İzlenebilecek En İyi 10 Romantik Film İncelemesi

When Harry Met Sally(1989)

Aynı üniversitede okuyan Harry(Bill Crystal) ve Sally(Meg Ryan) aynı arabayla New York’a giderken 49436bd0eebe59efc446d1f47a1d47f6bütün yolu birlikte geçirmek zorunda kalırlar. Genel olarak anlaşamayan ikilinin en büyük anlaşmazlıkları Harry’nin kadın ve erkeklerin arkadaş olamayacağını söylemesiyle başlar. Yıllar içinde birkaç defa karşılaşan ikili, yakın arkadaş olmaya başlarlar acaba Harry kadın ve erkeklerin arkadaş olamayacağı konusunda haklı çıkacak mı? Birçok vasat romantik komedi filmleri bir kenara bırakarak romantik komedinin en iyi örneklerinden biri olan bu filmi severek izleyebilirsiniz.

Keith(2008)

keithNatalie(Elisabeth Harnois) okulunun popüler öğrencisidir. Her yaptığı işin en iyisi olan Natalie’nin hayatına beklenmedik şekilde Keith(Jesse McCartney) girer. Keith’in tuhaf ve alaycı tavırları Natalie için sinir bozucu olmasına rağmen birlikte vakit geçirmeye devam ederler. Natalie’nin tam tersine sosyal hayat ya da insanların başarılı olmak için çabaladıkları aktiviteler Keith’in umrunda değildir. Ayrıca Natalie’nin popüler biri olmasından nefret eden Keith, ona bir ders vermek, hayatın o kadar da güzel olmadığını göstermek istemektedir.

 

lakehouse

The Lake House(2006)

Sandra Bullock ve Keanu Reeves’ın başrollerini paylaştığı zaman karmaşasıyla ilgili bu güzel film, sürükleyici konusuyla bizi filmin içine çekiyor. Posta kutusu aracılığıyla farklı zaman dilimlerindeki iki kişinin sıra dışı bir şekilde birbirleriyle iletişim kurabilmelerini konu alan bu film ilginç konusuyla dikkat çekiyor.

 

 


Ruby Sparks(2012)

rubyBir gün uyandığınızda uğruna kitap yazdığınız hayalinizdeki kadınla tanışsaydınız nasıl hissederdiniz? Hatta istediğiniz zaman istediğiniz özelliğini, hoşlanmadığınız bir şeyini görüp, kitabınızda o özelliğini değiştirebiliyorsunuz. Kulağa hoş geliyor değil mi? Fakat şöyle bir sorun var hayalimizdeki kişiyi bile değiştirmek istiyorsak, insanın içindeki sonsuz bencillikle aslında hayalimizdeki kişinin hiç var olmayacağını anlatıyor. Kadın ve erkek ilişkilerinde çiftlerin birbirini değiştirmesiyle ilgili eleştiriler içeren izlerken keyifli vakit geçireceğiniz sevimli bir film.

Garden State(2004)

gardenAnnesinin ölüm haberini aldıktan sonra New Jersey’den doğduğu kasabaya dönen Andrew(Zach Braff) yıllar önce gezdiği sokaklar ve eski dostlarıyla tekrardan bir araya geliyor. Sorunlu bir geçmişi olan Andrew’in hayatındaki bazı sorunları film ilerledikçe görüyoruz. Kendisi kadar sorunlu olan Sam(Natalie Portman) ile tanışan Andrew günün çoğunu Sam ile birlikte geçiriyor ve hayatında bazı yenilikler yapmak istiyor. Tabii Sam karakterini oynayan Natalie Portman olunca bize de keyifle izlemek düşüyor.

 

Casablanca(1942)

casablancaposter-goldEn klasik romantik filmlerden biri olan Casablanca, Hitlerden kaçan Avrupalıların Casablanca isimli bir şehre sığınmasını anlatıyor. Aslında Casablanca şehri kimsenin isteyerek gittiği bir yer değil sadece gidecekleri yerlere buradan geçmek zorunda kaldıkları için gidiyorlar. Fakat gidenlerin de bu şehirden çıkması o kadar da basit değil. Bu garip şehirde herkesin severek gittiği bir bar var. Barın sahibi şehrin en ünlü adamlarından biri olan Rick(Humphrey Bogart), Paris’te tanıştığı ve delicesine aşık olduğu Ilsa(Ingrid Bergman)’yı kendi barında görür. Hayal kırıklıkları ve aşk acısıyla dolu olan Rick için Ilsa ile karşılaşması, Paris’te olanları hatırlamasına ve Ilsa hakkındaki bazı sürprizleri öğrenmesine neden olur.

Ilsa: Play it once, Sam. For old times sake.

realityReality Bites(1994)

Ben Stiller’ın ilk yönetmenlik filmi olan Steve Zahn, Winona Ryder, Janeane Garofalo ve Ethan Hawke’ın rol aldığı üniversiteden mezun olan 4 yakın arkadaşın üniversiteden sonraki hayatlarını ve aralarındaki arkadaşlıklarını anlatıyor. Üniversiteyi birincilikle bitiren Lelaina(Winona Ryder) belgeselci olmak istemektedir. Arkadaşları arasındaki hedefine en azimli olarak bağlanan Lelaina MTV’de çalışan Michael(Ben Stiller) ile tanışır. Bu ikilinin duygusal yakınlık kurması, Troy(Ethan Hawke)’un hoşuma gitmemektedir. Lelaina ve Troy’un arasındaki karmaşık ilişkiye bir de Michael eklenince üçlü arasındaki ilişki gittikçe garipleşiyor.

Krotki Film O Milosci(1988)

krotkiTomek(Olaf Lubaszenko) karşı komşusunu gözetlemeyi takıntı haline getirmiş bir gençtir. Karşı komşusu olan Magda(Grazyna Szapolowska) 30 yaşında bakımlı bir kadındır. Karşı komşusunu takıntı haline getiren Tomek, Stalker olmanın sınırlarını zorlarken bir yandan da beraber vakit geçirmeyi çok istemektedir. Delicesine bu kadını isteyen Tomek için bu sadece gençliğinden kaynaklanan cinsel istek mi? Yoksa bir kadına delicesine aşık olup sevdiğine ulaşamadığı için kendini tatmin etmek için kurguladığı bir hayal dünyası mı? Usta yönetmen Kieslowski bu filmde kendince aşkı yorumlamış.

 

 

500 Days of Summer(2009)

500Tom(Joseph Gordon- Levitt) hayatının aşkını bulacağına inanan, mimarlık okuyan ama mimarlık yerine tebrik kartı şirketinde çalışan bir gençtir. İlk görüşte patronunun asistanı olan Summer(Zoey Deschanel)’a aşık olan Tom için Summer’ın aşka inanmaması aralarındaki ilişkinin gittikçe garip bir hal almasına neden olur. Film geçirdikleri 500 günü anlatıyor fakat filmin günler arasında geçişleri kronolojik sırayla aktarılmıyor. Kadın, erkek ilişkilerindeki karmaşayı ve çıkmazı anlatıyor. İzlerken kendi yaşamınızdan kareler bulabilirsiniz.

Summer: [Tom is listening to headphones in elevator with summer. She notices the music] I love The Smiths.

Tom: Sorry?

Summer: I said I love The Smiths

Summer: You have good taste in music

Tom: You like The Smiths?

Summer: To die by your side, such a heavenly way to die.

Summer: I love em.

Tom: [elevator stops, summer leaves while Tom remains dumbfounded] Holy shit.

 

beforeBefore Sunrise(1995)

Trende tanışan Celine(Julie Delpy) ve Jesse(Ethan Hawke) birlikte sohbet ettkten sonra Jesse’nin davetiyle beraber Viyana’da inerek gecelerini beraber Viyana sokaklarında geçirirler. Hayatlarındaki her şeyi bir kenara bırakıp birbirini tanımayan 2 kişinin beraber geçirecekleri bu mükemmel gece acaba onlar için birlikte geçirecekleri tek gece mi olacaktır? Mükemmel diyaloglarla süslenmiş bu güzel film, izleyenleri etkisi altına alıyor. Ayrıca Before Sunrise ve diğer devam filmi olan Before Sunset ve Before Midnight ile ilgili yazımı aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.
https://filmanalizi.com/3-farkli-film-3-farkli-avrupa-sehri-before-serisi-incelemesi/

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir