Bu Dünyanın Dışında / The Space Between Us 2017 Filmi

İlgili resim

Peter Chelsom tarafından yönetilen,  Stewart Schill ve Lewis ve Allan Loeb tarafından yazılan bir hikayeden uyarlanan romantik bir bilim kurgu filmi. Film Gary Oldman, Asa Butterfield, Britt Robertson ve Carla Gugino’yu rol alıyor. film de Mars’ta doğan, Dünya’ya seyahat eden bir genç çocuğu izliyor.  Film 3 Şubat 2017’de STX Entertainment tarafından piyasaya sürüldü. Film eleştirmenlerden bol miktarda olumsuz eleştiriler aldı ve 30 milyon dolara çekilen film sadece 10 milyon doları aşan gişe hasılatı ile sarsıldı. 

The Space Between Us ile ilgili görsel sonucu

Yakın gelecekte, Genesis’in CEO’su Nathaniel Shepard, Mars’ı kolonize etmek için ilk misyonunu başlattı. Yolculuk sırasında kurşun astronot olan Sarah Elliot, hamile olduğunu keşfeder. İnişten kısa süre sonra, Mars’ta doğan ilk insanın doğumunu yaparken, komplikasyonlar yüzünden ölür. Çocuğun babası bilinmiyor. Bir ikilemde, Nathaniel nihayetinde çocuğunu Mars’ta bir sır olarak tutmaya karar verir ve şirketinde bir PR felaketinden kaçınır. 16 yıl sonra, oğlu Gardner Elliot, alışılmamış bir şekilde yetiştirilmesinde yalnızca 14 kişiyle tanışmış, merak uyandırıcı, son derece akıllı bir çocuğa dönüştü. Bir gün, annesi hakkında daha fazla bilgi edinmek için, geminin deposuna erişebilmek için kurmasına yardım ettiği bir robot olan Centaur’a giriyor. Orada, annesinin eşyalarını alır. Aralarında bir düğün yüzüğü ve bir USB sürücü bulunur; burada bir video ve bir plaj evinde bir adam oynar. Adamın babası olduğuna inanarak, onu bulmaya kararlıdır. Gardner, Colorado’daki bir sokak akıllı kız olan Tulsa’yla çevrimiçi bir ilişki kurduğu bir İnternet sohbet odasında oturum açtı ve sürekli büyüten bir evden diğerine karıştırıldı. Osteogenezis imperfecta nedeniyle bir çatı katı ile sınırlanmış olma kisvesi altında, geleceğe yönelik planlarını tartışıyorlar. Gardner onu bir gün görmeye söz verir. Annesi, astronot olan Kendra Wyndham, video Nathaniel ve Genesis direktörü Tom Chen’i Gardner’ın olağanüstü istihbaratından haberdar etmek ve onlara Dünya’ya dönmesine izin vermek için onlara yalvarmak için çağırıyor. Gardner’ın kemik yoğunluğunu artırmak için oldukça riskli bir ameliyat geçirmesi gerekeceğinden Nathaniel reddediyor ve ardından Dünya’nın atmosfer basıncına uyum sağlamaya çalışıyor. Gardner ameliyattan geçti ve eğitimden sonra kendra ve diğer bazı astronotlar Dünya için bir uzay mekiği kurdu.

Uzay mekiğinin varışının olduğu gün Nathaniel, Gardner’ın gemide olduğunu keşfeder. Kızgınlıkla, Tom’u kendisinden gizleyen Tom ile yüzleşti. Öfkesine rağmen, Nathaniel, NASA’da karantina altına alınan Gardner’ı ziyaret ederken, dünyada hayatına uygun olup olmadığını belirlemek için tıbbi testler yapıyor. Kendra’yı ziyaret ettikten sonra Gardner, Dünya’da yaşam için uygun olmadığını keşfeder. Üzgün, o cesur bir kaçış sahneye çıkıyor ve Tulsa’yı bulmak için yolculuğa çıkıyor. Onu gördükten sonra, Tulsa onu 7 aydır ‘hayalet’ diye Gardner’a üzdü. Ancak onu affeder ve babasını bulmasına yardım etmesi için onu ikna eder. Yolculuk için malzeme almak için evinin yanında dururlar, fakat Nathaniel ve Kendra tarafından bulunurlar. Gardner geri dönmeye ikna etmeye çalışırken, Kendra’ya çocuk istemediğini duyurarak öfkeyle yüzleşir ve tütsü babasının üzerinde çalıştığı eski bir düzlemde Tulsa’yla kaçar. Uçak gökyüzünde iken aniden yağ basıncını kaybetti. Tulsa çarpışmayı başarıyor-uçağı eski, terk edilmiş bir ahırın içine sokarak ateşli bir patlamaya neden oluyor. Gardner’in ebeveynleri Şaman Neka’yla evlenen şamanın yerini belirledikleri bir restorana güvenli bir şekilde kaçarlar. Gardner’ın öldüğüne inanarak, kederli bir Nathaniel ve Kendra öfkelerini birbirlerine gönderdi. Enkazın hiçbir ceset bulunamadığını keşfettikten sonra, bazı yıkıcı haberler aldılar – Gardner’ın vücudu tehlikeli derecede yüksek troponin içerdiğinden büyümüş bir kalbi var demektir. Kalbi, Dünya’nın atmosferik baskısına dayanamıyor ve bu nedenle Gardner, hayatta kalacaksa derhal Mars’a geri gönderilmelidir. Arama yenilenmiş coşku ile devam ediyor ve Gardner ve Tulsa’nın bir süpermarket otoparkında CCTV çekimlerini keşfediyorlar; burada yolculuk için kıyafetler ve malzemeler satın alıyorlardı. Seyahat sırasında Gardner, Tulsa’ya gerçeği – Mars’ta doğup büyüdüğünü – söyler. Gerçeği kabullenmek istememekle, onu arabadan çıkarıyor, ancak bir daha asla yalan söylemeyeceğine söz verince onu bağışlıyor; ancak hala ona inanmıyor.
Gece, birlikte olacakları yıldızların altında kamp kurarlar. Sabahları, Şaman Neka’yı takip edenler tarafından keşfedildi ve ona getirildi. Onlara yardım etmeyi kabul eder. Gardner’ın burnu kanamaya başlar, bu durum Tulsa’nın New California’daki plaj evinin yerini bulmak için kayıtlara erişirken gizlediği bir gerçektir.

 

The Space Between Us ile ilgili görsel sonucuYolculuklarına başlamadan önce, Las Vegas’a bir dolambaçlı yoldan gidiyorlar. Gardner burnu tekrar kanamaya başlar ve çöker ve hastaneye kaldırılır. Tulsa, hastanede bir röntgen filmi sonuçları üzerine kemikteki karbon tüplerini gördükten sonra Gardner’a şimdi Mars’ta doğduğuna inanıyor ancak kendisinin olduğu gibi koruyucu bakım yapılmadan önce hastanede bırakmayı planladığını söylüyor. Yolculuklarına devam etmek için çok hasta. Gardner, artık Dünya’da dayanamayacağını bildiğini ve istediği tek şey ölmeden önce babasıyla buluşması gerektiğini ortaya koyuyor. Tulsa içeri girip kaçmasına yardımcı oluyor. Bir araba çaldı ve sahile gittiler. Orada, videodaki adamla tanışıyorlar. Bu adam, Sarah Elliot’un kocası değil, erkek kardeşi olduğunu ortaya koyuyor. Ancak, ikisinin de ona yalan söylediğini düşünüyor. Gardner, denize iner ve burada Tulsa’ya onun burada ölmek istediğini söyler. O çöker. Tulsa çılgınca onu kıyıya sürüklemeye çalışıyor, fakat onun için çok ağır. Nathaniel ve Kendra onu kurtarmak için zamanında varıyorlar. Nathaniel ona CPR uygularken Gardner ona annesinden bahsetti ve Nathaniel’in gerçek babası olduğunu bildiğini ortaya koydu. Nathaniel, Kendra ve Tulsa Gardner’ı bir Rüya Kovalayıcı’na koşturuyor. Onu istikrara kavuşturmak için stratosferi başlatmayı planlıyorlar. Bunun kanıtladığı zaman umutsuz bir Nathaniel kontrol alır ve uzaya başlar. Mucizevi bir şekilde, bu intihar misyonu işe yarıyor ve Gardner yeniden canlandırılıyor. Yakında, Gardner Mars’a uzay mekiği açtı. Tulsa ve Gardner’in duygusal bir ayrışması var. Mars’ta astronot yetiştirmek için Dünya’da kalan Kendra, Tulsa’yı evlat ediniyor. Mars’ta Gardner’a katılmaya karar verilen Tulsa, Kendra’nın programına katılır. Mars’a dönünce, babası Nathaniel ile Gardner hayatı sever.

İlgili resim

 Filmde astronotların çok genç olması beni rahatsız etti. O astronotlar ne ara eğitim aldı da uzaya gidiyorlar pek anlam veremedim. Daha filmin başında da yapılan “hayallerin gerçekleştirilmesi ve cesaret” içerikli konuşma aslında bir nevi seyirciyi filme hazırlıyor “bakın bu olmayacak gibi görünen, hayaller dünyasına ait bir hikayeymiş gibi algılanacak olabilir ama hayal gücü ve cesaret ile bu hikaye gerçekleşebilir” demek istiyor gibi. 

Özellikle uzay filmlerinin çok fazla arttığı bu dönemde “bir uzay filmi çekelim de nasılsa izlenir” tarzı bir algıda oluştu gibime geliyor.

Ayrıca astornot kadının uzayda hamile olduğunu öğrenmesi de büyük saçmalık. hayır sen astronotsun uzaya gidiyorsun, hamile kalmak için başka zaman mı bulamadın? Ve o ölüm sahnesi! İçine cin girmiş gibi ölme sahnesi de son  derece abartılmış izleyiciye “ben ne izliyorum ya? bu bilim kurgu filmi değil miydi nere ara cin filmi oldu?” diye düşündürebiliyor. Kısada olsa!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir