Modern Japon Sinemasında En İyi 10 Aile Draması Filmi

Nobody Knows , Hirokazu Koreeda, 2004

Yönetmen Hirokazu Koreeda’nın Nobody Knows (Dare mo Shiranai) filmi, gerçek bir hikayeden yola çıkıyor. Anneleri tarafından terk edilen dört kardeşini hikayesini ele alan film, her biri farklı babaya sahip olan ve hiçbiri okula gitmemiş olan dört kardeşin birbirlerinden başka kimseleri yoktur. Dikkatleri üzerlerine çekmeden yaşamaya çalışan dört çocuğun hikayesini, yönetmenin usta bakışı sayesinde soluksuz bir izleme deneyimi sunuyor.

 

Like Father Like Son, Hirokazu Koreeda, 2013

Yönetmen Hirokazu Koreeda’nın Like Father Like Son (Soshite Chichi ni Naru), izleyiciyi derinden sarsacak ve hatta kendi duygularınızı sorgulatacak türden bir film. Yaşam şartları, anlayışları ve çocuklarını yetiştirme yöntemleri birbirinden farklı olan iki ailenin oğulları hastanede karışır. Çocuklar altı yaşına geldiklerinde doğumu yaptıran hemşirenin itirafı ile ortaya çıkan bu durum, iki aileyi ve çocukları nasıl etkileyecektir.?

Aruitemo Aruitemo

Still Walking, Hirokazu Koreeda, 2008

Yönetmen Hirokazu Koreeda’nın Still Walking (Aruitemo Aruitemo) filmi, aile üyelerinden birinin ölümü üzerine bir araya gelen aile fertleri, büyüdükleri ve ebeveynlerinin yıllardır yaşadığı evde bir yaz günü bir araya gelirler. Yanlarında çocuklarını da getiren aileler, hem ebeveynleri ile hem de birbirleri ile olan ilişkilerinde çocuklarının dengesini bulmakta zorlanacaktır. Zaman ve yaşamın herkesi değiştirdiği olgusunu hassas bir biçimde el alan film sizleri bekliyor.

Kaasan Mom’s Life, Shotaro Kobayashi, 2011

Yönetmen Shotaro Kobayashi’nin Kaasan Mom’s Life (Mainichi Kasan) film, Bunji ve Fumi adındaki çocukların annesi olan Rieko, geçirdiği zor zamanları daima gülerek atlatmaya çalışmaktadır. Savaştan döndüğü zaman kendisini alkolde bulan kocası Kamoshida ile aralarındaki sorunları çözmeye çalışan Rieko mücadeleyi kaybeder, ikili boşanırlar. Ayrılıktan sonra ailesini kaybeden Kamoshida, hayatını düzeltmek için yeniden çabalamaya başlar ama bu seferde yakasına hastalık yapışır. Ailesi tekrar onu yanına kabul eder ama bu sefer birlikte geçirecekleri kısa bir zaman dilimi vardır.

Hanging Garden, Toshiaki Toyoda, 2005

Hanging Garden, Toshiaki Toyoda, 2005

Yönetmen Toshiaki Toyoda’nın Hanging Garden (Kuchu teien) ‘’gerçei hiçbir zaman gizleme, her  şeyi birbirinizle paylaşmaya çalışın’’ mottosundan yola çıkan film, aile içerisindeki çatışmalardan yola çıkarak kendi yaşamına farklılık katmaya, çıkış yolu arayan evin kızı Mana’nın, erkek kardeşi Ko’nun ve babaları Takashi’nin içlerinde bulundukları durumları birbirlerinden saklarlar ve fark yaşamlarda kendilerini bulmaya çalışırlar. Başarılı olabilecekler midir?

Bunny Drop

Bunny Drop, Hiroyuki Tanaka, 2011

Yönetmen Hiroyuki Tanaka’nın (SABU) Bunny Drop (Usagi Drop) filmi, büyükbabası vefat eden Daikichi, büyükbabasının kendisine hizmet eden genç kadından olan küçük kızı Rin’i sahiplenmek istemez. Yalnız başına yaşayan Daikichi küçük kızın kimsesizler yurduna gitmesine gönlü razı olmaz ve onu evine götürür. Küçük kızı iş yerine yakın bir anaokuluna yazdırır, zamanla onunla ilgilenmek zorunda kaldığı için çalıştığı yerdeki temposunu azaltmak için pozisyondan daha düşük bir pozisyonda çalışmaya başlar. Daikichi baba olmak gibi büyük sorumluluğun altından kalkabilecek midir?

Rebirth, Izuru Narushima, 2011

Yönetmen Izuru Narushima’nın Rebirth (Youkame no Semi) filmi, Kiwako adındaki bir kadın, daha önce ilişki yaşadığı bir adamın kızını kaçırır. Erina adındaki küçük kızı dört yıl boyunca kendi kızı büyüttükten sonra yakalanır ve tutuklanır. Kiwako’nun yakalanmasından sonra ailesinin yanına dönen Erina öz ailesinin yanına döner ve burada bir türlü mutlu olamaz. Yıllar sonra evlendiği bir adamdan hamile kalır ve geçmişiyle yüzleşmek adına Kiwako’nun onu 4 yıl boyunca sakladığı büyüttüğü Sohodoshima’ya gelir.Burada öğreneceği şok edici gerçek Erina’nın hayatında değişimlere yol açacaktır.

Always - Sunset on Third Street

Always – Sunset on Third Street, Takashi Yamazaki, 2005

Yönetmen Takashi Yamazaki’nin Always – Sunset on Third Street (Always san-chome no yuhi) filmi, 1958 Tokyo’sunun eski bir mahallesinde yaşayan insanların günlük sevinçlerini ve üzüntülerini izleyici ile buluşturuyor. Ailesine düşkün Norifumi çabuk öfkelenen biridir ve bir araba tamir atölyesi işletmektedir. Kırsaldan Tokyo’ya çalışmak için gelen Mutsuko, Norifumi’nin büyük bir atölyesi olduğunu zannetmektedir ama atölyenin küçük olduğunu görünce hayal kırıklığı yaşar. Öte yandan Norifumi’nin yaramaz oğlu İppei, lüks eşyaların evlerine geleceğine söyleyerek sürekli Mutsuko’yu teselli etmektedir. Küçük şekerci dükkanı işleten Chawawa, bir meyhanede ev sahibeliği yapan Hiromi tarafından kendisine emanet edilen kimsesiz erkek çocuğu Jyunnosuke’ye bakmaktadır. Bu tatlı yaşam telaşı içinde yaşam mücadelesi dolu bir hikaye sizi bekliyor.

Oshin, Shin Togashi, 2013  

Yönetmen Shin Togashi’nin Oshin filmi, Meji döneminde para kazanmak ve yaşamına devam edebilmek adına evinden uzaktaki Yamagata bölgesinde bulunan zengin bir ailenin yanına çalışmak için gönderilen yoksul bir ailenin genç kızı Oshin’in tüm kuvvetiyle hayata tutunma mücadelesi ve zaman içerisinde zorluklara göğüs gererek güçlenmesinin hikayesi sizleri bekliyor.

A Boy and His Samurai

A Boy and His Samurai, Yoshihiro Nakamura, 2010

Yönetmen Yoshihiro Nakamura’nın A Boy and His Samurai (Chonmage Purin) filmi, Edo döneminde yaşayan bir samuray olan Kijima Yasube, zamanda yolculuk yaparak 180 yıl öncesinden günümüz Japonya’sına gelir. Oğlu Tomoya ile yaşayan eşi vefat etmiş Hiroko ailesinin yanına gelen Kijima, onlarla yaşamak için aileye yardım etmeye başlar. Zaman içerisinde aileyle iyi anlaşan samuray Kijima ve Tomoya ile tatlılar yapmaya başlar. Ama bir sorun vardır samurayın ayrılık zamanı gelmiştir.

*Bu yazı Japon Sinema Dergisinin 6. sayısında yayınlanmıştır. Dergideki diğer yazıları okumak için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir