Mısır’da Süregelen Macera Devam Ediyor: Ankh 3

Başarılı Ankh serisinin üçüncü oyunu olan Tanrıların Savaşı uzun bir bekleyişin ardından, soğuk kış aylarını iyiden iyiye hissetmeye başladığımız şu günlerde içimizi ısıtmak ve bizi sıcak Mısır iklimine götürmek için almanca olarak piyasadaki yerini aldı. Bu sefer karşımızda tanrılar savaşı var. Tabi bu savaş şaşkın kahramanımız Assil olmadan olmaz. Jack Keane’nin ardından deck13’ün bir sonraki yapımı Ankh 3’ün de incelemesini sizler için hazırladık.

Tanrıların Savaşı

Tarihçilere göre Mısırlılar astronomi dalında çok üstün yeteneklere sahiplermiş. Bu teoriyi Ankh’ın üçüncü oyunu da destekliyor çünkü yıldızlar sayesine mısırlılar tanrıların ne yaptığını anlayabiliyorlarmış. Mesele yıldızlardan oluşan bir deve sembolü tanrıların o an bir yarış halinde olduğunu simgeliyormuş. Kazanan tanrı tam bin yıl Mısır üzerinde hâkimiyet kurma hakkı kazanıyormuş. Bu teorinin gerçeklik ile ne kadar alakası var bilmem ama Ankh serisinin üçüncü oyunun konusu böyle başlıyor. Tanrılar bir yarış, daha doğrusu savaş içinde ve televizyonlardan tanıdığımız birçok Mısır tanrısı Mısır’ı ele geçirmek için antrenmanlara çoktan başlamış durumda. Mesela ölülerin tanrısı Anubis kendisini çoktan birinci ilan etmiş durumda ve ileride yapacaklarını şimdiden yapıyor ve Kahire üzerine meteorlar yağdırıyor. Eşek şansı derler ya, işte bu meteorlardan biride sevgili çiftimiz Assil ve Thara’nın mütevazı evlerine isabet eder. Lakin sorun sadece yanmaya başlayan evden ibaret değildir. Gizli bir güç Assil’in taşıdığı Ankh’ın içinde yatan ruhu uyandırmıştır. Yaklaşık bin yıl önce yine bir tanrılar savaşında Ankh’a hapsedilen Horus uyanmıştır ve Assil’e patron kim göstermeye çalışmaktadır. Üstelik Horus pek kibar birine de benzememektedir. Örneğin yanan evden Thara’yı kurtarmaya çalışan Assil’e “keçiyi bırak, önemli olan Ankh’ı koru” gibi şeyler zırvalamaktadır. Tabi Horus’un bu söyledikleri sadece lafta kalıyor çünkü henüz bir bedeni bulunmamakta.

ankh-2-21282

Tabi oyunun ilerleyen bölümlerinde Ankh ve Horus’un oldukça büyük katkıları olacak. Nihayetinde Assil ve Thara evden çıkmayı başarır ve yeni bir macera onlara kapılarını açar. Nedir bu macera diye sorarsanız şöyle söyleyeyim; Assil Mısır’ın tanrıların eline geçmesini önleyebilmek için Ankh ile beraber tanrıların savaşına katılmaya karar verir ve tanrıların konakladığı otele gitmek için konağa açılan portalı aramaya koyulur. Çok geçmeden de portalın yeri bulunur. Portal, Luxor adındaki lüks kumarhanede bulunmaktadır. Ama ne hikmettir ki Assil tanrıların yanına gideceğine kendisini bir Karayip adalarında bulunan bir Viking köyünde bulur. Benim anlatacaklarım bu kadar. Maceranın geri kalanını ve Seth, Anubis gibi tanrıları alt etmek artık sizin elinizde. Mekân bakımından da anlaşılacağı gibi olaylar artık sadece Kahire ve çevresinde geçmiyor, tam tersine artık tüm dünya yeni Ankh oyununda ayaklarımızın altında.

Tanrıların Yeniliği

Az öncede bahsettiğim gibi mekân bakımından oyunda birçok yenilik mevcut. Deck13, eski mekânlarında tümünü yenilemiş ve güzelleştirmiş. Grafiksel bakımdan da üçüncü oyun serinin en iyisi olmuş çünkü grafikler çok tatlı ve yumuşak, ayrıca oldukça detaylılar. Grafiksel bakımdan hiçbir kısıtlamaya gidilmemiş. Ateş efektleri olsun su efektleri her şey dört dörtlük. Ayrıca karakterlerde ilk iki oyundaki gibi artık biraz köşelimsi değiller. Bu yeniliklerin ve düzeltmelerin sebebi doğal olarak bir önceki deck13 oyununda kullanılan Jack Keane grafik motoru. Elbette bazı yerlerde Ankh’ın grafik motoru olan ogre motorunun izlerini görmek mevcut. Grafiklerin güzelleşmesinin yanında tabi birde eksileri var. Az önce grafiklerin biraz yumuşak olduğunu söylemiştim. Yani keskin değiller. Bu yumuşaklık bazı yerlerde insanın gözlerini zorlayabiliyor. Ama merak etmeyin bunu da çözümü mevcut. Ayarlardan görüntü üzerinde istediğiniz gibi oynayabiliyorsunuz ve bu “soft” görüntüyü dilerseniz kapatabiliyorsunuz. Soft görüntü kapanınca görüntü grafiksel olarak bir adım geriye gidiyor ama performans olarak da artış elde ediyorsunuz. Grafik dışında yeni Ankh oyununda başka yeniliklerde mevcut. Mesela Luxor kumarhanesinde gündüzleri hayat yokken geceleri deyim yerinde ise dünyanın kalbi orada atıyor. İlk bakışta bunda ne var diyebilirsiniz ama dikkat edilen ayrıntıları gördüğünüzde bana hak vereceksiniz. Ayrıca kumarhanede kumarda oynayabiliyorsunuz. Kısacası kendinizi Vegas’ta gibi hissediyorsunuz. Son olarak en büyük yeniliklerden biride şüphesiz maceraya ortak olan yeni karakterler oluyor. Birçoğu mısır tanrıları olmak üzere oyunda yaklaşık olarak on yedi adet yeni karakter bulunmakta. Tabi bu karakterlerle yapılacak olan muhabbetleri unutmamak lazım. İlk iki oyunda olduğu gibi günümüzde bulunan olaylar hakkındaki mizahi diyaloglar müthiş ötesiler. Yani oyundaki mizah yine zirve yapmış durumda. İkinci oyunu oynayanlar bilir, Musa’nın kurduğu futbol takımını unutmak elde değil. Veya ilk oyunda gelecekten geldiğini iddia eden köleyi kim unutabilir ki? İşte tüm bu komiklikler olduğu gibi üçüncü oyunda da yerini almış durumda.

ankh-2-21281

Tanrıların Bulmacaları

Ankh serisinin bulmacalarına neredeyse hiç dokunulmamış. Bu gayet iyi bir şey çünkü ilk iki oyundaki bulmacalar oldukça eğlenceli ve saçmalıktan uzaktı. Oyunda yine birçok bulmaca çeşidi mevcut. Luxor’daki eşi benzeri bulunmayan taş bulmacası olsun, kombinasyon bulmacaları olsun veya Thara ile beraber çözülenler olsun, çeşit oldukça fazla. Thara ile Assil’in çözdüğü bulmacalar ise bir başka eğlenceli. İkilinin beraber çözdüğü fazla bulmaca olmasa da ilk bulmacaları hemen oyunun başında karşımıza çıkıyor. Üstelik her ikisinin de belirli özellikleri bulunmakta. Mesela Thara, önüne çıkan Assil’in pis çoraplarını hayatta eline almazken Assil kendi eşyalarını rahatlıkla eline alabiliyor. Veya Assil sudan korkarken Thara çok rahat yüzebiliyor. Dediğim gibi çeşit bol. Ayrıca oyunun ilerleyen bölümlerde ikili ile ayrı ayrı bulmacalar çözeceğiz. Yani Assil ile işimiz bitince Thara ile maceraya devam ediyoruz. Bulmacalarda bizlere yardımcı olması için bir not defteri, daha doğrusu not parşömeni unutulmamış. Bulmaca bakımından oyundaki tek hata bazen neyi nerede kullanılacağını veya neyin nerede olduğunu kestirememek oluyor. Bunun sebebi de bazı yerlerde kamera açılarının biraz zorlaması. Ama bulmacalara bir bütün olarak baktığımızda bu küçük hataları görmezden gelebiliriz.

Tanrıların Sesleri

Seslendirmeler her zamanki gibi harika ve tüm seslendiriciler bir önceki seride olanlardan. Sadece Thara için yeni birisi bulunmuş ama onun sesini de biri söylemeden ayırt etmek zor. Müziklerde yine eğlenceli atmosferi ve Mısır havasını tamamlayan cinsten olmuş. Efektlerde yerli yerindeler. Bazı yerlerde aynı efektler kullanılmış olsa da efekt fazlalığı bu açığı kapatıyor. Kısacası ilk iki oyunun seslerini ve müziklerini beğenenler üçüncü oyundan da memnun kalacaklardır.

Tanrıların Kontrolleri

Kontroller olarak üçüncü oyunda hiçbir değişiklik yok. Oyun bildiğiniz üzere üçüncü şahıs bakış açısından oynanıyor ve her yere fare yardımı ile gidiyoruz. İşimizi genellikle sol tuş ile hallediyoruz ve iki kere hızla tıklayınca Assil koşuyor. Envanter menüsü ekranın üst kısmında bulunuyor ve alt yazılarda altta kalıyor. Dilerseniz alt yazıları ayarlardan kapatabilmek mümkün.

ankh-3

Ufak Hatalar

Genel olarak oyunun hatalarından bahsetmek gerekirse, aslında fazla yoklar. Az önce bahsettiğim gibi kamera açıları dışında bazen “hotspot”ların yanlış gösterilmesi veya Assil’in bir aksiyonu yaparken birkaç adım geride ya da yanlış yerde durması gibi küçük hatalar dışında fazla büyütülecek bir şey yok. Oyunun akışını bozmadığı sürece veya ölü son getirmediği sürece bunları rahatça görmezden gelebiliriz.

Sonuç

Sonuç itibariyle Ankh 3: Tanrıların Savaşı tam anlamıyla beklentilerimizi karşılayacak türden bir oyun olmuş. Eşsiz karakterleri, çizgi roman tadındaki grafikleri ve en önemlisi mizahı ile deck13 hiçbir şeyden ödün vermeyerek ortaya çok başarılı bir yapım çıkarmış. İlk iki oyunu oynayanların üçüncü oyunu da alacağı kesin ama seriyi hiç oynamayanlar çok şey kaybediyorlar farkında değiller.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir