Korku Severler İçin En iyi 15 Korku Animesi

Yazan: 

korku-animeleri

Hemen baştan belirteyim; bu listenin amacı Hallowen’da izleyebileceğiniz anime tercihleri oluşturmaktı. Ama aksilikler sağ olsun listeyi tamamlamam baya bir zaman aldı. Bu seneki 31 Ekim’e yetiştiremedim ama bu ve bundan sonraki 31 Ekim’lerinizde, ya da canınız korku animesi izlemek istediğinde tercih etmeniz gereken 15 animelik bir liste oluşturdum. Üstelik sadece kendi zevklerimle de sınırlamadım listeyi, baya bildiğiniz oturdum araştırdım bu seriler. İşte korku seven kişilerin mutlaka izlemesi gereken 15 anime;

hellsing-ultimate-2

Hellsing Ultimate

Vampirler, naziler, kurtadamlar, kana susamış canavarlar… Hellsing Ultimate bol kanlı ve bol heyecanlı sahneleri olan bir anime. Alucard’ın acımasızlığı had safhada ve düşmanlarının da ondan aşağı kalır yanı yok. Hellsing aile birliğinin dünyadaki kötü güçlerle canavarlarla savaşmasını konu alıyor diyebiliriz animenin konusu için. Ama saflarında Alucard gibi dünyanın en acımasız ve muhtemelen de en güçlü vampirle savaşıyorlar. Bölümlerin 50’şer dakika olması dezavantaj olabilir ama toplamda 10 bölüm ve bölümler film tadında geçiyor. Hellsing Ultimate yayınlandığı yıldan günümüze en keskin hatları olan animelerden birisi oluyor. Korku severlerin kaçırmaması gereken animelerden… Detaylı tanıtım için şurayı inceleyebilirsiniz.

jigoku-shoujo

Jigoku Shoujo

2005 yılında başlayan anime her birinde 26 bölüm bulunan üç sezondan oluşuyor. İngilizce ismi Hell Girl olan seri korku öğeleri taşısa da daha çok korku-dram diyebilirim. Sevmedikleri ve intikam almak istedikleri insanların isimlerinin bir siteye yazılabildiği bir evrende geçiyor hikaye. İsimleri Hell Girl’e ulaşıyor ve Hell Girl isimleri yazılan kişileri cehenneme götüreceğini söylüyor, tabii intikam almak isteyen kişi de öldüğünde cehenneme gideceğini kabul ederse… İntikam hikayelerinden oluşan Jigoku Shoujo listenin en uzun serisi. Zaman zaman kopmalar olsa da serinin başarılı intikam hikayeleri sunduğu da tartışılmaz bir gerçek.

another

Another

2012 yılıda 12 bölüm olarak yayınlanan Another gizem-gerilim ağırlıklı bir anime. Bır sınıfta geçen hikaye sınıftaki bir kişinin dışlanması gerektiği yoksa insanların öleceği mitine dayanıyor. İlk bölümlerde pek anlaşılmayan hikaye sonlara doğru gelişiyor ve her şey ortaya çıkıyor. Özellikle ilk yarıdan sonra sahnelerin şiddetide artıyor ve izleyiciler kendilerine “bu bölümde kim ölecek acaba” diye soruyor. Özellikle son iki bölümdeki şiddet oranı gerçekten fazla. Another korku-gerilim-gizem üçlüsünü bünyesinde barındırıp yansıtabilen en başarılı animelerden. Detaylı tanıtım için sizi şuraya alalım.

shiki

Shiki

Hikayesei normal bir kasabada geçen Shiki anime serisi 2010 yılında 22 bölüm olarak yayınlandı. Dram, psikolojik, gerilim ve korku türlerinde olan Shiki ilk bölümlerindeki gizemiyle ağır ilerlese de ortasından sonra açılan, gizemin ortadan kalkmasıyla da bol kanlı ve gerilimli sahneler sunan bir anime oluyor. Normal ölümler dışında hiç bir ölümün olmadığı bir kasabaya yeni taşınan bir aile ve kasabalılar arasında geçen hikayenin finale yakın şiddet dozunu yükselttiğini de belirteyim.

elfen-lied

Elfen Lied

Sanırım Elfen Lied’i bilmeyen pek yoktur herhalde. 2004 yılında yayınlanan ve 13 bölüm süren anime keskin hatlarıyla ön plana çıkıyor. Diclonius denilen insan-vari canlılar ile insanlar arasında geçen savaş diyebilirim bu anime için. Hikaye ise tehlikeli bir diclonius olan Lucy’nin kapalı tutulduğu tesisten kaçmasıyla başlıyor. Diclonius’ların tehlikeli olmalarının nedeni ise görünmeyen uzuvları ve keskin öldürme iç güdüleri. Hal böyle olunca bol bol kopan kollar bacaklar görüyoruz animede. Anime altyapı olarak da boş değil, istediğini tam anlamıyla yansıtamasa da draması da güçlü. Daha fazla bilgi ve tanıtım için şuraya bakabilirsiniz.

corpse-party

Corpse Party: Tortured Souls – Bougyakusareta Tamashii no Jukyou

İzleyip izleyebileceğiniz en korkulu sahneleri içeriyor olabilir bu anime. 2013 yılında 30ar dakikalık dört bölüm şeklinde yayınlanan anime korku ve gizem temalarında ama korku kısmının “vahşet” ile eş değer olduğunu belirtmeliyim. Hikayesi, bir çok cinayet olayının yaşandığı Heavenly Host okulunun kalıntılarının üzerine kurulan Kisaragi Akademisi’nde geçiyor. Birbirlerine korku hikayeleri anlatan öğrencilerin bir kısmı kendilerini aniden  Heavenly Host okulunda bulurlar ve vahşet başlar. Cinayetler, işkenceler, yamyamlık ve intaharlar… Mideniz kaldırabilirsen türünün örnek işlerinden olan Corpse Party’i kaçırmayın derim.

kiseijuu-sei-no-kakuritsu

Kiseijuu: Sei no Kakuritsu

2014’ün en sevilen animelerinden olan ve 24 bölüm süren Kiseijuu: Sei no Kakuritsu listenin psikolojik anlamda altı en dolu yapımı desem yanlış olmaz sanırım. Bir gece dünyaya uzaydan gelen parazitlerin insan vücutlarına yerleşip onları kontrol almaları, beyinlere ulaşamayan parazitlerin ise vücudun belli bölümlerini kontrol altına almalarını ve doğal olarak durumun oluşturduğu kaosu anlatıyor diyebilirim seri için. Parazitler ile insanlar arasında görünmeyen bir savaş başlasa da parazitler arasında bile anlaşmazlıklar olması, parazitlerden bir kısmının varoluşunu sorgulaması, animenin izleyicisine de bunu yaptırmayı başarıyor. Elbette arka planda vahşi ve kanlı sahneler sunarak. Detaylı tanıtım için sizi şöyle alalım.

ayakashi-japanese-classic-horror

Ayakashi: Japanese Classic Horror

2006 yılı animesi olan Ayakashi: Japanese Classic Horror toplamda 11 bölüm sürmüş bir fantastik, tarihi ve korku animesi. İsminden de anlaşılacağı gibi Japonya’nın klasik korku hikayelerini anlatan anime üç farklı hikayeden oluşuyor. Ama “Oiwa” gibi filmlere bile konu olmuş klasik korku karakterlerini de barındırıyor içinde. Vahşetten ziyade ruhani korkuları elealan seri türüne başarılı örneklerden birisi. Korku severlerin kesinlikle es geçmemesi gereken bir seri.

mononoke

Mononoke

2007 yılında 12 bölüm olarak karşımıza çıkan Mononoke, korku, gizem, seinen, drama, tarihi, fantastik ve süper güçler animesi. Aslında bu seri Ayakashi: Japanese Classic Horror’un devamı. Zira ortak Mononoke’deki asıl karakter Ayakashi: Japanese Classic Horror’daki karakterlerden birisi. Mononoke’de de hikaye Ayakashi ile hemen hemen aynı mantıkta ilerliyor. Asıl karakterimizin karşılaştığı ilginç ve korku öğeleri içeren hikayeleri çözmeye çalışmasını izliyoruz. Listenin diğer animelerine göre vahşet sahneleri oldukça az olan anime için olgun ve ayakları yere basan hikayelerden oluştuğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

boogiepop-wa-warawanai-boogiepop-phantom

Boogiepop wa Warawanai: Boogiepop Phantom

2000 yılında 12 bölüm olarak yayınlanan anime serisi işlenişi bakımından Serial Experiments Lain ile karşılaştırılsa da anime aslında daha fazla korku ve bilinmezlik öğeleri içeriyor. Seri cinayetlerin işlendiği bir şehirde geçen hikaye, bölümlerini farklı gözlerden ve farklı açılardan anlatıyor. Her ne kadar bu durum animenin takibini zorlaştırsa da keskin sahneleriyle ve konusunu ele alış tarzı ile türüne farklı örneklerden birisi oluyor.

pet-shop-of-horrors

Pet Shop of Horrors

Dört OVA bölümden oluşan anime 1999 yılında yayınlandı. Psikolojik, korku ve gerilim türlerinde olan anime için isminden de anlaşılabileceği üzerine bir pet shop tabanının üzerine kurgulanıyor. Sattığı nadir hayvanlar için müşterilerinden ilginç şeyler yapmalarını isteyen bir pet shop sahibini konu alan animede şiddetli ölümler ve vahşi sahneler görsek de daha çok psikolojik tarafı ağır basan bir seri olmuş. Türüne farklı örnek arayanlar göz atsın derim.

ghost-hunt

Ghost Hunt

Korku hikayelerini seven ve paranormal olaylara ilgi duyan bir karakter ve yeni tanıştığı arkadaşı etrafında gelişen olayları anlatan Ghost Hunt 2006 yılında yayınlanmış ve 25 bölüm sürmüş. Shoujo, komedi, gizem, doğaüstü güçler ve korku türlerinde olan serinin birkaç bölüm süren ve toplamda sekiz actten oluşan paranormal olaylar etrafında geliştiğini belirtmeliyim. Bir nevi hayalet yakalama temalı serinin, listenin diğer animelerine nazaran gizem ve gerilimin ağır bastığını, korku kısmının biraz geri planda kaldığını da ekleyeyim.

kyougoku-natsuhiko-kousetsu-hyaku-monogatari

Kyougoku Natsuhiko: Kousetsu Hyaku Monogatari

13 bölüm olan seri 2003 yılında yayınlanmış. Gizem, tarihi, korku, psikolojik ve süper güçler türlerinde olan seri için kökeni yine Japonların korku hikayelerine dayanan konuları olduğunu söyleyebilirim. Farklı korku hikayelerinden oluşan seri muhtemelen listenin en iğrenç sahnelerini içeren serilerden birisi. Yazar olmak isteyen asıl karakterimizin yolu Japonya’nın görünmez güçleriyle savaşan üç kişiyle kesişince hikaye başlıyor. Grup bir çok kez farklı hikayelerin içinde bulunuyor ve izlemesi zor sahneler içeriyor. Korku sevenlerin göz atmak isteyeceği animelerden birisi Kyougoku Natsuhiko: Kousetsu Hyaku Monogatari.

yami-shibai

Yami Shibai

Bu biraz farklı bir seri. Resimli anlatım gibi düşünebilirsiniz bu seriyi. Her biri dört dakikadan bölümleri olan anime 2013 yılında izleyicisi ile buluştu. 13 + 13 toplamda 26 bölümden yani iki sezondan oluşuyor. Kısa hayalet hikayeleri olan bölümleri anlatıcı eşliğinde izliyoruz. Listenin zayıf halkası olmakla birlikte türüne farklı bir tat olabilir diye eklemek istedim.

higurashi-no-naku-koro-ni

Higurashi no Naku Koro ni

Korku türünün en sağlam serilerinden birisiyle bitireyim listemi. 2006 yılında 26 bölüm olan ekrana gelen Higurashi no Naku Koro ni serisinin, 2007 yılında 24 bölüm olarak yayınlanan Higurashi no Naku Koro ni Kai ismiyle ikinci sezonu ve 2009 yılında beş bölüm OVA olarak yayınlanan Higurashi no Naku Koro ni Rei isimli üçüncü sezonu bulunuyor. Konu işleyiş tarzıyla izleyicisini sürekli diken üstünde tutan, gizem ve gerilim öğeriyle türüne referans olan seri psikolojik ve fizyolojik şiddetin de sınırlarını zorluyor. Küçük bir kasabaya transfer olan bir kız öğrenci etrafında şekillenen konunun ana karakterleri dört kız arkadaş. Hikaye ise bu küçük kasabada işlenen cinayetler. Fakat bu cinayetlerin boyutları, bağlantıları ve karakterlerimiz üzerlerindeki etkileri o kadar farklı ki etkilenmemek imkansız. Türünü sevenlerin kaçırmaması gereken animelerden birisi Higurashi no Naku Koro ni.

Evet animelerimiz böyle, içlerinde psikolojik öğeleriyle öne çıkan olgun hikayelerin olduğu gibi, saf vahşet ve delilik içeren seriler de çokça anlaşıldığı üzere… O zaman iyi seyirler!

Bu yazı ortak çalışma yaptığımız http://japonsinemasi.com adresinde yayınlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir