Dram Dolu, Kederli Ancak Bir O Kadar da Güzel Animeler

yazan: 

Ano Hana: The Flower We Saw That Day

2011 yılında yayınlanmaya başlayan anime serisi 11 bölümden oluşuyor. Dram ve yaşamdan kesit türünde olan animenin konusu ise şöyle; Kendi aralarında kullandıkları isimleri ile Jintan, Menma, Anaru, Yukiatsu, Tsuruko ve Poppo liderliğini Jinta’nın yaptığı altı kişilik bir arkadaş grubudur. Çocukluk yıllarında bir araya gelip kendilerini ‘Adalet Savaşçıları’ olarak adlandıran bu grup ormanlık bir yerde olan üstlerinde bir toplantı yaptıkları sırada,  Anaru grup lideri Jintan’na Menma’yı sevip sevmediğini sorar. Bunun üzerine çok utanan Jintan tam bir çocukluk yapıp Menma’nın yüzüne bakılacak bir kız olmadığını söyler. Menma bunları duyduğuna çok üzülse de yine de ağlamak yerine gülümser. Grubun mız mızı olmasına rağmen Menma’nın ağlamayıp gülmesi üzerine Jintan çok sinirlenir ve koşarak ormanın içine dalar.  Menma ise Jintan’ın onun hakkında söylediklerini önemsemeksizin Jintan’nın peşinden gider. Jintan söyledikleri için ve Menma’yı gerçekten üzdüğünü anladığı için daha o an pişman olur ve yarın ondan özür dileyemeye karar verir. Ama bunu yapmak için çok geç kalmıştır. Çünkü Menma Jintan’ın peşinden koşarken ormanın içinde ki bir dereye düşüp hayatını kaybeder. Bu olayın üzerine gruptaki herkesin hayati tamamen değişir.

5 Centimeters Per Second

Yönetmenliğini Makoto Shinkai’nin yaptığı 2007 yapımı animasyon filmdir. Film genel olarak kısa hikayeler zincirlemesinden oluşuyor. Konusu Japonya’da geçen film, 1990’lardan başlayarak günümüz zamanında sona eriyor.Filmin her bölümünde Takaki Tōno adlı bir çocuk merkez alınmış ve önemli bir not olarak ilk bölüm cep telefonlarının yaygın olmadığı ve elektronik postanın henüz kullanılmadığı bir zamanda geçiyor. 3 bölümden oluşan filmin birinci bölümünün teması “Kiraz Çiçekleri”: Takaki Tōno, Akari Shinohara ilk okulda hemen arkadaş olurlar. Benzer ilgi alanları ve düşünceleri yüzünden birbirlerine yakın büyürler ve birbirlerine de aşıktırlar. Ancak ortaokula geçerken farklı kentlere ve okullara gitmek zorunda kalmışlardı. İkinci bölüm “Kozmonot”: Takaki şimdi Tanegashima’da Uzay Merkezi’nin bulunduğu yerdeki lisede üçüncü sınıfa gitmektedir. Kanae Sumida, Takaki’nin sınıf arkadaşıdır ve orta okuldan beri ona güçlü bir aşkla bağlıdır. Fakat Takaki’ye hislerini açıklamak için yeterli cesareti yoktur. Bütün zamanını onunla harcamaktadır hatta Takaki’yle beraber eve yürüyebilmek için okul çıkışında uzun süre beklemektedir. Kanae’nin hisleri Takaki’ye karşı çok belli olmasına rağmen Takaki her zaman onu görmezden gelir ve sadece bir arkadaşı olarak görür. Zamanla Kanae Takaki’nin her zaman biri ile mesajlaştığını veya çok çok uzaklara bakarak dalıp kalarak bir şeyler aradığını fark eder. Bu bölümün sonunda Takaki’nin yazdığı ve kimseye göndermediği mesajların kendisini tekrardan ve Akari ile ilgili hayallerden ibaret olduğu açıklanır. Kanae, Takaki’ye karşı güçlü hislerine rağmen onun kendisinin sunabileceğinden daha büyük şeyler aradığınına inanır ve zamanla hislerini ona açıklamaktan vazgeçer. Ve final bölümü “Saniyede 5 Santimetre”: Yıl 2008’dir ve 3 karakter kendi yollarına gitmişlerdir. Takaki, Tokyo’da bir bilgisayar programcısıdır ve Akari de evlenmeye hazırlanmaktadır. Kanae’nin ne yaptığı ile ilgili kesin belirti yoktur, fakat bitiş görüntülerinde hafif yaşı ilerlemiş görünüşte okyanusun kenarında surf tahtasının yanında uzanmış ve ayrıca Takaki uçağa binerken ona elveda derken görünür. Takaki eski kız arkadaşının da kabul ettiği gibi yaşam şekline ve arkadaşlıklarına zarar verme pahasına Akari’yi özlemektedir. Akari bir gün eski şeyleri karıştırırken Takaki’ye vermek için yazdığı ve göndermediği mektubu bulur. Eski günleri için nostaljik hisler duyar fakat bunların zamanı onun hayatı için geçmiştir. Akari’nin özlemi ve diğer şeyler nedeniyle bir sinir bunalımının sınırında olan Takaki işinden ayrılır. Bir gün yolda yürürken, tren geçididen geçerken muhtemelen Akari ve Takaki farkında olmadan yan yana geçerler ve birbirlerini tanırlar. İkisi de dururlar ve arkaya bakmaya çalışırken trenler geçmeye başlar ve birbirlerini göremezler. Takaki trenlerin geçmesini bekler fakat kadının gittiğini görür. Kısa bir duraksamadan sonra Takaki kendi kendine gülümser ve yürümeye devam eder.

Elfen Lied

Elfen Lied Lynn Okamoto tarafından oluşturulmuş bir Japon manga ve anime serisidir. Japonya’da Shueisha tarafından Haftalık Young Jump dergisinde yayınlanan Elfen Lied, 2004 yılında animeye uyarlanmıştır. 13 bölümlük anime serisinin konusu şöyledir: İnsanların bir sonraki evrimi olduğuna inanılan Dicloniuslar, bilim insanları tarafından insanlığın düşmanı olarak sıfatlandırılmıştır. Normal insanlardan fiziksel olarak tek farkları iki boynuzlu olmalarıdır. Oysa çok farklı bir silahları daha vardır, hatta bu tehlikeli silahla doğmuşlardır. Bu tehlikeli silahın bilimsel adı vektördür. Vektörler, normal insanların göremediği ortalama 2 mt. uzunluğundaki kollardır. Öldürmeye eğilimli Dicloniuslar, bu silahı kullanmayı öğrendiklerinde insanlığı yok etmeye çalışan varlıklar olurlar. Bunun için önleme ihtiyaç duyan bilim insanları, doğan bütün boynuzlu çocukları ya öldürür, ya da lablarda denek olarak kullanmak için hapsederler. Bir gün bu lablardan kaçmayı başaran bir Diclonius, insanların arasına karışır. Adı Lucy olan bu Diclonius, kaçarken başına aldığı bir kurşun darbesiyle hafızasını kaybetmiş ve kişiliği bölünmüştür. Sabaha karşı denizi izlemeye gelen iki kuzen Yuka ve Kouta, sadece “nyuu” diyebilen iki boynuzlu çıplak bir kızla karşılaşırlar. Nyuu’yu evlerine götürürler ve onunla yaşarlar. Ama Nyuu’nun hafızası zaman zaman yerine gelir ve o zaman acımasız katil Lucy’ye dönüşür. İnsanlığın yok olmasını engellemek isteyen bilim insanları Lucy’yi öldürmek zorundadırlar. Bunun için önce Nana (7 numara) daha sonra da Mariko (35 numara)yı kullanmalıdırlar. Evi zamanla Yuka, Mayu ve Nana ile dolan Kouta, zaman içerisinde unuttuğu bazı şeyleri hatırlayacaklardır…

Grave of the Fireflies

Ateşböceklerinin Mezarı Isao Takahata‘nın yazıp yönettiği 1988 yapımı animasyon filmdir. Film Akiyuki Nosaka’nın, II. Dünya Savaşı’da açlıktan ölen kız kardeşinden özür dilemek amacıyla yazdığı Hotaru no Haka (animasyon Japonya’da aynı isimle yayınlandı) isimli kısmi otobiyografik romanından uyarlanmıştır. Konusu: II. Dünya Savaşı’nın sonuna yakın bir dönemde Japonya’da geçer. Filmde, bombalanan Kobe şehrinde hayatta kalmış 14 yaşındaki Seita (清太) ve onun dört yaşındaki kız kardeşi Setsuko’nun (節子) umutsuz çabaları anlatılır.

Clannad

Clannad anime serisi 2007-2008 yılları arasında 23 bölüm olarak yayınlanmıştır. Yönetmenliğini Tatsuya Ishihara’nın, senaristliğini ise Fumihiko Shino’nun yaptığı serinin konusu ise şöyle; Küçük yaşta annesini kaybeden Tomoya, babası ile yaşamaktadır. Ancak babası, eşinin ölümünün üzerine kendisini alkol ve kumara vermiştir. Tomoya ve babasının halihazırda kötü olan ilişkileri, Tomoya ve babasının bir kavgaları esnasında babasının, Tomoya’nın kolunu yaralamasıyla daha da kötüleşir ve birbirlerinden tamamen uzaklaşırlar. Kolundaki kesik yüzünden basketbol klübünden de ayrılmak zorunda kalan Tomoya, okuldan ve arkadaşlarından da uzaklaşır. Lise son sınıfda okuyan Tomoya Okazaki, sınıf arkadaşları tarafından artık bir serseri olarak görülmektedir.  Ancak Youhei Sunohara dışında arkaşı olmayan Tomoya’nın hayatı, okulda hiç bir arkadaşı olmayan Nagisa Furukawa ile tanışması ile tamamen değişir. İlk başta Nagisa ile çok ilgilenmiyor görünse de, bir süre kendisini onunla birlikte bulur ve yavaş yavaş kalbini açmaya ve başka arkadaşlar da bulmaya başlar.

Full Moon wo Sagashite

Arina Tanemura tarafından çizilen ve 2002 yılında yayınlanan mangadan adaptedir. 2002 yılında yayınlanmaya başlayan anime serisi 52 bölüm sürmüş, yönetmenliğini ise Toshiyuki Kato üstlenmiştir. Konusu ise şöyledir: Şarkı söylemeyi çok seven ve bir gün şarkıcı olmak isteyen 12 yaşındaki Mitsuki Kouyama, boğazında bir tümör olduğu öğrenir. Hastalığının tek tedavisi tümörün alınmasıdır. Tümör alınırsa, Mitsuki’nin sesini kaybetme riski oldukça yüksektir. Mitsuki bunu göze alamaz çünkü çocukluk arkadaşı Eichi’ye söz vermiştir: bir gün mutlaka şarkıcı olacaktır. Sesini kaybetmektense ölmeye razı gelir. Hayatı böyle devam ederken karşısına iki tane Shinigami (ölüm meleği) çıkar ve sadece bir yılı kaldığını, bir yıl sonra öleceğini söylerler. Zamanın gittikçe azaldığı anlayan Mitsuki, idol yarışmasına katılıp bir an önce şarkıcı olmaya karar verir. Mitsuki, iki Shinigami, Meroko ve Takuto’nun da yardımlarıyla ölmeden hayallerini gerçekleştirmeye çalışacaktır.

Bu yazı ortak çalışma yaptığımız http://japonsinemasi.com  adresinde yayınlanmıştır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir