Sıra Dışı Bir Hint Filmi: Kahaani

Kahaani ile ilgili görsel sonucu

Kahaani, 2012’de Hint Hint dilinde gizemli bir gerilim filmi olan Sujoy Ghosh’un ortak yapımı, ortak yapımı ve yönetmeni. Vidya Balan’ı, Durga Puja’nın festivalinde Kolkata’da kayıp kayıplarını arayan hamile bir kadın olan Satyoki “Rana” Sinha (Parambrata Chatterjee) ve Khan (Nawazuddin Siddiqui) ‘nin yardımcısı Vidya Balan’ı Vidya Bagchi olarak canlandırıyor. Khaani, 80 milyon avro (1.2 milyon ABD Doları) tutarında bir bütçeyle hazırlandı, Kahaani, Advaita Kala ile birlikte filmi yazan Ghosh tarafından tasarlandı ve geliştirildi. Mürettebat, dikkat çekmekten kaçınmak için Kolkata kenti sokaklarında sık sık gerilla-film yapım teknikleri kullandı. Film, kentin gerçek anlamda canlandırılmasının ve birçok yerel mürettebatın ve oyuncuların rol alması nedeniyle kaydedildi. Kahaani, erkek egemen Hindistan toplumunda feminizm ve annelik temalarını araştırıyor. Film aynı zamanda Satyajit Ray’in Charulata (1964) ve Aranyer Dinratri (1970) gibi filmlerinin çeşitli önermelerini de yapıyor. Kahaani, 9 Mart 2012’de dünya çapında serbest bırakıldı. Eleştirmenler senaryoyu, sinematografiyi ve önde gelen aktörlerin performanslarını övdü. Film, eleştirmenlerin beğenisini ve sözlü olarak tanıtımını takiben, 50 günde dünya çapında 1,04 milyar (15 milyon ABD doları) kazandı. Film üç Ulusal Film Ödülleri ve beş Filmfare Ödülü de dahil olmak üzere birçok ödül kazandı. İkincisi En İyi Yönetmen (Ghosh) ve En İyi Kadın Oyuncu (Vidya) ödüllerini aldı. 2 Aralık 2016’da Kahaani 2: Durga Rani Singh başlıklı bir netice çıktı.

Kahaani ile ilgili görsel sonucu

Kolkata Metro Raylı bölme üzerindeki zehirli gaz saldırısı gemideki yolcuları öldürür. İki yıl sonra, hamile bir yazılım mühendisi olan Vidya Bagchi (Vidya Balan), kayıp kocası Arnab Bagchi’yi arayan Durga Puja şenlikleri sırasında Londra’dan Kolkata’ya geldi. Bir polis memuru Satyoki “Rana” Sinha (Parambrata Chatterjee) yardım teklifi. Vidya, Arnab’ın Ulusal Veri Merkezi (NDC) için bir görevle Kolkata’ya gittiğini iddia etse de, ilk araştırmalar NDC tarafından böyle bir kişinin istihdam edilmediğini önermektedir. NDC’nin insan kaynakları şefi Agnes D’Mello, Vidya’ya kocasının muhtemelen dosyasının eski NDC ofisinde tutulduğu eski çalışanı Milan Damji’ye (Indraneil Sengupta) benzediğini ileri sürdü.

Kahaani ile ilgili görsel sonucu

Agnes, hayat sigortası acentesi olarak gizli olarak çalışan bir suikastçı olan Bob Biswas (Saswata Chatterjee) tarafından öldürüldüğünde daha fazla yardımda bulunabilir. Vidya ve Rana, NDC bürosuna girip Damji’nin dosyasını buluyorlar, aynı bilgiyi arayan Bob’la olan bir karşılaşmadan kaçıyorlar. Bu arada, Damji’nin kayıtlarını elde etme çabaları, Delhi’deki iki İstihbarat Bürosu (IB) yetkilisinin -Bhaskaran K. (Dhritiman Chatterjee) ve yardımcısı Khan (Nawazuddin Siddiqi )’nin dikkatini çekti. Khan, Kolkata’ya varıyor ve Damji’nin zehirli gaz saldırısından sorumlu kötü niyetli bir IB ajanı olduğunu ortaya koyuyor. Khan’ın uyarılarına rağmen Vidya, Arnav’ın Damji’ye yakınlığından korkarak onun soruna yönelmesiyle aramaya devam ediyor.

Kahaani ile ilgili görsel sonucu

Damji’nin kayıtlarındaki adres Vidya ve Rana’yı harap olmuş bir eve götürür. Mahalledeki çay tezgahından bir işitme çocuğu, bir NDC subayı olan R. Sridhar’ı (Shantilal Mukherjee) Damji’nin evinin sık ziyaretçisi olarak tanımlıyor. Bob Vidya’yı öldürmeye çalışır, ancak başarısız olur ve bir kovalamaca esnasında bir araba ile koşar. Bob’un cep telefonunun incelenmesi onu öldürmek için Vidya ve Rana’yı bir IP adresine gönderiyor. IP adresini doğrulamak için Sridhar’ın ofisine girdiler, ancak elektronik olarak uyarılır ve ofisine döner. Vidya, yanlışlıkla Sridhar’ı bir karışıklık sırasında vuruyor ve onu hayatta tutmak isteyen Khan’ı üzülüyor. Sridhar’ın bilgisayar verileri, deşifre edildiğinde Bhaskaran’ın telefon numarasını ortaya çıkaran bir kodu ortaya çıkarıyor. Vidya, Bhaskaran’a, Sridhar’ın ofisinde hassas belgeler aldığını söyleyerek onu arar. Belgeler karşılığında Bhaskaran’dan kocasını bulmasını istedi ancak Bhaskaran, yerel polise başvurmasını istedi. Vidya kısa sürede bilinmeyen bir numaradan bir çağrıda bulunur ve kocasını canlı görmek istiyorsa belgeleri arayan kişiye teslim etmesi gerektiğini söyler. Han arayan Milan Damji olduğunu düşünüyor.

İlgili resim

Vidya, Damji ile görüşecek ve ardından Rana ve Khan’la görüşecek. Damji, Vidya, hassas dosyanın karşılığında kocasına geri dönebileceğinden şüphe duyduğunda toplantıyı kısa yollarla kesiyor ve ayrılmaya çalışıyor. Vidya onu durdurmaya çalışıyor ve müteakip mücadelede Damji ona silah çekiyor. Vidya, hamileliğini taklit etmek için kullandığı protez göbeği kullanarak silahsızlandırıyor ve kendisine silahıyla vurmadan önce saç sopasıyla boğazına derhal bıçaklamıştı. Polis gelmeden önce kalabalığa kaçıyor ve Rana için bir teşekkür notu ve Sridhar’ın bilgisayarından veri içeren bir kalem sürücüsü Bhaskaran’ın tutuklanmasına yol açıyor. Rana, hiçbir Vidya veya Arnab Bagchi’nin var olmadığını ve Vidya’nın kendi amaçlarını gerçekleştirmek için polis ve IB’yi kullandığına karar verdi. Vidya, IB yetkilisi ve Damji’nin meslektaşı Arup Basu’nun (Abir Chatterjee) dul eşi olduğu ve aynı zamanda Vidya’nın kocasının cesedini görünce bilinçsizce düşmesine ve düşük düşürmesine neden olduğu zehir-gaz saldırısında öldürüldüğü açıklandı. Vidya, kendisinin ve doğmamış çocuğunun ölümünü intikam almak için görevlendirildiğinde emekli IB görevlisi Pratap Bajpayee (Darshan Jariwala) tarafından üst IB yetkilisinin katılımından şüphelendi.

Kahaani ile ilgili görsel sonucu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir