En Popüler Yandere Anime Karakterleri

 

1.Yuno Gasai (Mirai Nikki)

Yılın en kötü kız arkadaşı ödülü olsa şüphesiz Yuno kazanır. Erkek arkadaşı Yuki, Stockholm Sendromu’nun kanlı canlı örneği. Yuno onu kaçırıyor, suiistimal ediyor, çevresindekileri öldürmekle tehdit ediyor (ki yapıyor da) ve dünyanın sonu dahi gelse kız arkadaşı olarak kalacağına ant içiyor. En azından sözünü tutuyor ve seri boyunca Yuki’nin peşini bırakmıyor. Yuno’ya olan saplantılı aşkı gerçek mi? Bundan kimsenin şüphesi yok.

2.Mion/Shion Sonozaki (Higurashi no Naku Koro ni)

Hinamizawa’nın eğlenceli sempai’i mafya bağlantıları ve çılgın bir ikiz kardeşi ile uzak durulması gereken birisi. Mion’un ağlayarak Shion’a gitmesi ve Shion’un cinayet, kaçırma ve çılgın gülüşü ile yapabileceklerinin tarifi pek yok.

3.Amane Misa (Death Note)

Yüzde yüz yandere özellikleri taşımasa da Death Note’un Misa’sı en bilinen yanderelerden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Seride giderek karakter değiştirmesi şüphesiz bunun en büyük nedeni. Hayranları karşısında genç bir idol iken aslında bir Death Note kullanıcısı olması ve kafayı Kira’ya takmış olması ile yandere özelliklerini gözler önüne seriyor. Light ise Misa’nın bu ilgisini kullanarak ona her istediğini yaptırıyor ve Misa da itaat ederek, sorgulamadan yerine getiriyor. Hatta Misa işi ileriye taşıyarak sadece sevdiği için ömrünün yarısını bile feda ediyor.

4.Kaede Fuyou (Shuffle!)

Henüz bir çocuk iken Kaede hayatının aşkı Rin’i birkaç kere öldürmeye çalışır çünkü ailesinin ölümünden onu sorumlu tutar. Lakin daha sonradan suçluluk duymaya başlayan Kaede, hayatını Rin’e adamaya ve onun karısı olmaya karar verir. Nitekim Rin’in başka planları vardır ve Rin başka bir kız ile çıkmaya başlayınca tam anlamıyla psikopata bağlar. Rin’in kız arkadaşına saldırır, gizlice Rin’e yemek bırakır, takip eder ve sinsiliğinden ödün vermez.

5.Kotonoha Katsura (School Days)

Kotonoha aslında sevimli bir kız lakin ondan sürekli ayrılmaya çalışan iki yüzlü (hatta üç) sevgilisi ile baş etmek gerçekten zordur. Kotonoha sürekli onu takip etmeye başlar ve giderek ruhsal dengesini yitirmeye başlar. Nitekim en sonunda aşkı için muhakeme gücünü de yitiren Kotonoha’nın macerası cinayetle biter.

6.Sainoji Sekai (School Days)

School Days adlı animeden listeye giren ikinci karakter olan Sekai’in yandere kavramının oluşmasına katkısı bir hayli büyük. Önceden yardımsever, arkadaşlarına düşkün, iyilik yapmayı seven bir karakter görünümündeyken Makoto ile başlayan ilişkisinden sonra talihsiz bir takım olaylar yaşanır ve masum kızcağızdan ölüm saçan birisine dönüşür. Yandereliğin evrelerini görmek için Sainoji Sekai görülebilecek en iyi örneklerden birisi.

7.Ryuuguu Rena (Higurashi no Naku Koro Ni)

Görünüş her zaman aldatıcıdır. Ryuuguu Ren de birçok anime karakteri gibi şirin objelere düşkündür ve Keichi adındaki çocuğa ilgi duymaktadır. Lakin özellikle Keichi söz konusu olduğunda bıçakları eline aldığında yanderelerin Mike Tyson’una dönüşüyor diyebiliriz. Elbette birçok yandere karakterde olduğu gibi Ren’in neden bu denli dengesiz olduğunun bir arka hikayesi de vardır.

8. Takami Minatsuki (Deadman Wonderland)

Minatsuki’nin masum ve sevimli görünümü sizleri aldatmasın. Bunların hepsi numaradır ve karşı taraf gardını indirdiğinde yandere yanı meydana çıkarak rakibini en beklemediği anda avlar. Tıpkı diğer yandereler gibi geçmişinde yaşadığı trajik bir olaydan ötürü insanlara güveni kalmamıştır ve dengesiz tavırları ara ara düzelse de yandereliğinden pek taviz vermez.

 9.Asakura Ryoko (The Melancholy of Haruhi Suzumiya)

Anime dünyasının ünlü yanderelerinden birisi olarak Ryoko popüler bir öğrencidir ve hem akademik hem de bedensel dersleri çok iyidir. Her ne kadar çoğu yanderenin yandere olmasına sebebiyet veren bir erkek arkadaşı olmasa da onun yandere yanını ortaya çıkaran Haruhi’dir ve konu Haruhi olunca bu tatlı kız karanlık yüzü ortaya çıkar. Sadece tepkisini görmek için Haruhi’nn arkadaşı Kyon’u bile gözünü kırpmadan öldürmeye hazırdır.

10.Tokisaki Kurumi (Date A Live)

Seride Kurumi bizlere tanıtıldığında çoktan yandereliğin sınırlarını aşmış ve birkaç kurbanı arkasında geride bırakmıştır. Serinin ana karakteri Shido’ya ilgi duymaktadır ve sadece romantik olarak değil, ruhani güçlerini de istemektedir. Yandereliğini tamamen kişiliğine bağlayamayacağımız Kurumi’nin hayvan sevgisi ve insan yiyen bir ruh olmasının da bu karakterde etkisi büyüktür.

*Bu yazı Japon Sineması E-dergisinin 14.sayısında yayınlanmıştır. Dergiyi okumak için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir