Hindistanın En Büyük Filmi Baahubali Film Serisi Özel Dosyası

Baahubali: The Beginning Güney Hindistan “Tollywood” film endüstrisinin Bollywood’la yarışabilmesini sağlayan Hint yapımı bir film. İki kardeşin arasındaki kan davasını konu alan yapım Eski Hindistan’da, maceracı ve cesur bir adamın yıllar süren eski kan davasına dahil olmasını anlatıyor.

Yönetmenliğini SS Rajamouli’nin üstlendiği  ve kan davalı iki kardeşin antik bir krallığın hükümdarlığı için kapışmasını anlatan serinin ilk yapımı 25 milyon sterlin ile Hindistan’ın en büyük bütçeli sinema filmi oldu. Hollywood tipi çekilen 40 dakikalık epik savaş sahnesi, “Yüzüklerin Efendisi / Lord of the Rings”in savaş sahneleriyle kıyaslanan film Hindistan’ın gelmiş geçmiş en çok izlenen 2. filmi olarak belirlendi.

baahubali gif ile ilgili görsel sonucu

Film Shobu Yarlagadda ve Prasad Devineni tarafından üretildi ve aynı anda Telugu ve Tamilce çekildi. Filmde  Ramya Krishnan, Sathyaraj ve Nassar ile birlikte Prabhas, Rana Daggubati, Anushka Shetty ve Tamannaah’yı başrollerde oynuyor. İki sinematik parçadan ilki “Başlangıç” isimli filmdir.

Film, Rajamouli’nin babası K. V. Vijayendra Prasad tarafından rasgele anlatılan ve bir nehri geçerken bir bebeği elinde tutan Sivagami ve birkaç yıl sonra Rajamouli’yi merak eden Kattapa hakkında bir hikaye anlatan bir film ilk olarak mitoloji ile olan ilgisi ve Amar Chitra Katha çizgi romanlarınından uyarlanan hikayesi ile oldukça dikkat çekmişti yapım.

Baahubali ile ilgili görsel sonucu

Film, 1.8 milyar dolarlık bir bütçeyle yapılmış ve filmin piyasaya sunulduğu tarihteki en pahalı Hint filmi olmasıda izleyiciler için dikkat çeken bir özellik olmuştu. Film 10 Temmuz 2015’te dünya çapında açıldı ve eleştirmenlerin beğenisini kazandı Hindistanda  gişe rekoru kırdı. Dünya çapındaki gişe hasılatı 6,5 milyar avro ile Hindistan’daki en yüksek hasılat yapmış film ve dünya genelindeki üçüncü en yüksek hasılat yapan Hint filmi, en yüksek hasılat yapan Güney Hindistan filmi oldu. Hindi dublajlı versiyonu da Hindistan’daki en yüksek hasılat elde edilen film haline gelerek birkaç rekor kırdı. Bundan sonraki bütçe ve gişe hasılatı devamı olan Baahubali 2: Sonuç bölümünü aştı. Başlangıç, 2015 yılının en yüksek hasılat yapan Hint filmi ve tüm zamanların en çok dördüncü en yüksek hasılat yapan Hint filmi olarak yerini korumaya devam ediyor.

baahubali gif ile ilgili görsel sonucu

Telugu filmi olan En İyi Özel Efektler ve En İyi Film dalında Ulusal Film Ödülü kazandı. Güney’deki 63. Filmfare Ödülleri’nde Telugu versiyonu En İyi Film, Rajamouli için En İyi Yönetmen ve Krishnan için En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu olmak üzere on aday arasından beş ödül kazandı. Başlangıç, Saturn Ödülleri’ne aday gösterilen ilk Hint filmi oldu ve 42. törende Beş Adaylık, En İyi Fantastik Film ve Tam Destek İçin En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında gösterildi. Filmin ikinci ve son sinematik bölümü 28 Nisan 2017’de yayınlandı.

Eski Mahismati krallığında yaralı bir kadın (Ramya Krishnan) bir bebek taşırken aynı zamanda askerler ile savaşmak zorunda kalmıştır. Onu takip eden 2 askeri öldürüp bebeği, kurtamaya çalışsa da nehirin suları askeride kadını öldürür lakin kadının elleri arasında suyun üstünde kalan bebek kurtulur.  Yerel köylüler bebeği fark edip kurtarır. Sanga (Rohini) ve kocası bebeği Sivudu olarak adlandırır ve onu kendi oğlu olarak yetiştirir. Köylüler, bir gün birisinin çocuğu götürmeye gelebileceğinden korkarak şelale giden merdivenleri mühürler.

Sivudu (Prabhas), her zaman şelaleye çıkmaya çalışan, maceracı bir genç insan olarak yetişir. Şivale taşlı bir Shiva lingam taşıdıktan sonra düşen ahşap bir maske bulur. Maskenin sahibini bulmak için sürüklenerek şelaleye tekrar tırmanmaya çalışır ve başarır. Yükselmesinden sonra Sivudu, maskesinin Mahismati İmparatoru Bhallaladeva’ya (Rana Daggubati) karşı gerilla savaşı yapan bir grubun isyancı savaşçısı Avantika’ya (Tamannaah) ait olduğunu keşfeder. Devasena’nın kardeşi (Balireddy Pruthviraj) liderliğindeki grup, krallıkta son 25 yıldır hapsedilen eski kraliçesi Devasena’yı (Anushka Shetty) kurtarma niyetindedir. Avantika, kraliçeyi kurtarma fırsatı bulur ve Shivada onlara yardımcı için yola çıkar lakin kim olduğunu öğrenme zamanı da artık gelmiştir.

Baahubali ile ilgili görsel sonucu

Ayrıca belirtilmesi gerekir ki Baabubali film serisi Hinduizme bolca gönderme yapan, buram buram Hinduizm kokan bir filmdir. Bunun en dikkat çekeni ana karakter adını Hinduizm dininin en önemli tanrılarından olan Shiva’dan almasıdır. Filmi izleyenler aksiyon ve dövüş sahneleri için abartılı diyebilir ayrıca fazla fantastik bulabilir lakin Hinduizm dini kendi içinde bolca fantastik öğe barındırdığı ve bizim de bu dine uzak olduğumuzdan böyle bir algıya oluşuyor.

İlgili resim

Filmde bol miktarda 3D animasyon var. Bunların bazıları çok başarılı mesela Shiva’nın, Shiva tapınağına tırmandığı sahne. Ayrıca Shivanın O tapınağa tırmanma mücadelesi bir nevi hakikate ulaşma mücadelesi anlamına da gelir. Dans eden kadın ise hakikate giden yolda farkında olmadan onu belaya sürükleyen lakin yaşadığı düşün sona ermesini ve zaferi kazanmasını sağlayan gücü sembolize eder.

Film mekanları ile izleyici büyülüyor. Hollywood filmleri gibi Avrupa’da geçmek yerine bize Hindistan’ın muhteşem manzaralarını sunuyor. 

Shiva aşk ile ile kez de karların üzerinde yüz yüze geliyor. Bu da aşklarının temiz ama aynı zamanda zorlu olacağı anlamına geliyor. Shiva kıza sen kimsin diyor? Ve kız kimliğini, cinsiyetini bilmediğini dile getiriyor. Aslında onu tek odaklandığı şey intikam almak ve savaşmak. Shiva ise kızın aksine mantığı yerine duyguları ile hareket ediyor.

Filmde en dikkat çeken noktalardan biriside savaş sahneleri. Savaş filmlerinde savaşmıyorlar adete dans ediyorlar. O kadar mükemmel ki, sırf savaş sahneleri için bile film izlenebilir. Kullandıkları müzik ilede filmin duygusu seyirciyi daha hızlı ve daha etkileyici şekilde aktarılıyor. Ayrıca savaş sahneleri akla Çin filmlerinide getiriyor.

Baahubali: Başlangıç, Telugu dil filmlerinin merkezi olan Tolu’da yapıldı. Filmdeki şelale sahneleri Kerala’daki Athirappilly Şelaleleri’nde çekildi, Mahishmati krallığı için büyük setler yapıldı. Rajamouli’nin filmlerinin çoğuna hikayeler yazan ekran yazarı K. V. Vijayendra Prasad, Baahubali’nin hikayesini bir kez daha yazdı. Film, bir yıl öncesinde film yapımında kullanılan ve 15.000 hikaye panosunda yer alan eskiden beri herhangi bir Hint Filmi için en yüksek eskiz taslağının hazırlanmıştır. Filmin yüzde 90’dan fazlası görsel olarak geliştirilmiş çekimlere sahiptir ve üreticiye göre 600’den fazla VFX sanatçısı, Hyderabad’daki Makuta VFX ve Firefly, Hyderabad’daki Prasad Stüdyoları ve Chennai liderliğindeki dünyanın 18 tesisinden film için çalıştı, Annapurna Stüdyoları Haydarabad’da, Malezya’da Tau Films’de ve Güney Kore’de Dancing Digital Animation ve Macrograph’da. S.S.Rajamouli ile daha önce çalışma deneyimine sahip olan Makuta VFX, başlıca görsel efekt stüdyosu olarak seçildi. Filmin görüntü yönetmeni 380 günde KK Senthil Kumar tarafından Arri Alexa XT kamerayla, Master Prime lens ile Rajamouli’nin dijital kamera kullanan ilk filmi ile yapıldı

baahubali gif ile ilgili görsel sonucu

Filmin yapım tasarımcısı Sabu Cyril, askerler için gereken kılıç, kask ve zırhlardan 10 000 çeşit silah üretti. Kılıçların hafifliğini sağlamak için Çelik yerine Karbon elyaf kullanıldı, helikopter bıçaklarının imalatında kullanılanla aynı malzeme sanat yönetmeni tarafından talep edildi.

Rajamouli’nin kuzeni M. M. Keeravani, bu filmin müziğini besteledi ve ses denetimi Kalyan Koduri tarafından yapıldı.

İlgili resim

Vahşi savaşçı kabilesi Kalakeyas’ın dili olarak kullanılan kurgusal dil Kilikili (ayrıca Kiliki olarak anılacaktır), film için Madhan Karky tarafından yaratılmıştır. Ayrıca bu dil Hintli bir film karakteri için yaratılmış ilk hayali dil olduğundan büyük önem taşıyor. Karky Avustralya’da doktoraya devam ederken, yarı zamanlı bir öğretim ve bebek bakımı işi yaptı. Böyle bir etkileşim sırasında, kolayca kavranabilecek yeni bir dil yaratmanın eğlenceli olacağını düşündü. İlk önce sözcükler oluşturdu ve karşıt kelimeleri tersine çevirmeye başladı. Kilikili en az 750 kelime ve 40’tan fazla somut gramer kuralından oluşmaktadır. Sezgisel bir dil olarak tasarlandı – Karky, kelimenin anlamının doğasına bağlı olarak ünsüzleri ve yumuşak ünsüzlerini kullandığını söyledi.

Baahubali ile ilgili görsel sonucu

Baahubali 2: BB2 başlangıç filminin sonuç kısmı olarakta adlandırılır.  S. S. Rajamouli’nin yazdığı ve yönettiği bir 2017 Hint tarihi romanı filmidir. Film, Tollywood stüdyosu  Media Works tarafından üretildi. Baahubali’nin devamı: Başlangıç, filmin olaylarından önce ve sonra anlatılıyor.Film  hem Telugu hem de Tamilce yapılmış ve Hintçe, Malayalam, Almanca, Fransızca, Japonca ve İngilizce olarak çevrilmiştir. Film, başrollerde Prabhas, Anushka Shetty, Rana Daggubati ve Sathyaraj gibi Tollywood endüstrisindeki başlıca aktörleri canlandırıyor. Baahubali 2 eleştirmenlerden de son derece olumlu eleştiriler almıştır. Ayrıca film Hindistanın en çok sevilen ve izlenen yapımlarından olan Bollywood filmi PK’yi aşarak, tüm zamanların en yüksek hasılatlı Hint filmi olmuştur. Yalnızca altı gün içinde dünya çapında yaklaşık 120 milyon ABD doları kazanmıştır.

baahubali gif ile ilgili görsel sonucu

Film birinci filmin kaldığı yerden devam eder. Kattappa’nın (Sathyaraj), Amarendra Baahubali’yi (Prabhas) nasıl ve neden öldürdüğünü anlatması ile film başlar.

Kalakeyas’tan sonra Amarendra Baahubali, Mahishmati’nin gelecekteki kralı ve Bhallaladeva (Rana Daggubati) başkomutan ilan edilir. Taç giyme töreni öncesinde, Rajamatha Sivagami (Ramya Krishnan) Amarendra için bir gelin aramaya başlar. Amarendra ve Kattappa’ya şimdiki durumunu ve halkını anlamak için krallığı gezmesi için yollara düşer. Bu sırada tesadüfen karşılaştığı başka bir krallığın prensesine aşık olur ve kimliğini gizleyerek onun peşinde krallığına gider. Lakin aşkları kan, nefret ve intikam ile karşılaşacaktır.

baahubali gif ile ilgili görsel sonucu
Baahubali: Sonuç, Haydarabad merkezli Telugu dil filmlerinin merkezi olan Tollywood’da üretildi, ancak hem Telugu hem de Tamil dillerinde aynı anda çekildi. Film serisi, bugüne kadar Hindistan’da çekilen en pahalı film oldu. Rajamouli’nin filmlerinin çoğuna hikayeler yazan ekran yazarı K. V. Vijayendra Prasad, Baahubali’nin hikayesini bir kez daha yazdı. Görsel efekt süpervizörü olarak R.C.Kamalakannan seçildi ve editör Kotagiri Venkateswara Rao’ydu. Sateesh ses tasarımcısı ve dublör dizileri King Solomon, Lee Whittaker ve Kecha tarafından koordine edildi. Filmin kostüm tasarımcıları Rama Rajamouli ve Prasanth Tripuraneni. Hat yapımcısı M.M Srivalli’dir. Film çekimi, 17 Aralık 2015’te Hyderabad’daki Ramoji Film Şehrinde Prabhas ve Ramya Krishna ile başladı. Telugu Star oyuncuları Prabhas ve Rana Daggubati’nin başrollerinde oynadığı film Hindistan’daki en büyük film oldu. Film, eleştirmenlerden ve izleyicilerden olumlu eleştiriler aldı.

baahubali gif ile ilgili görsel sonucu

 

Baahubali 2 Fragmanı:

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir