Ghost in the Shell – Kabuktaki Hayalet 2017 Filmi

ghost in the shell 2017 ile ilgili görsel sonucu

Ghost in the Shell , Rupert Sanders’ın yönettiği ve Masamune Shirow’un aynı adlı Japon mangasını temel alan Jamie Moss, William Wheeler ve Ehren Kruger tarafından yazılmış, 2017 Amerikan bilim kurgu aksiyon filmidir. Filmde Scarlett Johansson, Takeshi Kitano, Michael Pitt, Pilou Asbæk, Cin Han ve Juliette Binoche filmde yer alıyor. Film, 16 Mart 2017’de Shinjuku’da başlayıp 31 Mart 2017’de Amerika Birleşik Devletleri’nde 2D, 3D ve IMAX 3D olarak piyasaya sürüldü. Film eleştirmenlerden karışık eleştiriler aldı ve dünya çapında 7 milyon dolar hasılat elde etti.

ghost in the shell gif 2017 ile ilgili görsel sonucu

Dikkat spoiler içerir!

Yakın gelecekte, insanların büyük çoğunluğunun sibernetikle güçlendirilmesi, görme, güç ve istihbarat gibi çeşitli özellikleri gelişiyot. Hanka Robotics, dünyanın bir numaralı güçlendirici teknoloji geliştiricisi olarak, insan beynini bir AI’dan ziyade entegre edebilen mekanik bir vücut ya da “kabuk” geliştirmek için gizli bir proje oluşturuyor. Vücudunun onarılamayacak kadar tahrip edildikten sonra test konusu olarak, siber terörist saldırının tek kurbanı Mira Killian adlı genç bir kadın seçiliyor. Hanka CEO’su Cutter, Dr. Ouelet, tasarımcısının itirazları üzerine Killian’ı terörle mücadele operatörü olarak yetiştirmeye karar verdi. Bir yıl sonra, Killian, Terörle Mücadele Bürosu’ndaki Binbaşı rütbesine 9 numaralı bölüme ulaştı ve Baş Daisuke Aramaki başkanlığında Batou ve Togusa adlı operatörler ile birlikte çalıştı. Ekip, bir Hanka ticaret konferansında terörist bir saldırıyı başarıyla engelledi ve Killian, rehineyi öldürdükten sonra haydut bir mekanik geyşa imha etti. Ouelet’in glitch olarak işten çıkardığı varsanılar yaşayan Killian, geçmişi hakkında ne kadar az hatırladığı konusunda giderek rahatsız oluyor. Geyşa bilinmeyen bir varlık tarafından saldırıya uğradığını öğrendikten sonra, Killian protokolü keser ve yanıtlar için AI’ya “dalış” yapar. İşletme karşı saldırı girişiminde bulunur ve Batou onu ayırmak zorunda kalır. Toplanabileceği bilgileri kullanarak iki kişi hackerı bir Yakuza gece kulübüne götürüp burada bir tuzağa düşürüldüler. Ortaya çıkan patlama, Batou’nun gözlerini yok ediyor ve Killian’ın cesedini ciddi hasar görmüş bırakıyor. Kesici, Killian’ın eylemleri tarafından öfkelendirilir ve Aramaki onu sınırda tutmazsa Bölüm 9’u kapatma tehdidinde bulunur. Hacker, Bölüm 9’un Hanka danışmanına gidip onu öldürüyor. Ekip cinayetini diğer üst düzey şirket araştırmacılarının ölümüyle ilişkilendiriyor ve Dr Ouelet’in bir sonraki hedef olduğunu anlıyor. Hacker, iki sağlık görevlisini kontrol altına alıyor ve onları Ouelet’i öldürmek için gönderiyor. Artık sibernetik gözlü Batou, onlardan birini öldürürken, tamir edilmiş Killian diğerini yumuşatır. Sorgulama sırasında, bilgisayar korsanı, kendisini intihar etmeye zorlamadan önce kısaca hayatta kalan işçiden bahsediyor.

ghost in the shell 2017 ile ilgili görsel sonucu

Togusa, kesmeyi, çok sayıda insanın zihinsel olarak geçici bir sinyal ağı olarak birbirine bağlandığını keşfettiği gizli bir yere kadar izlemektedir. Killian ele geçirildi ve kendini Kuze olarak adlandıran korsan, kendisinin Killian’ı yaratan aynı projeden başarısız bir Hanka testi konusu olduğunu ortaya koydu. Onu kurtarmadan ve kaçmadan önce kendi anılarını sorgulamasını istiyor. Killian Oliet ile yüzleşiyor, Ouelet, aslında Killian’ın 98. test konusunu ve süreci yaşayan tek kişi olduğunu itiraf ediyor. Cutter, Killian’ın fazla yükümlü olduğuna karar verir ve Ouelet’i euthanileştirmesini emreder. Bunun yerine, Ouelet Killian’a bir adres bulur ve kaçmasına yardımcı olur. Cutter onu vurur ve Aramaki’ye Killian’ın haydut gittiğini bildirir ve gerekli herhangi bir yolla feshedilecektir. Killian, dul anne tarafından işgal altındaki bir evin adresini izliyor ve dul kalan anne, bir yıl önce kızı Motoko Kusanagi’nin evinden kaçtığı ve gözaltında tutulduktan sonra tutuklandığını ortaya koyuyor. Duygularını işleyemeyen Killian bırakır ve kasıtlı olarak Cutter’ın konuşmalarını dinlemesine izin veren Aramaki ile bağlantı kurar. Batou, Togusa ve Aramaki her biri Cutter’ın adamları tarafından hayatlarını yitirirken, Killian anılarını Motoko’nun en son nerede görüldüğü saklandığı yere götürdü. Orada, o ve Kuze buluşuyor ve geçmiş yaşamlarını, test konuları olarak kullanılmak üzere Hanka tarafından kaçırılmış anti-güçlendirme radikalleri olarak anıyorlar. Kesici, onları öldürmek için bir “örümcek deposu” oluşturur ve Killian tankı devre dışı bırakmadan önce Kuze neredeyse ölür ve bu süreçte sol kolunu kaybeder. Ölümcül yaralanan Kuze, bir Hanka keskin nişancı onu öldürmeden önce “hayaletini” Killian’larla birleştirmeyi teklif ediyor. Aramaki, Cutter’ı kendi izniyle çalıştırırken, Batou ve ekip Killian’ı kurtarır. Ertesi gün, tamir edilerek Motoko olarak gerçek kimliğini kucaklayan Killian, Bölüm 9 ile çalışmaya dönmeden önce annesiyle yeniden bağlantı kuruyor.

ghost in the shell gif 2017 ile ilgili görsel sonucu
2008 yılında, DreamWorks ve Steven Spielberg orijinal manganın film uyarlaması yapma haklarını satın aldı. Avi Arad ve Steven Paul daha sonra yapımcı olarak doğrulandı, Jamie Moss da senaryoyu yazdı. Ekim 2009’da Laeta Kalogridis’in Moss’u yazar olarak değiştirdiği açıklandı.  24 Ocak 2014’te, William Wheeler’ın senaryosu ile Rupert Sanders’ın filmi yöneteceği bildirildi.  Wheeler senaryoda yaklaşık bir buçuk yıl çalıştı, daha sonra “Geniş bir girişim, sanırım karışımın ikinci veya üçüncü oldu, ve en az altı ya da yedi yazar olduğunu biliyorum” dedi. Jonathan Herman da senaryo üzerinde çalıştı. Sonuç olarak, senaryo için kredi Moss, William Wheeler ve Ehren Kruger verildi.  3 Eylül 2014’te, Margot Robbie öncü rol için erken görüşmelerde bulundu.  16 Ekim’de, DreamWorks’in Robbie’nin rol için yaptığı konuşmaların ardından Harley Quinn olarak Suicide Squad’da atılmasından sonra baş rolü için Scarlett Johansson’a 10 milyon dolarlık bir teklifte bulunduğu açıklandı.  Mayıs 2015’te Paramount Pictures, filmin ortak yapımı ve ortak finansmanı için anlaştı.  10 Kasım 2015’te Batou rolündeki filmde Pilou Asbæk atıldı.  TheWrap’a göre, Matthias Schoenaerts, Asbæk’e giden Batou rolünde dolaşıyordu. 19 Kasım 2015’te Sam Riley’nin filmi, en tehlikeli suçluların ve aşırılık yanlılarının lideri Kuze olarak kötü rol için filmde birleştirmek üzere erken görüşmelerde bulunduğu bildirildi.  Fakat, 4 Şubat 2016’da Variety, Michael Pitt’in rolü için görüşmelerde bulunduğunu bildirdi.  TheWrap, 3 Mart 2016’da, Japon aktör Takeshi Kitano’nun, dünyayı en tehlikeli teknolojik tehditlerden korumakla görevli seçkin birimin 9. Bölümünün kurucusu ve lideri Daisuke Aramaki olarak atandığını bildirdi. Filmin başlıca fotoğrafı 1 Şubat 2016’da Wellington, Yeni Zelanda’da başladı.  Nisan 2016’da, Juliette Binoche, Chin Han, Lasarus Ratuere ve Kaori Momoi’nin de bulunduğu full cast ilan edildi. Mayıs 2016’da Rila Fukushima rol aldı.  3 Haziran 2016’da Yeni Zelanda’da çekimler yapıldı. Film çekimi, 7 Haziran, 8 ve 10 ya da 14-16 Haziran tarihleri arasında Hong Kong’un Yau Ma Tei ve Ürdün bölgelerinde, Pak Hoi Caddesi ve Woosung Caddesi’nde gerçekleşti. Shell’deki Hayalet, ilk olarak 14 Nisan 2017’de Walt Disney Studios Motion Pictures tarafından Touchstone Pictures afişiyle yayınlanacak.  Film, DreamWorks’in 2009’da başlayan Walt Disney Stüdyoları’yla olan dağıtım anlaşmasının bir parçasıydı. Disney, Nisan 2015’te, filmin yayınlanma tarihini 31 Mayıs 2017’ye, Paramount Pictures’ın uluslararası dağıtımı ele alıp Kuzey Amerika’ya taşıdı.  Bununla birlikte, Eylül 2015’te DreamWorks ve Disney’in Ağustos 2016’da sona erecek olan dağıtım anlaşmasını yenilemeyeceği bildirildi.  DreamWorks’in Universal Pictures’la dağıtım anlaşması Aralık 2015’te tamamlandıktan sonra Disney, Ocak 2016’da filmi çıkış plakasından düşürdü.  Filmin Disney’in dağıtım hakları Paramount’un Universal yerine Paramount’a tamamen aktarılmasıyla birlikte Paramount, Disney’in yayın tarihi olan 31 Mart 2017’de kaldı. 

ghost in the shell 2017 ile ilgili görsel sonucu

CinemaScore tarafından araştırılan izleyiciler filmi A + ila F ölçeğinde ortalama bir “B” derecesi ile gösterdi.  Los Angeles Times gazetesi Justin Chang, filmin görsel ve prodüksiyonlarından övgüyle söz etti: “Bazıları, bu filmin ortamından geldi, Hong Kong’ın siluetini cesurca yaratıcı bir şekilde kullanan çarpıcı bir pan-Asya metropolü, sıkıca istiflenmiş binaları kandırdı. (Sırasıyla Jess Hall ve Jan Roelfs’ın çektiği görüntü yönetmelikleri ve üretim tasarımı) “Chicago Tribune Michael Phillips filmi 3/4 verdi ve” Bu neşe saçmalık değil , Quippy bilimkurgu, kaynak materyal için geçerli olsa da, tabii ki Kabuktaki Hayalet de makineli tüfeklerle donatılmış devasa mecha örümcekleri ile ilgili olsa da, android egemen bir kültürün etkileri hakkında oldukça mezar “dedi. Chicago Sun-Times’den Richard Roeper, filmi 4 starsin 2.5’inde şöyle anlattı: “Kabuktaki Hayalet’in hemen her sahnesi görülecek görsel bir merak uyandırıyor – ve tüm bu arka planda ıslanmaya zamanınız olacak. Göz makyajı ve ön planda eylem büyük ölçüde ho-hum retread çeşitlidir. “Evan Narcisse, io9, filmin orijinal kaynak materyalinin hissini yakalamamasını, en büyük problemi ise, Başkanın kendisi hakkında varolan yanlış türden soruları sorması. USA Today, filmin 1.5 / 4’lük bölümünü “Ghost in the Shell’in cansız karakterleri olan arızalı bir karışıklığı, tematik araştırmayı kaçırma şansını ve siyasi hatalı mayın tarlasını” verdi. Johansson’un başrol oynamak, beyazlatma suçlamalarına neden oldu.  Bir noktada film yapımcılarının popüler YouTube film yapımcısı Freddie Wong’un ironik bir video tepkisi de dahil olmak üzere bir noktada Johansson’un görünümünü Asya’ya çevirmek için CGI ve diğer görsel efekt testlerini kullanmalarını sağladığı iddia edildi Paramount, testlerin kısa sürdüğünü ve Johansson’u içermediğini belirtti.  Bazı hayranlar ve endüstride çalışan insanlar tartışmanın daha büyük bir sorunun bir belirtisi olduğunu iddia ediyorlardı ve modern Hollywood korkusu beyaz olmayan aktörlerin filmleri, beyaz aktörlerin getireceği karı kazançtan daha az getiriyor. Los Angeles Times’ın Marc Bernardin, “Hollywood’un umduğu tek yarış gişe rekoru yarışında” yorumladı. Japonya’da, manga’nın bazı taraftarları, Hollywood’un yapımının baş rolünde beyaz bir aktris seçeceğini varsaydığından, oyuncuların tartışmaya neden olmasından şaşkına döndüler ve fiziksel görünüme çok fazla dikkat edilmeyeceğini hissettiler. Başroldejer, çünkü Kabuktaki Hayalet’deki egemen temalar kendine özgü kimliğin doğası ve insan sibernini barındıran farklı cyborg cisimlerinin kullanımı ile nasıl etkilenir.  Kodansha Tokyo merkez ofisindeki uluslararası işletme bölümünün direktörü Sam Yoshiba (serinin ve karakterlerin haklarını saklı tutan şirket) şunları söyledi: “Bugüne kadarki kariyerine baktığımızda, Scarlett Johansson iyi döşenmiş olduğunu düşünüyorum. Siber punk hissine sahip. İlk etapta bir Japon aktris olacağını hayal bile etmedik … Bu, bir Japon malının dünyada görülmesi için bir şans. “Paramount, Johansson’un rol hakkındaki beklentilerini aştığını söylediği stüdyoyu ziyaret eden orijinal filmlerin yönetmeni Mamoru Oshii’nin bir özelliğini yayınladı.

ghost in the shell 2017 ile ilgili görsel sonucu

Ayrıca, IGN ile yaptığı bir röportajda “Binbaşı bir siborg ve onun fiziksel formu tamamen varsayılan bir isim.” Motoko Kusanagi “adı ve şimdiki beden orijinal adı ve vücudu değil, bu nedenle herhangi bir dayanak yok. Bir Asya aktrisinin onu resmileştirmesi gerektiğini söylemek için “Bu tür bir şeyin var olduğunu varsayan orijinal cesedi bir Japon olanı olsa bile, yine de uygulanacak” ve ayrıca şunu belirtiyor: “Ben ona karşı gelen insanlardan yalnızca siyasi bir sebep duyabiliyor Sanatsal ifadenin siyasetten uzak olması gerektiğine inanıyorum “dedi. Sanders, Johansson’un “Bir 20 yıllık tecrübeye sahip çok az aktris var ve siberpunk etiği zaten hazırlanmış durumda. Ben kararımla bekliyorum; o, kuşağının en iyi aktrisidir” dedi.  Paul, filmin “uluslararası bir dünya” olarak nitelendirilmesine atıfta bulunarak, “Dünyadaki her çeşit insan ve uluslar Kabuktaki Hayalet’te var” ifadesini kullanan tartışmayı ele aldı. Dünyanın dört bir yanından insanları kullanıyoruz Onda Japonlar var, içinde Çinliler var, içinde İngilizler var, içinde Amerikalılar var. ” Johansson eleştirilere şu cevabı verdi: “Kesinlikle bir kişinin başka bir ırkını oynamayı asla düşünmüyorum, Çeşitlilik Hollywood’da önemlidir ve saldırgan bir karakter oynuyormuş gibi hissetmek istememişimdir. Ayrıca, bir franchise sahibi olmak gibi Bir kadın kahramanın itici gücüyle çalıştırılması o kadar nadir bir fırsattır: Kesinlikle, bundan büyük bir baskı hissediyorum -bu kadar büyük bir malın omuzlarımdaki ağırlığı. ” Asia Times’ın Pavan Shamdasani, “Japon kült manga, çığır açan anime, Hong Kong’dan ilham alanlar, Doğu felsefesine dayalı hikaye orijinali Asya’dalar: Çoğu bunun büyük ekranıyla gözardı edildi. Adaptasyon ve Scarlett Johansson’un karanlık saçlı, açık şekilde asya asıllı kurşunları, netizanları bir öfke içine gönderdi. ” Film yapımcıları bunu filmde atlamak istiyor. Sonunda, Johansson’un karakterinin aslında Motoko Kusanagi adlı bir Japon kızı olduğu ortaya çıkıyor. İlk kez Japon doğum annesini görmeye ve sarstığı gösterildi. [66] Bu, Johansson’u asla kendi ırkından farklı bir ırkla oynayamayacağını söylediğinde yalandan suçlayan Asya Amerikalılar İçin Medya Aksiyon Ağı’yla daha da eleştirilere yol açtı.  Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da The Shell Boss’un yanında Ghost in The Boss Baby adlı filmi açtı ve açılış haftasonunda 3.440 tiyatrodan yaklaşık 25 milyon dolarlık brüt filmi öngörülüyor.  Perşembe gece önizlemelerinden 1.8 milyon dolar ve Cuma günü 7.8 milyon dolar kazandı. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir