Macera Severler İçin En İyi Shounen Anime Serileri

Yazan: 

 

One-piece

One Piece

Yapımına 1999 yılında başlanılan ve tür olarak Aksiyon, Macera, Fantastik ve Komedi kavramları içerisinde kendine yer edinen One Piece’ de Zenginlik, şöhret, güç gibi bu dünyada ki her şeyi elde edebilen Korsanlar Kralı’ nın söylediği bir söz insanları denizlere yönlendirmeye yetmiştir. Bu sayede Korsanlar Çağı başlamış, tarihin rengi kökten değişmiştir. İnsanlar One Piece isimli hazineyi elde etmek için canlarını dişlerine takmış, ölümü göze almışlardır. İşin içine korsan kavramı girince tabi ki düzgün bir insanla karşılaşmak akıllardan biraz ırak oluyor. Artık dünyada yeni bir Korsanlar Kralı’na ihtiyaç yoktur ve denizciler, bunun olmaması için ellerinden geleni yaparlar. Ana karakterimiz Monkey D. Luffy’ bir şeytan meyvesi yemiş ve bunun sonucunda şeytan meyvesinin ona verdiği özellik olarak esneklik kazanmıştır. Lastik adam unvanına sahip olan Luffy’ nin tek bir amacı vardır. One Piece’ i ele geçirmek ve Korsanlar Kralı olmak…

798695-fantastic-dragon-ball-z-wallpaper

Dragon Ball

Akira Toriyama tarafından yazılmış ve çizilmiş manga serisidir. Toriyama, Dragon Ball’u yaratırken Batı’ya Yolculuk isimli Çin romanından ilham almıştır. 12 yaşındaki Son Goku, dedesini kaybetmiş ve ondan geriye kalan 4 yıldızlı topu ile tek başına yaşamaktadır. Dileğini gerçekleştirmek isteyen bir çok kişi bu 7 ejder topunun peşindedir ve bunu elde etmek için her şeyi göz almışlardır. Bulma adlı bir kız da bu topları aramaya kalkışır ve yolculuğuna devam ederken ana karakterimiz olan Son Goku ile karşılaşır. Dünyanın en yakışıklı erkek arkadaşına sahip olmak isteyen Bulma, toplardan birine sahip olan Goku’ yu, birlikte topların geri kalanını bulmak için yola çıkmaya ikna eder.

z1wu8k5ccxkt3hepwoei

HunterxHunter

2011 yılında yayın sürecine giren ve 148 bölüm yayınlanarak sona ererken arkasında seriye gönül vermiş birçok insan bıraktı. Aksiyon ve Macera türünün özgün örneği olarak görebileceğimiz Hunter x Hunter, 12 yaşındaki Gon Freecss’in babası gibi avcı olmak isteyip avcılık sınavına girmek üzere yaşadığı adayı terk etmesiyle başlıyor. Hemen hemen her alanda çalışabilen avcılar, yeni hayvan türleri ve yeni yiyecekler bulmak, keşfedilmemiş toprakları saptamak, koruma olarak görev almak veya hazine avcılığı yapmak, hatta tarihi eser araştırması yapmak gibi alanlarda uzmanlaşmaları mümkündür. Ana karakterimiz Gon, sınav sırasında edindiği arkadaşlarıyla birlikte babasını aramaya başlar. Her karakterin avcı olmak için farklı bir nedeni olması ve bunları tek tek ele alması seyirciyi oldukça etkiler nitelikte. İçerdiği kanlı, vahşi ve karanlık sahneler nedeniyle bir çocuğun izlemesine uygun olmayan, kesinlikle +18 yetişkin kesime hitap eden bir anime olmasıyla Shounen etiket altına giren Hunter x Hunter,  aslında seinen’ e daha yakın ciddi bir anime.

225225-fullmetal-alchemist-brotherhood-fullmetal-alchemist-brotherhood

Fullmetal Alchemist: Brotherhood

16 – 17 bölümü, ilk serisi ile hemen hemen aynı olan Fullmetal Alchemist: Brotherhood, daha sonra mangasına sadık kalarak ilerlemekte. 1900’ lü yıllarda Simya kavramını konu olarak edilen anime için Simyadaki en önemli kural eşit takas ilkesidir. Yani simya gerçekleştirirken elde etmek istediğiniz şeye karşılık herhangi bir nesne ile çizilebilen simya çemberi içerisine onun karşılığını koymanız gerekmektedir. Yani simya oldukça gelişmiş ve kendilerine simyacı adı veren insanlar belirli malzemelerden belirli şeyler yaratabilmektedir. Tabi ki bu yaratmanın da belirli karşılığı olmaktadır. Bunun yapılabilmesi için belirli kural ve yasakların bulunduğu gerçeği göz ardı edilemez. Bu yasaklardan biri de İnsan Simyası olarak adlandırılan ölen bir insanı geri getirmek amacıyla yapılan simyadır. Ana karakterlerimiz Alphonse Elric kardeşlerin yaptığı da bu yasağı delmekten başka bir şey değildir. Bedelini ağır ödemelerine rağmen animenin asıl konusu kardeşlerin bu hatalarını telafi etmeye çalışmalarıdır. Peki Bu amaçla aradıkları Felsefe Taşı için Devlet Ordusuna katılan ve türlü savaşlarla karşılaşan kardeşler için amaçlarına ulaşmak kolay olabilecek mi?

fairy-tail-anime

Fairy Tail

2006 yılında mangasının ve 2009 yılında da animesinin yayınlanmaya başlanması ile devam serisi olarak 2014 yılında yayın hayatına geri dönen Fairy Tail, Büyü, Fantastik, Komedi, ve Macera etiketleri ile izleyiciye sunulmaktadır. Yaşadığı hayattan olduğunca sıkılmış olan Lucy, hayalini gerçekleştirmek istemektedir. Büyücü olarak Fairy Tail Loncasına katılmak isteyen Lucy, bunun için yaşadığı yerden kaçmıştır. Fakat bu yol basit bir seçim değildir ki zaten yalancı bir büyücü tarafından kandırılıp kapana kıstırılmıştır. Tek başına kurtulması oldukça zor olmasına karşın Fairy Tail Loncası bünyesinde olan Natsu isimli biri olanları şahit olmuş ve Lucy’ yi kurtarmıştır. Natsu, Lucy’ ye loncaya katılması için yardım edecek ve onun güçlü bir büyücü olabilmesi için elinden geleni yapacaktır. Lucy, Natsu sayesinde çeşitli maceralara yelken açacaktır.

maxresdefault

Nanatsu no Taizai

24 bölüm olmasıyla birlikte bir çırpıda izlenebilecek seriler arasında kendine yer edinmiş olan Nanatsu no Taizai, Aksiyon, Macera, Fantastik ve Doğaüstü tür sınıflandırması içerisinde 2014 yılında yayınlanmaya başlandı. İnsan ve insan dışı varlıkların bir arada yaşadığı bir krallık olan Liones, Kutsal şövalyeler tarafından korunmaktadır.  İnsanlar tarafından oldukça saygı gören ve krallığı hak ettiği şekilde koruduklarına inanılan bu şövalyeler arasında çürük elma neticesinde bir grup cunda bulunduğu ortaya çıkmış ve kendilerine “Yedi Ölümcül Günah (Nanatsu no Taizai)” ismini veren bu cunda tarafından ihanete uğratılarak katledilmişlerdir. Bu olay üzerinden yıllar geçmesine karşın akıbeti tam olarak belli olmayan bu grubun akıbetleri hakkında çeşitli söylentiler bulunmaktadır. Liones Krallığının Kralı’ nın da hastalanmasıyla birlikte bu acımasız Kutsal Şövalyeler, krallığı zalimce ve barbarca yönetmeye başlamışlardır. Buna göz yummak istemeyen Elizabeth ise bir kral kızı olarak ülkeyi geri almak amacıyla 7 Ölümcül Günah’ ı bulmak ister ve onları aramaya başlar.

*Bu yazı Japon Sineması E-dergisinin 7.sayısında yayınlanmıştır. Dergiyi okumak için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir