Ayinler ve Ritüeller: Chronicles of Mystery – The Scorpio Ritual

Art of Murder serisinden tanıdığımız City Interactive, Chronicles of Mystery – The Scorpio Ritual veya ilk adıyla duyurulan ve Almanya’da hala kullanılan Testament of Sin ile macera oyunları dünyasına iyice yerleşmek istiyorlardı. Art of Murder serisi ile aradığını pek bulamayan yapımcıların şansını Chronicles of Mystery ile de denedi ve işte sonuç:

 

Hikâye

Malta’da yaşayan ünlü bir arkeologun yeğeni olan Bayan Sylvie Leroux, amcası tarafından bizzat Malta’ya davet edilerek keşfettikleri bir kazıda kendilerine eşlik etmesini ister. Amcası kadar profesyonel ve ünlü olmasa da bir arkeolog olan Sylvie heyecanla teklifi kabul eder ve ilk bilet ile Malta’ya, başkent La Valletta’ya uçar. Kazı alanına varan Sylvie aslında yapılan araştırmanın kendi uzmanlık alanı olduğunu anlar. Araştırma ise Sodom ve Gomore adlı şehirlerin çöküşüdür. Fakat kazı alanı sıradan değildir çünkü başka güçler de Sodom ve Gomore’nin peşindedir. Bunun sebebi ise insanoğlunun en karanlık sırrının burada yatmasıdır. Sylvie ile bizlerde Malta’dan İstanbul’a, oradan Roma gibi şehirleri gezerek bu karanlık sırrı açığa çıkarmaya çalışıyor ve dünyayı kurtarmaya çalışıyoruz. Kısacası oyunun senaryosu bolca tarih kokuyor ve işlenişi de fena sayılmadığından sıradan bir hal almaktan çıkıyor. Yani hikâye hem klasik hem de kendine özgü diyebilirim.

Grafikler ve Sesler

Chronicles of Mystery’nin grafikleri devrim niteliğinde değil ama bir macera oyununa sahip olması gereken her şeye sahip. Bol detaylılar ve gece gündüz faktörüne çok dikkat edilmiş. Yani aynı mekân hem gece hem de gündüz aynı değil, mutlaka farklılıklar oluyor. Doğal olarak bulmacalarda birden değişiveriyor. Karakterler ise açıkçası daha iyi olabilirdi. Özellikle başkarakter olmasına rağmen Sylvie hep kütük gibi hazır olda duruyor ve güzel 2D arka plana yakışmıyor. Bunun dışında her şey görsel olarak yerli yerinde diyebilirim. Müziklerde ise durum ancak vasatı geçebilmiş. Maalesef Chronicles of Mystery’nin müzikleri veya efektleri beni fazla havaya sokamadı, yani atmosferi çok iyi tamamlayamıyorlar. Seslendirmeler ise gayet profesyonelce. Birde bir nesneye falan tıkladıktan sonra yorumları geçebilseydik çok iyi olurdu çünkü her incelemeden sonra Sylvie’nin bazıları uzun olan yorumlarını çekmek zorundayız.

Bulmacalar ve Kontroller

Kontroller olması gerektiği gibi klasik. Üçüncü şahıs bakış açısından oynanan oyunda imleç her şeyimiz ve “HotSpot” sistemi bu oyunda da mevcut. Yani piksel avcılığı gibi artık tarihe karışmaya yüz tutmuş bir olguyu gerçekleştirmiyoruz. Macera oyunlarının en kritik noktalarından biri olan bulmacalar ise bana çok kolay geldi. Yani eğer seviyesi yüksek bulmaca delisiyseniz bulmacalar sizleri hayal kırıklığına uğratabilir. Çünkü benim gibi zoru sevmeyen bir adama bile çok fazla kolay geldi. Ben bile biraz uğraşmak isterdim. Bulmacaların genelini gerekli objeleri bulup gerekli yerlerde kullanmak oluşturuyor ve bulmacaların oyuna kattığı bir yenilik ve sıra dışılıkta yok.

Sonuç

City Interactive macera oyunları dünyasında bir türlü aradıklarına bulamadılar. Chronicles of Mystery – The Scorpio Ritual bence Art of Murder serisinden az da olsa daha iyi ama oyun piyasasına kattıkları bir yenilik yok. Hep bilindik şeyler. Artı bulmacaların çok kolay oluşu ve teknik bazı aksaklıklar oyunun ancak vasat seviyede gezmesine neden oluyor. Benim görüşüm Chronicles of Mystery oynanabilir bir oyun ama fazla bir şey de beklemeyin derim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir