Tanrıların Korkulu Rüyası Geri Döndü! God of War 2

“God of War” adlı oyunun oyun dünyasına girdiğinde yarattığı etkiyi eminim kimse unutmamıştır. Kratos’un PlayStation 2 tarihinin en mükemmel oyunu olduğu konusunda eminim herkes hemfikirdir. Mitolojiden gelme etkileyici senaryosu , grafikleri , müzikleri ve rahat oynanabilirliği ile Sony mükemmel ötesi bir oyun yaratmıştı. Fakat her güzel şeyin bir sonu vardır. Nihayetinde God of War’ da bitmişti ve arşivimizde en güzel köşeyi kapmıştı. Beklentiler artık ikinci bir oyun yönündeydi ve bunu gören Sony beklentileri karşılıksız bırakmadı ve devam oyunu “God of War 2”yi milyonlarca hayranı ile buluşturdu. Doğal olarak bizde hemen bir tane edinip evimize götürdük ve yüksek beklentilerimiz ile beraber konsolumuza güzelce yerleştirdik. Peki sonuç? İncelememizde. 

Şiddet , Kin ve Öfke

İlk oyundan hatırlayacağınız üzere Sparta ordusunun komutanı Kratos , barbarlara karşı yenilginin eşiğinde iken savaş tanrısı Ares’i çağırır ve hayatı karşılığında düşmanını yok etmesini ister. Ares , Kratos’un dileğini yerine getirir ve tüm barbarları öldürür. Kratos’ta artık Ares’in hizmetine girer. Ama nasıl bir işe bulaştığının farkında bile değildir. Gelgelelim Ares kardeşi Athena’nın şehrini yerle bir etmeye kalkışır. Diğer tanrılarda Kratos’a bir teklif yapar. Eğer Kratos Ares’i durdurabilirse özgürlüğüne kavuşacaktır. İlk oyun boyunca hep bunun için uğraşmıştık ve sonunda Ares’i öldürerek özgürlüğümüze kavuşmuştuk. Ayrıca bununla da yetinmeyip tanrı katına çıkmıştık. Diğer tanrılar Kratos’u Ares’in yerine yeni “God of War” , yani savaş tanrısı yapmışlardı. Kratos tahtında biz ise gururla ekranın başında oyunu bitirmiştik. İkinci oyunda kaldığı yerden devam ediyor. Kratos tanrı olmanın keyfini çıkaracağına tüm öfkesi ile şiddet estirmektedir. Çünkü ölen karısı ve çocuğunu unutamamaktadır. Tüm hıncını ve geçmişinden kurtulmak amacı ile ölümlülere saldırmaktadır. Bunu gören diğer tanrılar Kratos’tan rahatsız olmaya başlamışlardır. Nihayetinde Kratos son damlayı da taşırır ve koruyucusu Athena’yı da karşısında bulur. Rhodes şehrini yıkmak için Olympos’tan dünyaya bizzat inen Kratos’u bir sürpriz beklemektedir. Yoktan gelen bir kuş Kratos’un tüm tanrılık güçlerini elinden alır ve Kratos devasa boyutundan normal insan boyutuna geri döner. Artık o bir ölümlüdür ve karşısında ona kin ve intikam ile bakan dev ordular vardır. Bundan sonrası ile oyuncunun elindedir. Bu anlattıklarım oyunun sadece giriş videosu. Yani tüm konuyu anlattı diye bir kaygınız olmasın. İlk başlarda Athena’ya küfürler savuran Kratos’u oyun boyunca neler bekliyor tahmin bile edemezsiniz. Sadece şunu söyleyebilirim ki ilk oyundaki Kratos aslında melek gibi adammış. Kratos artık iyice kana susamış , vahşileşmiş olarak karşımıza çıkıyor. Kılıcı ile önüne geleni biçiyor , parçalıyor ve fırlatıyor. Ve kan gövdeyi bu sefer üç kat daha fazla götürüyor. Şikayetçi miyiz ? Elbette hayır. Gerçek hayatta böyle şeyler göreceğimize oyunlarda bolca görelim daha iyi.

2

Dediğim gibi oyuna eksi Kratos olarak başlıyorsunuz ve şehirlerinin yıkılışı ile çılgına dönen askerler üzerinize saldırıyor. Kratos yine ölümlü olduysa da çeşitli güçleri hala onunla. Tabi en önemlisi silahınız ilk oyun sonunda kavuştuğunuz Athena’nın altın kılıçları oluyor. Tıpkı ilk oyundaki Kaos kılıçları gibi bu kılıçlar ile de birçok artistik hareket yapabiliyorsunuz. Yani yabancılık çekeceğiniz bir durum yok. Hatta aksine Kratos yeni hareketler bile öğrenmiş. Kılıçları ile kanca vb. şeylere tutunarak oradan oraya atlayabiliyor , düşmanı şaşırtabiliyor. Ayrıca oyunda ilerledikçe çekiç , mızrak gibi değişik silahlara kavuşacaksınız. Benim tercihim ise elbette Athena’nın kılıçlarından yana.

Kılıçlar ve Büyüler

God of War 2’nin ilk oyundan büyük farklılıkları bulunmamakta. Yine tek bir tuş hareketi ile etrafa şimşekler çakarak birçok düşmanın canını okuyabiliyorsunuz. İkinci oyunda yeni büyüler bizlerle olacak.  Etrafa büyülü oklar yağdırabileceğiniz “Typhons Bane” , Elektirk yayabileceğiniz “Crono’s Rage” , deprem yaratabilen “Atlas Quake” ve karşınızdakini taşa çevirebileceğiniz “Head of Euryale “ yeni büyülerimiz olacak. Etrafa bolca serpiştirilmiş sandıklardan çıkan yeşil ve mavi ruhlar ile enerjinizi ve gücünüzü doldurabiliyor , kırmızı ruhlarla da silah ve büyülerinizi güçlendirebiliyorsunuz. Yine macera öğeleri de yerlerini almış durumdalar. Önümüzdeki kapıyı açmak için heykel çekmeler , zamana karşı yarışmalar , bin bir çeşit bubi tuzakları , labirentler kısacası hepsi yerlerini almış durumda. Peki oyunda değişiklik yok mu ? Elbette ki var. İkinci oyunda etrafta etkileşime girebileceğiniz daha çok nesne ve eşya bulunmakta. Dövüşler sırasında artistik hareket çeşitlilikleri epey arttırılmış durumda. Bununla paralel olarak eğlence seviyesi bir kat daha artıyor. Bu sefer karşınızdaki düşman daha dinamik ve daha hareketli. Ayrıca boss dövüşleri kanımca biraz daha zorlaştırılmış gibi. Belki bana öyle gelmiştir ama boss dövüşlerinde ilk oyundan biraz daha fazla zorlandım diyebilirim. Eğer iyi bir God of War oyuncusu değilseniz yeni analog paralarını hazır edin derim. Analog demişken oyundaki kontroller bilindik. İlk defa oynayanların ise kolayca alışacağı türden. X tuşu zıplıyor , yuvarlak düşmanı kapıyor , kare ve üçgen ile en klas hareketleri yapabiliyorsunuz. L1 ile kendinizi koruyabiliyor ve L2 ile büyülerinizi kullanabiliyorsunuz. Son olarak R1 ise aksiyon tuşumuz oluyor. Kapı açma , eşya itme gibi görevleri R1’e basarak gerçekleştiriyoruz.

6

Yahu Bu Ps3 Değil mi ?

Grafiksel ve Müzik olarak God of War Ps2’nin tüm gücünden yararlanıyor. Sony çalışanları yine bir sanat eseri yaratmışlar diyebilirim. Mitoloji üzerinde iyi çalışmışlar ve her karakterin çiziminden tavırlarına kadar her hareketi dört dörtlük olmuş. Hydra olsun , tepegözler olsun , lejyonerler olsun hepsinin kendi çaplarında birer karizması var. Arka plan çizimlerinde ise resmen devrim yaratılmış. Çizim uzaklığı neredeyse sınırsız. Durup dakikalarca etrafı seyrettiğim olmuştur. Hareket eden , etmeyen her şeyin detayı üst seviye. İlk oyundaki arkadaşlar bile grafiksel olarak güzelleşmiş olarak karşımıza çıkıyorlar. Kısacası grafikler bir Ps3 oyununkiler kadar harikalar. Çalan parçalarda grafikler kadar ihtişamlılar. Gaza getiren müzikler , mitolojiyi aynen yansıtan parçalar , efektler harika. Atmosferi büyük oranda tamamlıyorlar. Kısacası ilk oyundan da daha iyi bir God of War var karşınızda düşünün artık.

8

Bekle Bizi Olympos

God of War’ın ilk oyunu oynayanlar doğal olarak ikinci oyunu alacaklardır. Eğer ilk oyunu oynamadıysanız ki ayıp edersiniz , Ps2’nin veda etmeden önce son bombasını muhakkak oynamanızı öneririm. Bu oyundan sonra kolay kolay oyun beğeneceğinizi pek zannetmiyorum. Bu arada oyunun üçüncüsünün next-gen konsollar için çıkacağı kesin olmasa da nette iyice yayılmış durumda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir