Amir Khan Efsanesi: Dangal Film İncelemesi

dangal movie ile ilgili görsel sonucu

Dangal , Nitesh Tiwari’nin yönettiği 2016 Hint Hint dilinin biyografik bir spor draması filmidir. Aamir Han’ı, kızı Geeta Phogat ve Babita Kumari’ye güreş öğreten Mahavir Singh Phogat’a oyunculardır. Bunlardan birincisi, 2010 Commonwealth Oyunları’nda kazanmak için Hindistan’ın ilk kadın güreşçisidir ve burada 55 kg’lık altın madalya kazandı. Kardeşi Babita Kumari gümüşü (51 kg) kazandı. Dangal’ın müziği Pritam tarafından, sözler Amitabh Bhattacharya tarafından yazılmıştır. Hintli kadın güreş takımının antrenörü Kripa Shankar Bishnoi, Aamir Khan ve tüm mürettebatı güreş dizileri için eğitti. 23 Aralık 2016’da dünya çapında yayınlanan Dangal, Hindistan’ın altı Hükümeti’nden Beti Padauo’yu teşvik etmek için Hindistan’ın altı eyaletinde (Uttar Pradesh, Uttarkand, Haryana, Chhattisgarh, Delhi ve Madhya Pradesh) vergisizlik ilan etti. Kadınların seçmeli kürtajını azaltmak, kız çocuklarını korumak ve onları eğitmek için. Dangal da Tamil ve Telugu’da versiyonlar olarak adlandırıldı. Dangal, 62. Filmfare Ödülleri’nde En İyi Film, En İyi Yönetmen (Tiwari), En İyi Aksiyon (Shyam) ve En İyi Erkek Oyuncu (Khan) olmak üzere dört ödüle layık görüldü. Dangal, en yüksek hasılat yapan Hindi filmini yurtiçinde, ve tüm zamanların en yüksek hasılat yapan Hint filmini dünya çapında 801 crore (120 milyon ABD doları) brütiyle ortaya çıkardı.

Dangal’ı izlemeden önce, Haryana’nın kadınlarını çok kötü muamele gördüğün bilinmeli. Devlet, Hindistan’daki en kötü cinsiyet ayrımcılığı  ve  kadın okur yazarlığın en düşük olduğu bölgelerdendir. Bu da Phogat öyküsünü daha da büyük bir mucize yapar.

dangal movie ile ilgili görsel sonucu

Mahavir Singh Phogat, kazançlı bir istihdam elde etmek için güreşten vazgeçmek zorunda kalan amatör bir güreşçidir. Hindistan için altın madalya kazanamadı ve oğlunun vereceğini söyledi. Karısının dört kızı doğurduğu zaman hayal kırıklığına uğradı. Rüyasını, kızların güreşemeyeceğini ve sadece ev işleri için öğretilmesini düşünerek vazgeçer. Ancak, büyük kızları Geeta ve Babita, küçümseyici yorumlara yanıt olarak iki oğlan dövdükten sonra evlerine döndüklerinde Mahavir, kızlarının güreşçi olma potansiyeline sahip olduklarını fark etti. Mahavir, güreşte Geeta ve Babita’ya koçluk yapmaya başlar. Onun yöntemleri zorlu görünüyor, bunlara yorucu sabah erken egzersizleri ve biti önlemek için kısa saç kesimleri dahildir. Başlangıçta kızlar tedavisi için babalarına tekrar kızıyorlar ancak yakında babalarının geleceğe sahip olmalarını ve stereotipik ev hanımlarıyla büyümelerini istemediklerini fark ettiler. Kızlar motivasyon kazanır ve Mahavir’in koçluğuna istekli bir şekilde katılırlar. Mahavir kızları güreş turnuvalarına götürür. Geeta ve Babita hem erkeklerle uğraşıyor hem de onları dövüyor, herkesin üzüntüsüne. Geeta, Junior Nationals’ı kazanır ve daha fazla eğitim için Patiala’daki bir enstitüye gider ve böylece Commonwealth Oyunlarına katılabilir. Geeta enstitüde arkadaş olur ve yetiştirdiği disiplini gözardı etmeye başlar. Televizyonu düzenli olarak izliyor, sokak yemeklerini yiyor ve saçlarını daha uzun süre büyütüyor. Antrenör antrenmanı babasının tekniklerinden önemli ölçüde farklıdır. Geeta, teknik direktörünün tekniklerinin daha iyi olduğuna ve Mahavir’in tekniklerinin eskidir olduğuna inanıyor. Bir ziyaret evinde, babasına tekniklerini kullanmadan iyi güreşebileceğini göstermeye kararlıdır. Bu, Geeta ve Mahavir arasında vahşi bir mücadeleye yol açar. Mahavir, yaşından dolayı Geeta’ya karşı kaybeder. Babita, Geeta’ya babasının tekniklerini unutmamasını ve ona babasının şimdi olduğu yerde olduğunu hatırlattığını söyler.

dangal movie ile ilgili görsel sonucu

Babita yakında Geeta’yı enstitüye kadar takip eder. Geeta, babasının tekniklerini takip etmediği ya da güreşe tam olarak odaklanmadığı (tırnaklarını boyuyor ve saçlarını uzun süre büyütüyor) her maçını kaybediyor. Hatasını fark ederek, o Mahavir’le barışmayı sağa soluyor. Mahavir, Patiala’ya gelir ve Geeta ile Babita’yı, daha gençken olduğu gibi aynı yöntemleri kullanarak gizli olarak koçluk yapmaya başlar. Koçları bunu öğrenmeye başlar ve Mahavir’in müdahalesiyle öfkelenir ve ikisini de kurumdan atmak ister, ancak Mahavir kurumun içine girmediği veya başka yerlerde eğitim görmedikçe onlara devam etmelerini sağlamak için bir anlaşma yapılır. Kızlarına yardımcı olmaya kararlı olan Mahavir, Geeta’nın daha önceki başarısız nöbetçilerinin kasetlerini alıyor ve telefon hatalarını göstererek onu koçluk yapıyor.

İlgili resim

Geauta’nın Commonwealth Oyunları’daki maçları sırasında Mahavir, izleyicilerinde otururken sürekli olarak antrenörün talimatlarıyla çelişir. Geeta antrenörünü görmezden gelir ve babasının talimatlarını izler ve her maçı kazanır. Son maçtan hemen önce, Geeta’nın kıskanç antrenörü Mahavir’i arenadan uzaktaki bir dolaba kilitlemek için hazırlanıyor. Babasının yokluğundan dolayı, Geeta ilk turda kazanmayı başaran ancak ikincisini kaybeden maçın gerisinde kalmaya başlar. Son tur var ve Geeta’nın düştüğü 4-1 puanı var. Son saniyede Geeta bazı puanlar kazanmak için çaresizleşiyor ancak karşılığında başka bir pozisyondan kaybediyor. Şimdi, skor 5-1. Son dakikanın sadece dörtte biri kaldı ve şimdi, Geeta babasının öğretilerini geri çağırmaya başladı. Babası, gençken 5 işaretçi suplex’i geri çağırdığını hatırlıyor. Mahavir, suplex’in zor olduğunu ancak uygulanabileceğini söyledi. Ayrıca babasının rakibin zihniyle oynamak zorunda olduğunu söylediğini de hatırlıyor. Mahavir, birinin bir şeyler göstermesi ve başka bir şey yapması gerektiğini söyledi. Bu iki öğretiyi birleştiren Geeta rakibine son 3 saniyede bir suplex verir ve 6-5 puana ulaşır (Geeta olmak) ve altın madalya kazanan ilk Hintli kadın güreşçisi olur. Mahavir, koçun haber medyasından önce kredi alma umutlarını sinir bozarak kızlarını kucaklamak için zamanında geri döner. Sona eren krediler, Babita’nın 2014 yılında Commonwealth Oyunları’nda güreşte gümüş madalya kazandığını ortaya koyuyor; Geeta, Olimpiyatlar’a hak kazanan ilk Hintli kadın güreşçisi oldu ve Mahavir çabaları onlarca Hintli kadının güreşe katılmalarına ilham kaynağı oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir