Nostaljik Korku Severlere: Are You Afraid of the Dark

Viacom’un 1995 yılında piyasaya sürdüğü Are You Afraid of The Dark ismini Nickelodeon kanalında oynayan aynı adlı diziden almıştır. Oyun aslında on beş yaş ve altı kesim için hazırlanmış fakat barındırdığı korku öğeleri ile her insanın zevkle oynayabileceği bir yapım.

İlk İzlenimler

Are You Afraid of The Dark, başka bir 1995 yapımı olan Phantasmagoria ile büyük benzerlik gösteriyor. Oyundaki olaylar terkedilmiş bir tiyatroda geçiyor ve tıpkı Phantasmagoria’daki gibi konu Orpheo adlı büyücünün üzerine kurulmuş durumda. Ayrıca Phantasmagoria’daki gibi gerçek oyuncular, finalinde ölümcül bir sahne, öbür tarafla iletişime geçmeye yarayan aynalar ve geleceği söyleyen bir kadın makinesi bulunmakta. Tıpkı Phantasmagoria’daki Carno gibi Orpheo’da evinin altındaki mezarlıkta yatıyor. Durum böyle olunca oyunun Phantasmagoria’yı kopyaladığını düşünebilirsiniz ama durum ilginçtir ki öyle değil. Are You Afraid of The Dark aslında 1994 yılında tamamlandı ama özel nedenlerden dolayı çıkış tarihi 95 yılına sarkmıştı. Yani oyun Phantasmagoria’dan daha önce tamamlanmış. Hal böyle olunca tam tersi bir durum oluşabiliyor. Fakat ilginç olanı Are You Afraid of The Dark’ın mezarlıkta geçen bir bölümünde mezar taşının birinin üzerinde Roberta ( Phantasmagoria yaratıcılarından) yazmasıdır ki büyük ihtimalle tesadüftür.

ayaod_7

Grafikler, Sesler ve Hikâye

Oyun birinci şahıs bakış açısından fare ile oynanıyor ve karakterler için gerçek oyuncular kullanılmış. İlk bakışta grafikler atmosferi gayet iyi tamamlıyor fakat daha yakından baktığımızda animasyonların pek kaliteli olmadığını ve çözünürlüğün günümüz oyunlarına göre biraz düşük kaldığını görebiliyoruz. Oyunun konusu şöyle; Orpheo tiyatrosunda ışınlanma numaralarını denemek için iki çocuk rehin tutmaktadır. Kaçırılan bu iki çocuk oyunun kahramanları oluyor aynı zamanda ve adları Alex ile Terry. Birbirlerine yardım ederek büyücünün elinden kaçmaya çalışıyorlar. Lakin durum ilginçtir ki ikisi kaçmaya çalışırken büyücünün sırrını açıklığa kavuştururlar ve kızlarından birinin kötü kalpli bir cadıya dönüştürüldüğünü öğrenirler. Durum böyle olunca ikili kaçmayı bırakarak ortada dönen dolapları ve gizemleri çözmeye çalışırlar. Oyundaki bulmacalar küçük yaşlara hitap ettiği için oldukça kolaylar. Genelde kilitli kapıları açmak ve mini oyunlar bulmacaları oluşturmakta. Fakat oyunun atmosferi yukarıda bahsettiğim gibi yetişkinlerin bile hoşuna gidecek cinsten. Oyunda o zamanlar diğer yapımlarda olduğu gibi midi parçalar kullanılmış.

ayaod_16

Sonuç

Kısacası kim kimi taklit etmiş bilinmese de Are You Afraid of The Dark tıpkı Phantasmagoria gibi oynanabilir bir yapım olmuş. Korku türünde ve eski oyunları sevenlerin bir göz atmasını öneririm. Ayrıca oyunu en rahat DosBox ile oynayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir