Belediye Başkanının Kızı Nur Kaçırıldı!! Karşınızda Dedektif Fırtına

Ring ring…

—Alo?

—Dedektif Fırtına! Belediye Başkanının kızı Nur kaçırıldı!

—Ne! Kaçırıldı mı? Hemen Geliyorum!

İşte ilk Türk yapımı macera oyunu böyle başlıyor. 1995 yılından kurulmuş olan Cartoon Animasyon ve Multimedia Stüdyoları, 3 boyutlu animasyon ve çocuk eğitim ürünlerinden sonra ilk oyunları olan Dedektif Fırtına’yı çıkardılar. Oyun tamamen Türkçe olup üçüncü şahıs bakış açısından ve fare ile oynanmaktadır.

Oyunun konusu kısaca şöyle; Dedektif Fırtına zamanında kötü Profesör Abaküs’ü yakalayıp hapse atmıştır. Profesör ise intikam yemini eder ve bir gün firar etmeyi başarır. Gecenin birinde Belediye Başkanının evine girer ve kızı olan Nur’u kaçırır. Ardında da Dedektif Fırtına’ya bir ipucu bırakır. Oyun telefonun çalıp Fırtına’nın masasından düşmesi ile başlar. Akabinde Belediye başkanın evine giderek olaylara el atarız. Cesur dedektifimiz Fırtına, Profesörün kurnazca hazırladığı ipuçlarını takip ederek Nur’u bulmaya çalışır. Tabi olaylar esnasında birçok insanla tanışırız.

Oyuna tamamen çizgi filimsi grafikler hâkim. 3rd person olan oyunda Dedektifi oradan oraya götürüyoruz. Mekânların çizimi ve karakterler oldukça hoş olmuş. Hele bir de Türk oyunu olunca insana daha bir haz veriyor. Baksanıza mekânlara; Kervan Oteli, kütüphaneler, liseler, içinde Barış Manço posteri olan bir antikacı, MFÖ’nün konser verdiği bir tiyatro salonu. İnsan daha ne istesin. Türk karakterler, hatta Yenü Türkü’nün solisti bile karşımıza çıkıyor. Seslendirmeler için kötü bir şey söylemek ayıp olur. Zaten piyasa Türk yapımı oyunların yüzünü zor görüyor. Bir de bulduğumuzu beğenmemek olmaz. Zaten o günün şartlarına göre başarılı bile sayılabilirler. Oyunun eksiklerinden de pek fazla bahsetmek istemiyorum. Zaten öyle abartılı eksikler yok. Bazı bulmacaların zorluğu ve bir ekranda her yeri didik didik aramanın gerekliliği dışında göze çarpan bir eksi yok.

Fazla yazıp çizecek bir şey yok. Cartoon firmasını tebrik eder ve başarılarının devamını dilerim. İngilizce’den tamamen arınmış, üstelik oldukça da başarılı TÜRK yapımı bir macera oyunu arıyorsanız Dedektif Fırtına emrinizde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir