Geçmişten Günümüze Amazonlardan Gelen Seksi Hatun: Wonder Woman

Özellikle Batman v Superman filmi ile geniş kitlelerce tanınmaya başlayan Wonder Woman kimdir, nedir, necidir, ne iş yapar, neden seksidir, seksi olmasa da olur mudur, olmazsa sevilmez midir, filmde o ne saçma gereksiz roldü falan hepsini açıklıyoruz. ( sanki karakteri biz yarattık da!?)

İlk olarak 1941 yılında DC’nin All Star Comic serisinin 8. Sayısında boy gösterdi bu seksi hatun. Yaratıcısı William Moulton Marston’dır. Poliamori (bireyin birden fazla sevgiliye sahip olması ve tarafların bunu onaylaması.) bir ilişki yaşayan William’ın eşi ve sevgilisi Wonder Woman’ın ilham kaynaklarıdır.


  

Wonder Woman, Justice League’in kurucu üyelerindendir. Gerçek adı Themyscira’lı Diana’dır ve Amazon Kabilesi Kraliçesi Hippolyta’nın kızıdır. Amazon hikâyesi Yunan mitolojisine dayanmaktadır. Annesi Hippolyta, Diana’yı kilden şekillendirir. Ardından, Olimpos tanrıları bu şekle hayat verir. Diana, Wonder Woman olduğunda, Olympos tanrıları ona Lasso of Truth’u (gerçeklik kırbacı) ve yok edilemez bileklikler armağan ederler. Kırbaç rakibini kendisine itaat ettirip doğruları söyletirken, bileklikler kalkan görevi görür. Lakin bileklikler bir erkek tarafından birbirine zincirlenirse tüm Amazon güçleri kaybolmaktadır. Amazon’dan ayrılıp dış dünyayı gezme kararı aldığında Wonder Woman veya Amerikan ajanı Diana Prince olarak tanınmaya başlar.

Wonder Woman, çizgi romanlarda yıllarca; Afrodit kadar güzel, Athena kadar bilge, Hermes’ten daha çevik ve Herkül’den daha güçlü olarak tanımlandı. Yetenekleri ve köken hikayesi yıllar içerisinde farklı şekillerde sunuldu. Amazon antrenmanı sayesinde avcılık ve dövüşmek konusunda büyük yetenekler kazandı.

İkinci dünya savaşı sırasında yaratıldığı için Nazilerle sık sık mücadele etmiştir. Alman Barones Paula van Gunther baş düşmanlarındandır. Ares, Hades, Doktor Psycho gibi klasik düşmanlarının yanında 2012 yılında yaratılan First Born en önemli düşmanıdır.

1975-1979 yılları arasında yayınlanan ve Lynda Carter’ın başrolünde oynadığı bir TV dizisi vardır. Batman v Superman filmindeki rolüne kadar Wonder Woman televizyonda veya sinemada yer almadı. Wonder Woman’ın kendi adını taşıyan filminin 2017 yılında vizyona girdi.

Diana, engin denizlerin ortasında bulunan Amazonlar’da yaşamaktadır. Adaya bir uçak düşer. Diana ve birkaç kabile üyesi Yüzbaşı Steve Trevor’ı yaralı olarak bulurlar. Diana onu iyileştirir ve ona karşı duygular hissetmeye başlar. Diana’nın annesi Kraliçe Hippolyta tarafından bir yarışma düzenlenir. Yarışmanın amacı “en layık kadını” belirlemektir. Hippolyta kazanana Steve Trevor’ı “erkeklerin dünyasına” geri yollama sorumluluğunu verecek ve adalet için mücadele etmesini isteyecektir. Hippolyta, kızı Diana’nın yarışmaya katılmasını istemez ama Diana maske takıp kimliğini gizleyerek yarışmaya katılır. Yarışmayı kazandığında maskesini çıkartarak Hippolyta’yı şaşırtır ve nihayetinde erkeklerin dünyasına gitme iznini koparır. Diana, Steve Trevor’ı sağ salim evine ulaştırır. Annesi ona Wonder Woman olması için özel bir üniforma verir.

Diana, Amerika’ya geldiğinde orada ordu hemşiresi Diana Price ile tanışır. Hemşire Diana, nişanlısı ile Güney Amerika’ya gitmek istemektedir ama parası yoktur. Amazonlu Diana da hem işe ihtiyacı olduğu hem de Steve’e göz kulak olmak istediği için hemşireye bir anlaşma önerir: Amazon’dan Diana, hemşire Diana olacaktır.  Amazonlu Diana ile Hemşire Diana Price birbirine oldukça benzemektedir. Diana, hemşireye gerekli parayı vererek onun Güney Amerika’ya gitmesini sağlar, yerine de kendisi geçer.

1968 yılında çıkan Wonder Woman’ın 179. sayısında Wonder Woman güçlerinden ve elbisesinden feragat etmiştir çünkü Amazon kabilesi başka bir boyuta geçerken kendisi erkeklerin dünyasında kalmaya devam etmek istemiştir. Bunun sebebi ise Steve’in haksız yere suçlanarak hapse atılmasıdır. Durum böyle olunca Wonder Woman olarak değil güçleri olmayan Diana Prince olarak mücadelesine devam eder. Bu periyotta I-Ching adında bir dövüş sanatları uzmanından ders almıştır.

204. sayısında Wonder Woman güçlerine geri kavuşur. Yine bu sayıda I-Ching, çılgın bir keskin nişancı tarafından öldürülür. Diana, kara kilden yapılan kardeşi Nuba ile karşılaşır. Eylül 2011’de “The New 52” adıyla çıkan hikayeye göre Wonder Woman artık kilden yaratılan bir canlı değil, Kraliçe Hippolyta ile Yunan tanrısı Zeus’un kızıdır. Ayrıca elbisesi de revize edilmiştir. Çizgi romanda anlatılanlara göre orijinal kilden yaratılma hikâyesi sadece bir örtbastır. Amaç, Diana’yı tanrıça Hera’nın gazabından korumaktır. Ayrıca Diana, savaş tanrısı unvanına da sahiptir. Bir keresinde Batman onun “dünyadaki en iyi yakın dövüş uzmanı” olduğunu söylemiştir. İlk yıllarda Wonder Woman ölümcül metotlara başvurmaz. Günümüzde ise gerekirse ölümcül güç kullanmaktan çekinmemektedir.

Genel olarak Wonder Woman güçlü bir kişiliğe sahiptir. Yakın dövüş uzmanı, kendine güveni tam, savaşçı, atletik ve akrobattır. Kimi yazarlar onu naif ve masum olarak da betimlemişlerdir.

Yıllar içinde elbisesi çeşitli değişimlere uğrasa da tacı, zırhı, bileklikleri ve onu tanımlayan beş yıldızlı sembolü değişmemiştir. İlk bakışta elbisesi Amerikan bayrağını temsil ediyormuş gibi gözükse de giysinin Amazon kökenli olduğu açıklanmıştır.

Amazonlar, Yunan tanrıçaları tarafından milattan önce 1200 yılında erkekler tarafından katledilen kadınların ruhları ile yaratılmışlardır. Sadece bir ruh geride bırakılmıştır ki o da Wonder Woman’ın insan halinin ruhudur. Ve bu ruh daha sonra Amazon Kraliçesi Hippolyta olacak olan kadının doğmamış çocuğunun ruhudur.

Diana Amerika’ya ayak bastığında Themyscirian dili (Yunanca ve Türkçe karışımı bir dil) dışında bir dil bilmiyordu. İngilizceyi sonradan öğrenmiştir.

Wonder Woman’ın popüler bir sinema ikonu haline gelip gelmeyeceğini merakla bekliyoruz!

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir