Eşsiz Hikayesi ile bir Klasik: Broken Sword

Yeni bir maceraya yelken açıldı

1996 yılında çıkarılan ve önemli başarılara imza atan, hatta iki devam oyunu getirilen “Broken Sword: Shadow of the Templars” ın bu kadar sevileceğini kimse tahmin edemiyordu. İşte ilk oyun;

Yüzyıllar önce dünyaya korku salan karanlık güçler, aniden ortadan kayboluvermişlerdi. Ta ki, Amerikalı George Stobbart’ın pazar keyfi bozulana kadar.

George, güzel bir Pazar günü Paris’te bir kafede manzaranın tadını çıkarırken birden bir palyaço çıkagelir. Akordeonu ile “ Bana ölümü çal ” adlı parçayı çalarken birden kafenin içerisine girer ve akordeonunu yaşlı bir adamın yanına bırakır. Yaşlı adamın çantasını kapar ve kafeden çıkıp ilk ara sokağa girerek kaybolur. Çok geçmeden de kafe havaya uçar. George, şans eseri hayatta kalmayı başarır ve tek bir şey düşünür. Bunu yapanı bulmak…
Bundan sonrasında, George Stobbart kimliğine bürünüp olayları çözmek oyunculara kalır. Ve tabi ilerledikçe de patlamanın ardında daha karışık, daha karanlık şeylerin olduğu anlaşılır. Olayların arkasında karanlık güçler yani “ Neo – Templars ” lar vardır. Tek amaçları,  eski ve çok tehlikeli güçlere sahip olan bir kılıcı tekrar birleştirerek dünyayı yönetmektir. Acaba George patlamanın ardını araştırmakla iyi mi yaptı;  yoksa en yakın ambulansa, oradan da ülkesine mi dönmeliydi ? Bunu öğrenmemin tek yolu tabi ki oyunu oynamaktan geçiyor.
 
George ile beraber patlamayı ve ardındaki kişileri araştırırken  birbirinden farklı mekânlar ile karşılaşacağız; Paris, İrlanda ve İskoçya bu yerlerin birkaçı. Oyun esnasında da birbirinden farklı karakterler ile tanışma fırsatı bulacağız. Bu kişiler arasından en önemlisi, ileride bize çok yardımcı olacak olan Fransız Bayan Nicole Collard. George Stobbart ile Nicole Collard’ ı yakından tanıyacak olursak; yakışıklı ve sarışın mizaca sahip George, birazcık dikkatsiz birisi ve olaylar karşısında bazen vurdum – duymaz davranabiliyor. Lakin yine de merakı ve cesareti sayesinde olayların sonuna kadar gitmeye kararlı. Fransız Nicole ise gazeteci ve La Liberte gazetesinde çalışıyor. İşinin de etkisi ile şık giyinmeye dikkat ediyor. Alışveriş yapmak ve kitap okumak hobileri arasında. Nicole de tıpkı George gibi gazeteciliğin  getirdiği meraktan; sırları açığa çıkarmaya kararlı.

Nasıl oynanır?

Aslında anlatacak değişik bir şey yok. 3rd person, yani üçüncü şahıs gözünden oynanan Broken Sword’ da George’u fare ile kontrol ediyoruz. İmlecimiz gerekli durumlarda alabileceğimiz bir şey varsa el ikonuna, inceleyip, okuyabileceğimiz bir şey varsa büyütece dönüşüyor. Yine sol tuşa basarak ana karakterimizi bir yerden diğerine götürebiliyoruz. Uzun sözün kısası; oynanış gayet basit, Zorlayacak bir tarafı yok.

Grafik ve Sesler ne durumda?

Dönemin grafikleri, yani 1996’ lı yılları, şimdiki zamanla karşılaştırmak olmaz tabi. Ama bu demek değildir ki grafikler kötü; arka planların özenle çizildiği belli, görüntü çok yumuşak ve samimi. Karakterler de odun gibi gezmiyor etrafta. Sadece belli yerlerde, görüntü bazen piksel piksel görünüyor. O dönemin şartlarına göre, bu görmezden gelinebilir bir durum.
 
Oyunun müzikleri ve sesleri ise en büyük artılardan biri; hemen hemen her durum için ayrı bir arka plan müziği var. Etraf sakin ise neşeli, dinlendirici bir parça; eğer George’un başı dertte ise heyecanı arttıracak parçalar çalıyor. Üstelik öyle yoran, kulak tırmalayan parçalar da değil. Hepsi dinlenebilecek cinsten. Seslendirmelerin de profesyoneller tarafından yapıldığı belli. Şiveler, konuşmalar iyi aktarılmış.

Macera oyunlarının vazgeçilmezi bulmacalar

Oyundaki tüm bulmacalara genel olarak baktığımızda; hepsi mantıklı. Aykırı bir durum yok. Büyük çoğunluğu doğru nesneyi doğru yerde kullanmak oluşturuyor, tabi bunların arasında zorlu bulmacalar da mevcut.  Sakin bir kafa ve dikkatli gözlerle bunların da üstesinden gelmek mümkün. Yine diyaloglar her macera oyununda olduğu gibi bizlere belirli ipuçları veriyor. Broken Sword, böylelikle bulmacalardan da geçer not alıyor.

Oynamayan Kalmasın

Genel olarak baktığımızda; serinin ilk halkası “ Shadow of  the Templars ” günümüze göre eski bir oyun olmasına rağmen oldukça doyurucu ve tatmin edici bir macera oyunu. Mutlaka oynayın.
Not : Broken Sword adlı oyunu en iyi ScummVM adlı küçük programla oynayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir