Dragon Ball’ın Yaratıcısı Usta Mangaka Akira Toriyama

dragon ball ile ilgili görsel sonucu

Eğer sıkı bir anime veya manga takipçisi değilseniz Akira Toriyama ismi ilk bakışta size yabancı gelebilir. Lakin Dragon Ball desem? Eminim anime serileri veya mangalara ilginiz olmasa bile Dragon Ball ve Goku ismini en az bir kere duymuştur. Dünya çapındaki popülerliği ile en fazla okunan/izlenen serilerden olan Dragon Ball’ın yaratıcısıdır Akira Toriyama. Bu yazı ile de usta Mangaka’nın hayatına kısa bir bakış atmanın uygun olacağına karar verdim.

dragon ball gif ile ilgili görsel sonucu

5 Nisan 1955 yılında, Nagoya – Aichi’de doğan Toriyama, mangaka yani manga yazarı denildiğinde ilk akla gelen isimlerden birisi. Endüstriye yaptığı katkılar, birçok mangakaya ilham oluşu ile hayatının otuz yılını mangalara adamıştır. Eserlerinin yüz elli milyondan fazla kopyası dünya geneline yayıldı ve Dragon Ball serisi ile Jump adlı manga yayınlanan dergiye adeta altın çağını yaşatmıştır. 1984 – 1995 yılları arasında 519 bölüm, 42 cilt ve yaklaşık 8.500 sayfalık eser yarattı. En popüler eseri olan Dragon Ball’ın dışında Dr. Slump başta olmak üzere kırkın üzerinde eseri daha bulunan Toriyama, manga dışında çeşitli oyunlarda da karakter tasarımcısı olarak görev yapmıştır. Meşhur Dragon Quest ve Chrono Trigger adlı oyunlara bakarsanız Toriyama’nın tanıdık karakterlerini görebilirsiniz. Her ne kadar bir duayen olarak kabul edilse de usta mangakanın sade ve mütevazı bir yaşam sürdüğü, spot ışıklarından uzak durmayı tercih ettiğini gözlemliyoruz.

dragon ball gif ile ilgili görsel sonucu

Çocukluğunu geçirdiği Nagoya’nın Aichi bölgesinde sıkı bir anime takipçisi olarak büyüdüğünü vurgulayan Toriyama, Osamu Tezuka ve Walt Disney’in eserlerinden çok etkilendiğini belirtmiştir. Henüz çocukken kariyerinin ilk adımlarını atmış olan usta çizer verdiği bir röportajında “Çocukken mahallede bir çizim kursu vardı. Çocuklar oraya gidip resim çizerdi. 101 Dalmaçyalı’yı çizip ödül aldığımı hatırlıyorum. Galiba bu beni çok etkiledi ve bugünkü halime gelmenin temelini oluşturdu.”demiştir.

dragon ball ile ilgili görsel sonucu

Lise çağına geldiğinde bir teknik lisesin sanat bölümünde okumaya başlayan Toriyama’nın bu macerası kısa sürmüştür çünkü çizgi film çizimleri yapmak için üç sene sonra liseyi bitirdiğinde üniversiteye devam etmeme kararı almıştır. Tam da bu dönemde Toriyama, resmi olarak mangaka olmak için ilk adımı atmıştır. Haftalık Shonen Jump dergisinde aylık olarak yapılan amatör yazarlar yarışması için bir eser yollamıştır fakat kazanamamıştır. Bunun sebebi olarak Star Wars için yaptığı parodi şeklindeki göndermeler olduğu söylenmektedir. Buna rağmen şimdiki üst düzey yöneticilerden birisi olan Kazuhiko Torishima kendisiyle iletişime geçmiştir ve bir senelik bir çalışmanın ardından Akira Toriyama profesyonel bir mangaka olmuştur.

dragon ball gif ile ilgili görsel sonucu

dragon ball gif ile ilgili görsel sonucu

Mangaka sıfatıyla resmi olarak yayınlanmaya başlayan ilk eseri haftalık Shonen Jump dergisinde yayınlanan “Wonder Island” adlı eserdir. Lakin deyim yerindeyse patlama gerçekleştirdiği eseri, Wonder Island’dan sonraki ikinci eseri olan Dr. Slump’tur. 1980 – 1984 yılları arasında yayınlanan Dr. Slump sayesinde Toriyama başarının merdivenlerini çifter çifter tırmanmaya başlamıştır ve bu eser 1982 yılında kendisine Japonya’daki en prestijli manga ödüllerinden Shogakukan Manga Ödülü’nü kazandırmıştır. Dr. Slump’un sona erdiği sene, yani bir efsanenin bitişiyle başka bir efsanenin doğumu gerçekleşmiştir: Dragon Ball. Ününe ün katan Dragon Ball sayesinde Toriyama “efsane” statüsüne yükselmiştir. Nitekim Toriyama birçok kez haftalık yayın akışının kendisini çok zorladığını ve bunu sevmediğini itiraf etmiştir. Üstelik eserlerinde mükemmeliyetçi bir anlayışa sahiptir ve içine sinmeden asla eserlerini teslim etmemiştir. Bunun sonucunda birçok kez eserlerini baştan çizmiştir ve uykusuz geceler geçirmiştir. Buradan da anlıyoruz ki efsane statüsüne yükselmek aslında hiç kolay değildir ve yoğun bir çalışma temposu gerektiriyordur.

dragon ball ile ilgili görsel sonucu

Utangaç ve çekingen bir kişiliğe sahip Toriyama pek fazla göz önünde bulunmayı sevmemektedir. Kendisi gibi bir manga yazarı olan Nachi Mikami ile 1982 yılında evlenmiştir ve iki çocukları bulunmaktadır. Gürültülü şehir yaşamından uzak, sessiz sakin kasabaları tercih etmekle birlikte hayvan tutkusu da oldukça fazladır. Köpeklerden, kedilere ve kuşlara kadar birçok hayvan beslemiştir. Hobileri video oyunları oynamak, film izlemek, köpeklerini yürüyüşe çıkarmak ve motosiklet sürmektir. Bir mangakadan anime izlemenin hobileri arasında olmasını bekleyebilirsiniz lakin Akira Toriyama 11 yaşından bu yana anime ve mangayla (tabi kendi eserleri hariç) pek ilgilenmemiştir.

dragon ball gif ile ilgili görsel sonucu

Toriyama’nın Dragon Ball serisi Toei Animation tarafından animeye uyarlanmıştır. Lakin Dragon Ball GT serisi Toriyama’nın eserlerinden bağımsız bir devam serisidir. Elbette Toriyama yine de GT’nin yapımına katkıda bulunmuştur. GT’nin yapımı için katıldığı toplantılarda görüşlerini belirtmiş ve karakter tasarımlarını yine kendisi yapmıştır. 1985 yılında karakter tasarımlarındaki yeteneğine Dragon Quest adlı oyunda da sergilemiştir. Dragon Ball serisine devam ederken ve bir yandan da oyunların karakterleri üzerinde çalışırken Hetappi Manga Kenkyūjo (mangaların nasıl yapıldığını anlatan bir manga. Aklınıza Bakuman da gelebilir), bir saatlik anime filmi Kosuke & Rikimaru – The Dragon of Konpei Island, Cashman – Saving Soldier gibi yeni eserler de yayınlamıştır.

dragon ball gif ile ilgili görsel sonucu

1995 yılına gelindiğine Toriyama ucu açık bir şekilde Dragon Ball serisine son vermiştir ve keyif çatarak daha kısa hikayeler yaratmak istediğini söylemiştir. Genelde 100 – 200 sayfayı geçmeyen ve Dragon Ball’a kıyasla oldukça kısa kalan Cowa! (1997–1998), Kajika (1998–1999), Sand Land (2000), and Nekomajin (1999–2005) gibi eserleri yayınlanmıştır. 2003 yılında Toccio the Angel adında bir çocuk kitabı çıkaran usta mangaka, farklı alanlardaki kabiliyetini de sergilemiştir. 2006 yılında One Piece’in yaratıcısı Eiichiro Oda ile bir araya gelerek Cross Epoch adında one-shot yani tek sayılık denilen eseri oluşturmuşlardır.

dragon ball gif ile ilgili görsel sonucu

Yıllardan bu yana çeşitli eserler çıkaran Toriyama, 2013 yılına gelindiğinde Fransa’da düzenlenen 40. Angoulême International Comics Festivali’nde özel ödüle layık görülmüştür. Jump’ın 45. Yılını kutlamak için Jaco the Galactic Patrolman adında bir manga yapmıştır. 2015 yılından bu yana hem manga hem de anime olarak devam eden Dragon Ball Super serisi ile Akira Toriyama yine meşhur eserinin başına geçmiştir ve hikayesinin yanında elbette karakter tasarımlarından da kendisi sorumludur.

dragon ball gif ile ilgili görsel sonucu

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir