Geçmiş Zamandan bir Klasik: Day of Tentacle

O zamanki adı Lucas Film olan LucasArts , Maniac Mansion adlı macera oyunları ile oyun dünyasında yeni bir çığır açmıştı. 1986 yılında çıkan oyunda ilk defa “SCUMM” (Script Creation Utility for Maniac Mansion) motoru kullanılmıştı. O yıllarda oyun severler ilk defa “ver” , “aç” , “konuş” , “kullan” gibi aksiyonlarla tanışmıştı. Maniac Mansion’un elde ettiği büyük başarıdan sonra çıkarılan “Day of Tentacle” adlı oyun o zamanların Lucas Film’ini zirveye oturtmaya yetmişti. Day of Tentacle adlı oyunun baş yapımcısı aynı zamanda Grim Fandango’nun da yaratıcısı olan Tim Schafer. Oyunda hikaye Bernard , deli doktor Fred ve bir ahtapot etrafında mizahi bir şekilde gelişiyor. 1993 yılında çıkan oyun grafikleri , sesleri , animasyonları ve CD şeklinde oluşu ile macera dünyasını sırtlayan isimlerden olmuştu.

Oyuna girer girmez başlayan giriş videosu bile gülmekten kırılmanıza yetecek cinsten. Oyunun giriş videosunda sıradan bir ahtapot olan Purpur’un zehirli bir su içerek nasıl kollara ve zekaya kavuştuğunu görüyoruz. Hatta Purpur öyle bir zekaya sahip oluyor ki yapacaklarım listesinin en üstünde dünyayı ele geçirmek yazıyor dersem yalan olmaz. Bu durumu gören Dr. Fred adındaki çatlak profesörümüz daha önce hiç test edilmemiş zaman makinesi ile Bernard ve iki arkadaşı Laverne ve Hoagie’yi geçmişe yollamaya karar verir. Bernard ve ekibinin amacı Purpur’un zehirli suyu içmesini önleyerek mutasyona uğramamasını sağlamaktır. Fakat işler umulduğu gibi yolunda gitmez. Geçmişe yolculuk sırasında bir aksilik olur ve Bernard , Laverne ile Hoagie ayrı zamanlara ışınlanır. Hoagie 200 yıl geçmişe ışınlanır ve kendisini George Washington ile uğraşırken bulur. Bernard tekrar kendi zamanına dönerken Laverne kendisini 200 yıl sonra gelecekte bulur. Laverne’nin gittiği zamanda Purpur dünyayı çoktan ele geçirmiştir ve tüm dünya mutasyona uğramış ahtapotlar tarafından yönetilmektedir. İnsanlar ise sadece köledirler. Yine Dr. Fred’in yeni icadı ile üç arkadaş aralarında nesne alışverişini rahatça yapabilmektedirler. Bernard için durumlar normalken Hoagie ve Laverne’nin işi çok zordur. Hoagie kendi zamanına geri dönmek için elektrik ararken Laverne hapisten kurtulmaya çalışmaktadır. Yani yapacak çok iş vardır.

Day of Tentacle’nin grafikleri günümüzdeki oyunlara bile yol gösterecek cinsten olmuştur. Oyunun çizgi filmsi mizah dolu grafikleri birçok oyunun ilham kaynağı olmuştur. Oyunda tek doğru çizilmiş bir çizgi görmek mümkün değil. Her yer eğri büğrü , cıvıl cıvıl ve neşe verici olarak tasarlanmış. Oyun buram buram eğlence kokuyor ve tıkladığınız her nesneye gülmemek elde değil. 1993 yılında çıkmasına karşın oyunun animasyonları günümüzdeki bazı macera oyunlarına taş çıkartacak cinsten. Üstelik o zamanlar her oyunda iki üç tane bulunan ara videolar Day of Tentacle’de bol tutulmuş. O zamanlarda kullanılan midi parçalarda animasyonlar gibi bolca çeşit gösteriyor. Ayrıca disk versiyonunda bulunmayan seslendirmeler CD versiyonuna eklenmiş durumda. O zamanlar seslendirmeli oyun nerede görülmüş. Buradan çıkarak oyunun başarısını düşünün artık.
Aslında oyunu bu denli güzel yapan sadece grafikleri ve müzikleri değil tabii ki. Day of Tentacle’yi bomba gibi bir oyun yapan şüphesiz oyuncuya yaşattığı eğlence oluyor. Bu alanda LucasArts yine kendini aşmış durumda. Oyunun her karesi buram buram eğlence kokuyor. Sırf karakterlerin acayip görüntüsü bile insanın gülmesine yetiyor.
Oyundaki bulmacalarda yerli yerinde kullanılmış. Mesela gelecekteki Laverne dünya ahtapotların elinde olduğu için rahatça gezemiyor. Bu durumu düzeltmek için yapılması gerekenler geçmişteki birkaç ayrıntıyı değiştirmek oluyor. Günümüzde bazı oyunlarda ne saçma bulmaca olmuş bu derken Day of Tentacle’de nasıl daha önce bunu düşünemedim diye hayıflanabiliyorsunuz. Yani demek istediğim oyun her ne kadar acayipliklerle dolu olsa da bulmacaları gayet mantıklı olarak oyuna aktarılmış.
Günümüzde Day of Tentacle teknik olarak sizlere zayıf gelebilir ama oyuna şans tanırsanız çoğu oyunda bulunmayan LucasArts’ın o eşsiz mizah anlayışını tadabilirsiniz. Nostalji yapmak isterseniz Day of Tentacle’yi es geçmeyin derim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir