Hayat / Life 2017 Filmi

life 2017 poster ile ilgili görsel sonucu

Life, Rheet Reese ve Paul Wernick tarafından yazılmış ve Jake Gyllenhaal, Rebecca Ferguson ve Ryan Reynolds’un rol aldığı, Daniel Espinosa’nın yönettiği, 2017 yılında Amerikan bilim kurgu korku filmi. Film, başlangıçta Mars’ta yaşamanın ilk kanıtı olan şeyin keşfedildiğini ortaya koyan altı kişilik bir Uluslararası Uzay İstasyonu mürettebatını izliyor; Ancak, mürettebat keşiflerinin göründüğü gibi olmayabileceğini fark etti. Film, 18 Mart 2017’de Southwest tarafından Güney’de dünya prömiyeri gerçekleştirildi ve Columbia Pictures tarafından 24 Mart 2017’de Amerika’da yayınlandı. Eleştirmenlerin karışık eleştirilerini aldı ve dünya çapında yaklaşık 32 milyon dolar hasılat elde etmiştir.

life 2017 poster ile ilgili görsel sonucuUluslararası Uzay İstasyonu’ndaki çok uluslu altı kişilik bir mürettebat, Mars’tan toprak numunesi ile geri dönen bir uzay sondasının başarılı bir şekilde yakalanmasını gerçekleştiriyor. Mürettebat, dünya dışı hayatın ilk kanıtı olabilecek örnek üzerinde çalışmakla görevlidir. Örnekten tek bir hücre çıkarıldıktan sonra, ekzobiyolojinin uzmanlarından biri olan İngiliz biyolog Hugh Derry, atmosferik ayarlamalar ve glukoz ile uyku düzeninde organizmayı canlandırabilir. Hızla çok hücreli bir organizma haline gelir ve uyaranlara tepki verir. Mürettebat organizmadaki her hücrenin bir miyosit, nöron ve fotoreseptör olduğunu aynı anda keşfeder. Karantina Görevlisi Dr. Miranda North, organizmanın “tüm kas, tüm beyin ve göz” olduğunu söyledi. Amerika’daki okul çocukları tarafından şimdi Calvin olarak adlandırılan organizma hızla gelişiyor ve büyüyor. Laboratuvarda atmosferik bir kazadan sonra, Calvin uyku moduna geçer. Hayatta kalmasıyla ilgili endişe duyan Hugh, hafif bir elektrik çarpmasıyla Calvin’i canlandırmaya çalışıyor. Calvin canlandırır, düşman olur ve Hugh’nun sağ eline tutunarak Hugh’nun özgürlüğüne kavuşması için onu ezir. Calvin, Hugh ile birlikte tutma küpünü odaya atıyor.
hayat 2017 ile ilgili görsel sonucu
Bir laboratuar faresini yiyor ve hemen gelişip büyüdükçe, Amerikalı mühendis Rory Adams odaya girdi ve Hugh’yu kurtardı. Ancak, varlığını hissettiren Calvin, Rory’nin bacağına takılıyor. Mürettebat Doktoru David Jordan, Calvin’i tutmak için Rory’yi odanın içine kilitliyor. Rory, Calvin’i bacağından kaldırmayı başarır ve bir avuç içi fırınıyla saldırır. Calvin ateşe karşı olağanüstü direnç gösterir ve Rory’nin saldırılarını atlatır. Calvin daha sonra Rory’ye saldırır ve ağzına doğru zorlar ve onu içerden öldürür. Rory’nin ağzından çıkan, daha da gelişen ve daha da büyük olan Calvin, acil bir yangın bastırma deliğinden odadan kaçmayı başarıyor. Hugh, Mars’ta nefes alamayan havanın olmamasının muhtemelen o noktaya kadar organizmayı beklettiği şey olduğunu önermektedir. Dünya ile kesişen bağlantılarını bulmak, misyon komutanı Ekaterina Golovkina, anteni düzeltmek için bir uzay yürüyüşü gerçekleştiriyor. Calvin ISS soğutucusunu bir besin kaynağı olarak tüketir ve şimdi antenin üzerindeki bir vana yardımıyla kaçar ve ISS’nin dışında Katerina’ya saldırır. Saldırı, Katerina’nın EVA takımının soğutma sistemini parçalayıp, onu elbisesinin içinde etkili biçimde boğuyor. Calvin istasyona iticiler vasıtasıyla yeniden girmeye çalışır. Calvin’i durdurma girişiminde ISS yozlaşan bir yörüngeye girer. Japon pilot Sho Murakami mürettebatı, standart bir yörüngeye geri dönmek için geri kalan yakıt kullanmaları gerektiğini ancak Calvin’in istasyona geri dönmesine izin vereceğini bildirdi. Mürettebat, Calvin’i kendilerini bir modüle yapıştırarak ve atmosferi istasyonun geri kalanından boşaltarak denemek ve denemek için bir plan hazırlarlar.
hayat 2017 ile ilgili görsel sonucu
Hugh aniden kardiyak arreste girdiğinde mürettebat onu Calvin’in kendisini Hugh’nun (paraplejik olan) bacağına bağladığını ve ondan beslendiğini anlamak için onu yeniden canlandırmayı başarır. Şimdi çok daha büyük bir dokunulmamış yaratık haline geldi, Calvin mürettebatın geri kalanına saldırıyor. Sho, uyku kabini için koşu yapar ve Calvin camı kırmaya ve ona ulaşmaya çalıştığı için, kaputu içine kendisini kapatır. Miranda ve David, Calvin’in Hugh’nun davasındaki hayati işaret izleyicilerinden birini yuttuğunu ve onu izlemeye başladığını fark ediyor. Hugh’nun bedenini ve kanını yem olarak kullanarak, Calvin’i Sho’dan uzaklaştıracak ve oksijenden mahrum etmek için onu bir modülde yakalayacaklardır. ISS iletişim sistemine zarar vermeden hemen önce SOS çağrısını alan Earth Control, istasyonu derin bir alana itmek için başarısız bir plan olan Soyuz kapsülünü gönderir ve daha sonra Miranda tarafından önceden tasarlanmış bir protokol olarak ortaya çıkar. Olası bir tehlikeyi önlemek için güvenlik duvarı. Kapsül, Calvin’in bulunduğu modüle karşı sabitlenmiş ve istasyonu derin bölgeye doğru itmeye başlamıştır. Bir kurtarma teşebbüsü olarak kabul eden Sho, kapsülünden ayrılır ve gelmekte olan gemiye binmek için elini sıkarak kapsülü girmek için kapağı açmaya çalışır. Kapıyı açar açmaz, Calvin kendisine ve Soyuz ekibinin geri kalanına saldırır. Mürettebat Sho’yu kurtarmaya çalışıyor, ancak Sho’nun eylemleri kapsülün ayrılmasıyla sonuçlanan bir yerleştirme ihlaline neden oluyor ve ardından kapsül spiral olarak geri dönüyor ve ISS’ye çarpıyor.

Olay, ISS’deki sıcaklık ve oksijen düzeylerinin hızla düşmesine neden olur. Tek kurtulan David ve Miranda, olayın o da Dünya’nın atmosfere tekrar girişiyle sonuçlanacak yorucu bir yörüngeye tekrar girmelerine neden olduklarının farkındalar. David, Calvin’in tekrar girişten sağ kurtulabileceğini bildiğinden, Earth otomatik pilot olarak programlanan iki acil kaçış bölmesini hatırlatır ve sistemi elle geçersiz kılmadan önce derin uzaya uçmak için Calvin’i kapsüllerden birine çekmeyi planlarken, Miranda’ya Dünya’ya dönmek için diğer bölmeden kaçın. David, Calvin’i kendi kapsülüne götürür ve Miranda’nın fırlattığı yere uzaya başlar. Çaydanlığı, ISS’den enkaz alanına çarptı ve yol kesildi. Calvin, podunu derin uzaya göndermek için mücadele ettiği David’e saldırıyor. İki bölme daha sonra yön değiştirir. Topraklanan pod, kontrollü bir yeniden giriş gerçekleştirir ve Hạ Long Körfezi’ndeki iki Vietnam balıkçısının yanında bir su kütlesine gelir. Kapıya yaklaştıklarında, web benzeri bir maddeyle kuşatılmış David’in olduğu ortaya çıkar. Bu arada, Miranda’nın navigasyon sistemi başarısız oluyor ve pod derin bir alana fırlatılıyor. David, hala hayatta, balıkçılardan kurtarmaya çalışmamaları konusunda uyarmaya çalışıyor. Balıkçılar kap kapılarını açarlar ve daha fazla balıkçı botu gelirken ekran kaybolur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir