Hayaletlerden Dost Olur mu? Karşınızda Haunted

Ankh ve Jack Keane serilerinden tanıdığımız Alman yapımcı Deck 13’ün az sonra inceleyeceğimiz olan Haunted adlı yapımları Almanya’da 2011 yazında, 2012’de de İngilizce olarak macera oyunları dünyasındaki yerini aldı. Lakin Haunted’in çıkışı bayağı bir sancılı oldu çünkü yapım aşamasında iki yayıncı değiştirmek zor iş.

Ölü ya da Diri, Hiç Fark Etmez

Haunted bizleri 18. yüzyıl Londra’sına götürüyor. Kahramanımız Mary, sokaklarda yaşayan genç bir kızdır. Bir gece, ölü kız kardeşi Emily’nin sesini duyar ve acaba ruhu tehlikede midir diye sesin peşine düşer. Mary sesin olduğu yöne doğru gittikçe ürkütücü bir malikâne keşfeder ve demir kapılarından içeriye girer. Akabinde malikâne sahipleri Bayan Ashford ve yaveri Ethan tarafından yakalanır. Daha doğrusu Ethan, Mary’yi arazilerinde baygın halde bulduğunda ölü sanıp getirmiştir çünkü Bayan Ashford ölüler üzerinde çılgın deneyler yapmaktadır. Tabi Mary ilk iş olarak malikâneden tüymenin peşindedir ama laboratuarda Emily’nin madalyonunu bulunca işler biraz daha karışır. Çok geçmeden Mary anlar ki Ashford ve yaveri sadece çılgın deneyler değil, hayaletlerle de uğraşmaktadır. Mary artık Ashford’un neyin peşinde olduğunu ve Emily’ye tam olarak ne olduğunu öğrenmek için karar verir. Üstelik bu mücadelesinde yalnız değildir. Bir korsan olduğunu iddia eden Oscar ve İskoç William Wallace olduğunu söyleyen garip kişilikler olmak üzere birçok yardımcısı da olacaktır. Üstelik hepsi hayalettir…

haunted1

Hayalet Dostlar

Mary’nin ve Emily’nin geçmişi hikâyenin odak noktası olsa da oyunda daha çok hayalet dostlarımız ön planda. Mary odaklı bölümleri oynadığımızda biraz daha ciddiyet ön plandayken hayalet dostlarımızın sorunları ile uğraşırken komedi yönü daha ağır basıyor. Yani yapımcıların Ankh veya Jack Keane oyunlarından alışık olduğumuz üzere komedi ağırlıklı değil, biraz daha dengeli. Daha az olan espriler ve mizah unsuru yine klasik Deck13 yapımları gibi kaliteli ve hınzırca ama senaryo olarak oyun sanki biraz sığ kalmış gibi. Açıkçası ben konuşmalarda eğlendim ama oyunu oynarken tam da tatmin olamadım. Olaylar çok düz bir çizgide ilerliyor ve kısa da olunca birkaç saat sonra bitmiş oluyor. Anlatmak istediğim, senaryo basit ve çabuk ilerliyor, mizah unsurunu da çıkarın, ortada pek bir şey kalmıyor. Sanki olaylar aceleye gelmiş gibi çabucak ilerleyip son buluyor. Ama dediğim gibi mizahi temelleri sağlam ve oyunu alıp götürüyor.

Bulmacalar

Oyun basit olduğundan bulmacalar da genelde basit bir çizgide ilerliyor. Amaç çoğu zaman bir yerden bir yere gitmek için gereken nesneleri bulup bir araya getirmek. Bulmacalara destek veren en büyük unsur ise hayalet kahramanlar. Her hayalet dostumuzun farklı bir yeteneği var ve onların güçlerini kullanmak eğlenceli. Örneğin güç gerektiren yerlerde William’ın hünerlerini kullanırken Oscar’la da sıcak nesneleri alabiliyoruz.

Klasik üçüncü şahıs bakış açısından oynanan Haunted’de Mary’yi sağ sola koşturuyoruz. Ama bazen kamera açıları ile ters düşebilirsiniz. Kamera açısı yüzünden bazen nesneler gözden kaçabilir veya bir tarafa doğru ilerlerken aniden tam tersi istikamete gidebilirsiniz. Bu sorun Ankh’tan beri yapımcının oyunlarında mevcut ve 3D dinamik macera oyunlarının en büyük sorunu olsa gerek.

haunted2

Grafikler ve Sesler

Haunted’in 3D grafikleri oldukça detaylı ve özellikle arka plan göze hoş geliyor. Arka plan efektleri (örneğin insanlar veya yağmur) çevrenin canlı görünmesini sağlamış ve karakterlerin detay seviyesi de tatmin edici. Fakat detay seviyelerine karşın mimik olarak yetersizler. Karakterler genelde aynı el kol hareketleri yapıyorlar ve ağızları da aynı şekil açılıp kapanıyor. Bu yüzden bazen cümle bitmesine karşın ağızlarını açıp kapamaya devam ediyorlar (veya tam tersi) ve eşya alırkenki animasyonlar da maalesef olmamış. Bunlar pek göze batmayan sorunlar ama oyunun ilerleyen bölümlerinde ciddi grafik hataları ile karşılaşmak mümkün. Örneğin bir yerde balık akvaryumuna girdiğimizde akvaryumdaki nesnelerin renksiz, tamamen beyaz olduğunu görmüştüm. Oyunun forumlarına göz attığımda aynı bölümde ama farklı yerlerde başka insanlarında “beyaz nesneler” sorununu yaşadığını okudum. Açıkçası Deck13 gibi bir yapımcıya böyle teknik hataları yakıştıramadım. Dolayısıyla son iki – üç bölümde böyle hatalarla karşılaşınca insan bırakın zevk almayı sadece oyunu bitirmeye odaklanıyor.

Oyunun müzikleri için genel olarak başarılı diyebilirim. 18. yüzyıl Londra’sını güzel yansıtmışlar. Oyuna genelde orkestra tarzında ve piyano ağırlıklı parçalar mevcut ve oyuna yakışmış. Seslendirmeler de oldukça iyi. Karakterlerin seslendirmelerdeki performansı ve mizah unsurunun bileşimi başarılı. Anlayacağınız grafiklerde irili ufaklı aksaklıklar varken müzikler için olmuş diyebilirim.

Sonuç

Teknik birkaç bug ve basit senaryosu ile Haunted benim gözümde Ankh kadar başarılı değil ama oyun için kötü bir yapım da diyemem. Grafiksel sorunlar olmasaydı oyun için iyi diyebilirdim ama bu sorunlar sizleri oyundan soğutabilir. Sonuç olarak Haunted adlı macera oyununu oynayacaksanız beklentileriniz fazla olmasın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir