Stranger: Mukou Hadan Anime İncelemesi

Hikayemiz 1467 ve 1573 yılları arasında Japonya topraklarının eyaletlere ayrıldığı Sengoku döneminde geçiyor. Çin’i yöneten Ming Hanedanlığı Kotaro isimli çocuğun ve onun her daim yanından ayrılmayan köpeği Tobimar’nun peşindedir. Hanedanlığa bağlı bir grup savaşçı tarafından yakalanmaya çalışılan Kotaro köpeği Tobimar ile terk edilmiş bir tapınağa sığınır. Lakin kaderlerini değiştirecek bir roninle karşılaşırlar. Roninde tesadüf eseri tapınaktadır. Kotaro’yu tapınakta Ming’li bir savaşçı ile beraber iki asker köşeye sıkıştırır. Tapınakta bulunan gizemli ronin de kararını Kotaro’yu kurtarmaktan yana verir ve kılıcının sadece kabzasını kullanarak karşısındakileri alt eder. Roninin yeteneklerini gören Kotaro, ondan kendisinin koruması olmasını ister. İlginçtir ki ronin bunu kabul eder ve Kotaro’nun koruması olur. Lakin bilmediği bir şey vardır; aslında ronin hayatının en zorlu görevini üstlenmiştir çünkü Kotaro ile çıkacağı yolculuk oldukça tehlikeli ve ölümcül olacaktır.

Tapınakta meydana gelen olayları, yani iki asker ve Ming’li savaş arkadaşının vahametini gören Lou Lang, bunu yapan kişiden etkilenir. Çünkü ona göre Japon samurayların kılıç kullanmadaki yeteneklerini “sefil” olarak betimlemektedir. Sapsarı saçları ve mavi gözleri ile gittiği her yerde dikkat çeken Lou Lang, bunu yapan adamı merak eder ve Japonya’ya yaptığı seyahat için heyecanlanmaya başlar ve o adamı bulmaya karar verir.

Stranger: Mukou Hadan, konusundan ziyade işlenişi ve aksiyon sahneleri ile göz dolduran bir yapım. Muhtaç çocuk ve esrarengiz eşlikçisi teması birçok animede boy göstermiş durumda. Lakin animede bulunan kılıç dövüşleri sıradanlıktan çok ötede, adeta estetiksel bir biçimde sunulmuş. Abartıya girilmeden, doğaüstü olayların olmadığı, tamamen bilek ve zeka işi çarpışmalar icra ediliyor. Doğaüstü olaylar yok derkenki kastım özel güçlerin veya yeteneklerin olmaması. Anime, hikayesini desteklemesi amacıyla az da olsa fantastik öğeleri başvurmuş. Ara sıra hikayenin akışı yavaşlasa da hızlı sahneler izleyenini ekrana bağladığı için dakikalar nasıl geçiyor anlamıyorsunuz. Öyle ki filmin süresi olan yüz dakika yetmemiş diyebilirim. En azından yirmi beş bölümlük bir seri rahatlıkla çıkabilirmiş.

Bu tarz bir animede hikayenin fazla karışık olmaması aslında bir artı. Mukou Hadan, felsefi akımlar veya derin alt metinler sunmak yerine basit hikayesi ile estetik dövüşler sergileyerek izleyenini eğlendiriyor. Tarihten alıntılar, uzayan diyaloglar bu animede yok.

Yapımcı stüdyo Bones, Mukou Hadan dışında tema ve dönem olarak farklı olsa da yine aynı ciddiyeti barındıran animeler üretmiş bir stüdyo. Darker Than Black, Wolf’s Rain, Tokyo Magnitude gibi animeler içeriği bakımından benzer bir hava taşıyan yapımlar. Elbette ki hikayeleri ve dünyaları tamamen farklı lakin aralarındaki o kendilerine has atmosfer hemen belli oluyor. Ve yine elbette ki Bones’un daha aykırı yapımları da yok değil. Kısacası demek istediğim; Bones animeleri birbirine benziyor ve animenin türü komediyse komediler benzer özellikler gösteriyor. Tam tersine ciddiyse gerçekten ciddiler. Yönetmen koltuğundaki Masahiro Ando deneyimli bir isim. Daha önceleri Cowboy Bebeop, Canaan, Fullmetal Alchemist, Planetes gibi animelerde çeşitli görevlerde bulunmuş olan Ando, alanında deneyimli bir isim.

Mukou Hadan görsel olarak klasik kocaman gözlü ve farklı saç tipli anime karakterleri kullanmak yerine daha gerçekçi bir çizgide ilerleyen karakterler ile karşımıza çıkıyor. Mimikleri olsun, yüzlerindeki tek bir çizgi ile derinliklerini belli ediyorlar. Anlatmak istediğim, öyle orada bulunsun diye karakterler değiller. Elbette figüran görevi gören karakterler var ama ana kadroda herkesin (başta Lou Lang olmak üzere) ayrı bir havası var. Gelgelelim karakterler arka plan hikayesi olarak yeterli değil. Aslında bu hem bir artı, hem de bir eksi. Artı çünkü onları daha gizemli kılıyor. Eksisi ise biraz daha yüzeysel kalıyorlar. Döneme uygun olarak kullanılan geleneksel müzikler de gerçekçi çizimleri tamamlayarak sizi içine çeken bir hava oluşturuyor. Ayrıca herkesin ana dilinde (Çinlilerin Çince konuşması gibi) konuşması basit ama hoş bir ayrıntı.

Stranger: Mukou Hadan basit hikayesi ve itici olmayan karakterleri ile seyir zevki yüksek bir anime. Konu bakımından vasat lakin işlenişi ve özellikle kılıç dövüşleri ile ön planda olan bir yapım. Kişisel düşüncem olarak; özellikle samuray ve kılıç temalı animelerden hoşlanıyorsanız Mukou Hadan iyi bir tercih olacaktır.

Stranger: Mukou Hadan ile ilgili görsel sonucu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir