ile ilgili görsel sonucu

Filmde bu defa bir köken hikâyesine yer verilmemiş. İyi ki de verilmemiş. Açıkçası, kahramanımızın bir örümcek tarafından ısırılarak nasıl süper kahramana dönüştüğünü izlemeyi kimsenin istediğini sanmam. Çünkü hem bu olayı bilmeyen yok hem de Örümcek adam serisi, hepi topu 15 sene içinde üçüncü defa yeniden başlatılıyor. Yani biz bu filmi daha önce gördük! Yine de filmde kahramanımızın nasıl süper kahramana dönüştüğünden bahsediliyor. “Bir örümcek ısırdı” hepsi bu!

spider man homecoming gif ile ilgili görsel sonucu

Filmde Örümcek Adam’ın Tony Stark’ın (Demir Adam) özel tasarladığı kostümü giydiğini görüyoruz. Envai çeşit teknolojik özellikle donatılan kostüm sadece bizim değil, Örümcek Adam’ın da aklını karıştırıyor. Açıkçası ben, sade Örümcek Adam’ı tercih ediyorum. Çünkü bu karakter daha çok insani özellikleri ile öne çıkmış ve sevilmiş biri.

Örümcek Adam: Eve Dönüş filminin belki de en güzel yanı Michael Keaton’ın oyunculuğu. Michael Keaton, filmin kötü adamı Vulture’u canlandırıyor. “Bir filmin kötü adamı ne kadar başarılı ise, film de o kadar başarılıdır” diye bir söz vardır. Bu sözü doğru kabul edersek, filmin çok başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Bu arada, Michael Keaton, 1989 yapımı Batman filminde, Batman karakterini canlandırmıştı. Film o dönem çok büyük bir başarı kazanmıştı. (Bütçe 48 milyon dolar, Hasılat 411.350 milyon dolar!)

Bazı eleştirmenlerin filmi şimdiye dek çekilmiş en iyi Örümcek Adam filmi olarak değerlendirdiklerini okudum. Bence bu karara varmak için çok erken ve ben hala ilk Örümcek Adam filminin çok daha iyi olduğunu düşünüyorum.

spider man homecoming gif ile ilgili görsel sonucu

Filmde heyecanlı bir genç olarak karşımıza çıkan Örümcek Adam’ın süper kahramanlık yolunda alacağı çok yol var. Bu aslında Marvel Çizgi roman evreninin en önemli ve en sevilen süper kahramanı Örümcek Adam’ın Marvel süper kahraman filmlerinde de alması gereken çok yol olduğunun bir göstergesi. Dikkatinizi çekti mi bilmem: Demir adam, Hulk, Kaptan Amerika gibi envai çeşit süper kahraman bir araya gelip, birlikte film çekerken Civil War filmine kadar Örümcek Adam hiç aralarında yer almadı. Bunun sebebi, Marvel Şirketinin, Örümcek Adam’ın film haklarını Sony Yapım şirketine satmış olmasıydı. Bu yüzden Örümcek Adam, sadece Sony firmasının çektiği filmlerde görünebiliyordu. (Yenilmezler, Demir Adam Kaptan Amerika serilerini çeken firma Marvel/Disney) Şimdilerde yapılan özel bir anlaşma ile Örümcek Adam tekrar Marvel’a döndü. (Filmin adı neden “Eve Dönüş” sanıyorsunuz? J)  Ama o dönene kadar Marvel film dünyasında o kadar su aktı ki Kaptan Amerika ve Demir Adam film evreninin en sevilen karakterleri oldular. Yani demem o ki Örümcek Adam’ın evrene tam anlamı ile girmesi biraz zaman alacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir