Pokemon Jenerasyonları: Bölüm 2

pokemon ile ilgili görsel sonucu
Pokemon’da jenerasyonları incelemeye devam ediyoruz. Evet, En son geçen serileri çok kısa bir şekilde -bayağı kısa bir şekilde- üstün körü anlatıp geçtik çünkü pokemonun ilk konularında çok yaratıcı olayların olmadığını ve sebebinin  karakterlerin grafiklerin dönem konsollarını yeteri kadar doldurması olduğunu gördük. Ancak buna rağmen hikayede yaratıcı değişikliklerde yapılmıyor değil. Gelin bunun nasıl olduğunu okuyalım.

Gen 4
1

2
Eveet.reankarne olup geçip gittiğimiz Oyunlardan yine birindeyiz ve bu sever karakterimiz kankası ile beraber koklaşa koklaşa anlaştığı (Çünkü kendisi hala konuşmuyor.) bir yolculuğa çıkarken 2.jenerasyonda da karşımıza çıkan kırmızı bir Gyarados’a kafa tutarak başlıyorlar. Yine 8 gym’in ziyaret edilip Team Galactic tacizlerine maruz kalacağımız oyunda Contest sisteminin gelişmiş, 107 yeni pokemonun gelmiş olmasından fazla büyük değişikler yok. Tam bir çöküş dönemi Osmanlı’sı gibi durmakta. Tabi Dialga,Palkia,Giratina gibi kozmik ve Arceus,Darkrai ve Jirachi gibi dinsel temalar taşıyan pokemonların bulunması hariç. Her zamanki gibi takım lideri bu pokemonları dürtükleyecek diye beklediğimiz senaryolar ne yazık ki sonraki sürümde de devam edecek. Çünkü bitsin artık dedikleri pokemon sonraki jenerasyonda da bitmiyor ve devamı geliyor fakat Nintendo ders almış olacak ki 6. jenerasyonda hikayeyi bambaşka bir boyuta getiriyor.

Gen 5
 3

4

Sahte 3D görüntüsü ile Pokemon’a farklı bir kamera açısı katmış, savaşlarını üçlemiş, 156 pokemonu önümüze koymuş, PokeMarket’i, PokeCenter’ına katmış yeni nesil ile önümüze gelen Nintendo, bu sefer arka plandaki takıma bir teröristten çok, kült hedefleri olan mistik bir takım havası katmış. Tabi yine bu takım kötü. Biz yine bunlarla uğraşırken bir bakıyoruz ki oyun serisinde değişik bir olay oluyor. ”Pokemon Dünya Şampiyonası.” Bizim ilk oyunda oynadığımız karakter Red abimizin de katıldığı bu turnuvaya Black 2 White 2 oyunlarında rastlıyor ve gelmiş geçmiş tüm liderlerin olduğu bu turnuvaya bizde katılıyoruz. Neden mi? Bize yetmiyor. 5 kıta gezdik. Pokemonların atasına kadar gördük. Ha bire reankarne oluyoruz ama yok. İlla savaşa gireceğiz. Önceki bedenlerimizle kapışmak pahasına. Tabi hala durgun olan oysa kullanılsa çok daha güzel hikayelere sebep olacak pokemon teması görmek sıkıcı olabilir, haklısınız.Tabi bu konuda siz de tek değilsiniz Nintendo da bu konuda böyle düşünüyor.Efsanelerini de  artık tanrıdan ”ejderiyalara” indirgeyen Nintendo biz buraya kadar timeline yaptık diyor ve sonraki oyunlarda artık sadece farklı kıtalarla, farklı hikayeler getireceğinin mesajının ufaktan altını çiziyor. 6.Jenerasyona ise bambaşka bir giriş yapacak olan Nintendo bu oyunlarla Nds’inde sınırlarını zorluyor ve tam 5.Jenerasyonun son oyunundan bir sene sonra başka bir jenerasyonu çıkarıyor.

”Peki neden başa dönüyor? Başa dönüp ne yapıyor? Var mı bir yenilikler?’ diyorsanız. Çok üzgünüz bu yazıyı bitiriyorum. Çünkü sizin kahvenize ek olarak yazdığımız yazılarım daha da devam etmekte.Çünkü bu seri bitince elime geçen başka bir efsanevi Japon ögesi için yazacağım. O yüzden iyi günler diliyor ve bir sonraki yazıma sizi bekliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir