Moonlight

moonlight film ile ilgili görsel sonucu
Moonlight, Tarell Alvin McCraney’nin yayınlanmamış yarım otobiyografik oyunu Moonlight Black Boys Blue’da yer alan Barry Jenkins’in yazıp yönettiği, 2016 yılına ait Amerika’lı bir drama filmidir. Trevante Rhodes, André Holland, Janelle Monáe, Ashton Sanders, Naomie Harris ve Mahershala Ali’nin yıldızı. Film, ana karakterin hayatında üç aşamalı sunuyor. Kendi cinsellik ve kimliğiyle yüz yüze kaldığı zorlukları, bunun sonucunda aldığı fiziksel ve duygusal kötüye kullanımı da dâhildir. 2015 yılı başında Miami’de çekilen Moonlight, 2 Eylül 2016’da Telluride Film Festivalinde gösterime girdi. A24 tarafından dağıtılan film, 21 Ekim 2016’da Birleşik Devletler’de yayımlandı ve dünya çapında 55 milyon dolar hasılat elde etti. Ayışığı serbest bırakıldığında eleştiren beğeni topladı. 74’üncü Altın Küre Ödülleri’nde En İyi Sinema – Drama dalında ödüller kazandı ve beş kategoride aday gösterildi. Film, En İyi Film İçin Akademi Ödülünü ve Mahershala Ali için En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ve Jenkins ve McCraney için En İyi Uyarlama Senaryo dallarında toplam sekiz adaylık kazandı. Moonlight, All Black Cast, ilk LGBT filmi olan ilk film oldu ve En İyi Film ödülünü kazanmak için yurtiçindeki en düşük hasılat yapan film olan The Hurt Locker’ın arkasında. Filmin editörü Joi McMillon, (Oscar’ın editör yardımcısı Nat Sanders’ın yanısıra) Oscar’a aday gösterilen ilk siyah kadın oldu ve Ali, oyunculuk bir Oscar kazanan ilk Müslüman oldu.

moonlight film ile ilgili görsel sonucu

Little

Miami, Liberty City’de, Kübalı uyuşturucu satıcısı Juan, “Little” lakabı ile dolaşan ve terk edilmiş bir crackhouse’daki bir sürü zorbadan saklanan çekilen bir çocuğu buldu. Chiron, ertesi gün onu duygusal olarak kötü muamele gören anne Paula’ya geri göndermeden önce onunla ve kız arkadaşı Teresa ile gece geçirebilmesine izin verir. Chiron yüzmeye öğreten Juan’a ve hayatında kendi yolunu seçmesini öneren Juan ile vakit geçirmeye devam ediyor. Bir gece, Juan müşterilerinin biriyle çatlamış olan Paula’yı görür. Paula ona ilk başta çatlak satması için onu azarladığında, bağımlılığı için onu kovar. Paula, oğlunun akranları tarafından eşcinsel olduğu için “onun yürüdüğünü” söyleyerek dövüldüğünü bildiğini ima eder. Ertesi gün Chiron, Juan ve Teresa’ya, “ibnenin” ne anlama geldiğini sormadan önce annesinden nefret ettiğini itiraf eder. Juan eşcinsel olduğuna ve diğer kişilerin onu alay etmesine izin vermemesi gerektiğini söyler. Juan’a Paula’ya uyuşturucu satıp satmadığını sorduktan sonra Chiron Juan’ın utanç içinde başını sarkık bırakıyor. Chiron Şimdi bir genc olan Chiron, sık sık ona zorbalık eden sınıf arkadaşı Terrel’den kaçınarak Juan’ın ölümünden bu yana yalnız yaşayan Teresa ile vakit geçiriyor. Paula bağımlılığını desteklemek için kendini çatlatmaya ve fahişeye bağımlı hale geldi, sıklıkla Chiron’ı Teresa’nın ona ödediği paralara verdiği konusunda zorladı. Bir gece, Chiron’ın arkadaşı Kevin’in Teresa’nın arka bahçesindeki bir kadınla seks yaptığı bir rüyası var. Başka bir gecede Kevin, evinin yakınındaki sahilde Chiron’ı ziyaret etti. Bir künt sigara içerken, ikisi arzularını ve Kevin’in Chiron’ı verdiği “Siyah” lakabıyla görüştü. Şarjlı bir andan sonra öpüşüyorlar ve Kevin Chiron’ı mastürbasyon yapıyor. Ertesi sabah, Terrel, Kevin’i bir esaret ritüeline katılmak için yönlendirir. Kevin isteksizce Terrel’e kalkamayacak ve diğerleri ona çarpana kadar Chiron’ı yumrukladı. Chiron, daha sonra saldırganlarının kimliklerini ortaya çıkarmaya çağıran bir sosyal hizmet uzmanıyla görüşür. Bununla birlikte, rapor etmenin hiçbir şeyi çözmeyeceğine inandığı için, reddetti. Ertesi gün, Chiron bir sandalyeyi Terrel’in sırtına çarpar. Polis Chiron’ı tutukladığında, çaresiz bir Kevin’e gözlerini yumdu.

moonlight film ile ilgili görsel sonucu

Black

Black Şimdi “Siyah” lakabı geçiyor, yetişkin bir Chiron Atlanta’da uyuşturucu satıyor. Paula, kendisini şu anda yaşadığı uyuşturucu tedavisi merkezinde ziyaret etmesini istemekle sık sık görüştü. Bir gece, lisede iken davranışı için özür diler ve Chiron’u Miami’de ziyaret etmeye davet eden Kevin’den bir telefon geldi. Ertesi gün, Kevin’i ıslak bir rüya gördüğünü düşündükten sonra uyanır. Chiron, annesini ziyaret ederken kendisine yönelik empati eksikliği nedeniyle pişmanlığını hissettiğini itiraf ediyor. Paula sonunda kötü bir anne olduğun ve kendisine ihtiyaç duyduğunda ona destek olmadığı için özür diler. Chiron onu bağışlar. Daha sonra Miami’ye gidiyor ve Kevin ile bir araya geliyor. Kevin şimdi masaları bekliyor ve akşam yemeğinde şef olarak hizmet ediyor. “Şefin özel” sini hazırlar, ancak Chiron konuşmaya ya da Kevin ile içki içmeye isteksizdir. Kevin, eski bir kız arkadaşı olan bir çocuğunun olduğunu Chiron’a anlatıyor, ancak ilişki başarılı olmadı ve babası rolüyle yerine getirildi. Kevin, Chiron’ın yeni atletik görünüşü, işgali ve onu görme motivasyonuna şaşırdığını itiraf ediyor. Akşam yemeğinden sonra ikisi Kevin’in evine gidiyor. Kevin, Chiron’a, hayatının umduğu şekilde ortaya çıkmamış olmasına rağmen, halen mutlu olduğunu söyler. Chiron, sahildeki karşılaşmalarından bu yana başka biriyle samimi olmadığına da itiraf ediyor. Kevin onu rahatlatırken film, sahilde yalnızca çocukken Chiron’ın sahnesine indiriyor. Ekran siyah kesildikten sonra çocuk kamera karşısına döner.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir