Soluksuz Maceranın Devamı: Broken Sword 2

Macera Devam Ediyor
1996 yılında çıkan serinin ilk oyunundan sonra ikincisi “The Smoking Mirror” ile beraberiz. Yaklaşık bir sene sonra getirilen devam oyunu doğal olarak en çok hayranlarını sevindirdi. George Stobbart yine bizlerle…

Nerede Kalmıştık?
George Stobbart’tan sakin sakin oturmasını beklemek olmaz tabi. Yakışıklı Amerikalı yine tehlikeli ve gizemli artifaktların peşinde. Oyunumuz George’nin ilk oyundan da yakın tanıdığımız Nicole Collard’a ziyaret etmek için Paris’e uçması ile başlıyor. Fakat sevgili George aslında yeni bir maceraya doğru uçmaktadır ama henüz haberi yoktur. Nico ve George birlikte, Nico’nun “Maya-Onyx” taşı hakkında değerli bilgiler alabileceği bir profesörün evine doğru yola koyulurlar. Doğal olarak kendilerini profesörün dışında birilerinin beklediğini tahmin edemezler. Eve vardıklarına George darbe alarak bayıltılır. Kendisine geldiğinde ne profesör vardır nede Nico. Üstelik bir sandalyede çok sıkı bir şekilde bağlıdır. Artık George’un öncelikli amacı Nico’yu bulmaktır. Daha sonra ikisi beraber gizemli taşın ve taşın peşinde olan diğer kişilerin peşinde düşeceklerdir.
broken
Yeni Neler Var?
Broken Sword 2 ‘deki en büyük yenilik şüphesiz “ölüm” faktörü. Oyunun bazı yerlerinde hem George’nin hem de Nico’nun ölme tehlikesi var. Mesela oyun esnasında bir yerde çatışma çıkıyor ve kurşunlar havada uçuşuyor, üstelik Nico’da tam ortasında. Böyle durumlarda taktiksel davranarak hem George’nin hem de Nico’nun ölmesini engelleyebiliriz, yani artık atılan adımlara daha çok dikkat etmek lazım. Bunu dışında farklı konusu ve eğlenceli oynanışı ile yine bildiğimiz Broken Sword.
Bulmacalar Ne Durumda?
Karakter diyaloglarına da oldukça önem verilmiş. Çünkü her biri bizi değerli bilgiler ve çözüm yolları verebilir, bu yüzden konuşmaları dikkatlice dinlemek lazım. Ağırlık yine eşya toplama ve kullanmaya verilmiş ama biraz daha detaylı. Gerekli araç gereçleri bulmak için her yeri didik didik aramak lazım. Yoksa oyun esnasında tıkanır kalırız. Bulmacalar da bence ilkine göre oldukça zor tutulmuş. Bazı yerlerde gerekli kombinasyonları bulmak lazım. Ama envanterimizde bulunan not defterimiz bize oldukça iyi ipuçları ve bilgiler veriyor.
Fare Kontrolüne Devam
Oynanış yine ilk oyundaki gibi basit ve kolay, tüm gücümüz fare oluyor yine. Kliklediğimiz yere George veya Nico hemencecik gidiveriyorlar. İmlecimiz her zamanki gibi en iyi yardımcılarımızdan. Gerektiğinde her şekli alarak bizlere yardımcı oluyorlar.
Grafik ve Sesler Ne Alemde?
Grafikler döneme göre oldukça başarılı. Görüntülere çizgi filmsi bir hava hakim. Ara videolar ve normal oyun arasında da bir fark yok. Şimdiki 3d boyutlu macera oyunlara baktığımda bazen keşke her macera oyunu böyle olsa diyorum. Macera oyununa çizgi-filimsi görüntüler ayrı bir renk, ayrı bir hava katıyor. Görüntüde gözüme çarpan tek hata (aslında pek hata sayılmaz) eğer konuşmaları hızlı hızlı geçersek alt yazılar geri kalabiliyor ama oyunun akışında pek önemsenmeyen bir durum bu.
Seslendirmeler yine başarılı özenle yapıldığı apaçık belli. Müziklerde ilk oyunu aratmayacak cinsten. Kulak tırmalayan, yormayan tatlı ve hoş müzikler kullanılmış. Kısaca demek istediğim grafik ve sesler oldukça başarılı.
Bu Oyun Oynanmalı mı?
Aslında böyle bir soru sormak yanlış olur. Broken Sword serisi kaçırılmayacak derecede güzel bir macera oyunu serisi. Eğer oynamadıysanız bir yerden bulup hemen oynayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir