Kore Dizilerinden Uyarlanan Türk Dizileri :)

KOCAMIN AİLESİ

Kocamın Ailesi

Kocamın Ailesi Fox TV’de yayınlanmış komedi-aile dizisi. Fox TV Kore uyarlaması dizileri ile de oldukça meşhurdur. Dizi çocuklarından birisini yıllar önce kaybetmiş geleneksel bir ailenin, modern bir çiftin komşusu olmasıyla başlayan komik olayları anlatıyor. Kocamın Ailesi dizisi 2 sezon 52 bölüm süren dizi, My Husband Got a Family adlı Kore dizisinden uyarlanmıştır. Yönetmen olan Cha Yoon Hee evliliğe sıcak bakar ancak çevresindeki tüm evli kadınlar eşlerinin ailesi ile sorun yaşayıp boşanmıştır. Bu nedenle ailesi ile yakın bir ilişkisi olmayan bir eş adayı arar. Beyin cerrahı olan Terry ile tanışan Yoon Hee istediğini bulmuştur. Terry evlatlık olarak büyümüştür ve gerçek ailesi ile hiçbir bağı kalmamıştır. Evlendikten sonra yeni bir eve taşınan çift, oğulları yıllar önce kaybolmuş Chung Ae ve ailesi ile komşu olur. Terry’nin bu ailenin kayıp olduğunu öğrendiklerinde Yoon Hee için işler karmakarışık hale gelir. Kore dizilerinde sık karşılaşılmayan 58 bölümlük uzun bir dizi olan My Husband Got a Family yayınlandığı dönemde reytinglerde zirveyi kimseye bırakmamış, birçok ödülün de sahibi olmuştu. Uyarlama olmasına rağmende Türk versiyonu Kore versiyonundan oldukça farklı ilerlemiştir.

KİRAZ MEVSİMİ

Kiraz Mevsimi

Kiraz Mevsimi dizisi 2014’te Fox Tv’de yayına başlamıştır. Dizi romantik-komedi türünde. Öykü başarılı bir modacı olmak için çalışan, annesi ve erkek kardeşi ile birlikte yaşayan genç bir kızdır. En yakın arkadaşının abisi Mete’ye aşık olan Öykü onu başka bir arkadaşı Şeyma’ya kaptırır. Öykü tesadüfler sonucunda Mete’nin ortağı Ayaz ile karşılaşır. Çapkın bir adam olan Ayaz, Öykü’yle gitgide yakınlaşmaya başlar ve birbirlerine aşık olurlar. Kiraz Mevsimi dizisi 2 sezon süren A Gentleman’s Dignity adlı Kore dizisinden uyarlandı. Kim Do Jin sivri dilli ve yakışıklı bir mimardır. Beyzbol hakemi olan otoriter lise öğretmeni Song Yi Soo ile tesadüfen karşılaşır. Onu biraz tanıdıktan sonra Song Yi Soo’nun en yakın arkadaşı Hong Se Ra’nın sevgilisi Im Tae San’a aşık olduğunu anlar. Im Tae San ise Kim Do Jin’in iş ortağıdır. 20 bölüm yayınlanan dizi 2012 SBS Drama ödüllerinde neredeyse tüm dallarda ödülleri toplamıştı.

BİR GARİP AŞK

Bir Aşk Hikayesi

Fox Tv’de yayınlanan dizi Barış Yöş’ün, 22. bölüm itibariyle de Murat Onbul’un yönetmenliğinde çekilmiştir. Başrollerinde Seçkin Özdemir ve Damla Sönmez yer almıştır. Korkut Ali Almanya’da yaşayan, zamanında evlatlık verilmiş bir adamdır. Talihsiz bir olay sonucu ülkesine döner. Annesinin hasretiyle yanıp tutuşan Korkut Ali’nin hayatına Ceylan’ın girmesiyle aşk da kaçınılmaz olarak gelir.

36. bölümüyle final yapan dizi I’m Sorry, I Love You adlı Kore dizisinden uyarlanmıştı. Cha Moo Hyuk Amerika’da evlatlık olarak alınmış, sokaklarda yaşayan bir adamdır. Yaşadığı kötü bir kaza sonucu Güney Kore’ye döner. Burada tesadüfen tanıştığı Song Eun Chae ile dram dolu bir maceranın içine atılır. Moo Hyuk sevdiği kadının ihanetine uğramıştır, Eun Chae ise stilistliğini yaptığı yakın arkadaşına aşıktır. Bu ikiliyi birbirine benzeyen yaraları bir araya getirir ve birbirlerine aşık olurlar.

GÜNEŞİ BEKLERKEN

Güneşi Beklerken

2013 yılında Kanal D’de yayın hayatına başlayan dizinin yönetmenliğini Altan Dönmez üstleniyor. Başrollerinde Hande Doğandemir, Kerem Bürsin, Yağmur Tanrısevsin, İsmail Ege Şaşmaz ve Ozan Osmanpaşaoğlu yer alıyor. İki iyi arkadaş olan Demet ve Jale, Cihan’a aşık olur. Demet’in Cihan’la birlikteliğinden hamile kalmasının ardından Cihan’a bunu söylemek için giden Jale gerçeği söyleyemez ve Cihan’la evlenir. Sevdiği adamın kendisini terkettiğini düşünen Demet kızı Zeynep’i doğurur ve Zeynep’e babasının kaybolduğu yalanını söyler. Jale aracılığıyla İstanbul’da bir iş bulan Demet, kızı Zeynep’le buraya yerleşir. Zeynep iyi bir koşucu olduğu için Jale’nin müdire olduğu kolejde okumaya başlar. Okulun sahibinin oğlu Kerem ile ilk günden tartışmaya giren Zeynep büyük bir savaşı başlatır.

54 bölüm süren dizi Güney Kore’nin ünlü dizisi Boys Over Flowers’tan uyarlanmıştı. Geum Jan Di fakir bir ailenin kızıdır. Shin Hwa lisesinde bir çocuğun hayatını kurtardıktan sonra, okuldaki baskıyı ve şiddeti açığa çıkarır. Bunun üzerini kapatmak isteyen okul yönetimi Jan Di’yi burslu olarak okula kabul eder. Shin Hwa grubunun oğlu Gu Jun Pyo ve 3 arkadaşının kurduğu F4 grubu okulda seçtikleri öğrencilere hayatı zehir etmektedir. Okulun ilk günü Gu Jun Pyo’ya kafa tutan Geum Jan Di F4’ün görüş alanına girer. Artık hayat onun için hiç kolay olmayacaktır.

 

GÜNAHKAR

Günahkar

Fox Tv’de yayınlanan dizinin yönetmenliğini Berat Özdoğan üstleniyor. Başrollerinde Seçkin Özdemir, Gülcan Arslan, Hazal Filiz Küçükköse, Korel Cezayirli yer alıyor. Dizi Ali Yusuf adlı genç bir doktor adayının kız arkadaşı için işlediği cinayetten sonra yaşadığı ihaneti ve intikam için geri dönmesini anlatıyor.

Yalnızca 7 bölüm süren dizi ekranlara erkenden veda etti. Dizi, Nice Guy adlı Kore dizisinden uyarlanmıştır. Ma Roo tıp okuyan genç bir üniversite öğrencisidir. Sevdiği kadın Jae Hee bir yayın istasyonunda muhabir olarak çalışmaktadır. Ma Roo’nun bir gece aldığı telefondan sonra hayatı değişir. Jae Hee bir adamı öldürmüştür. Ma Roo sevdiği kadının suçunu üstüne alır ve hapse girer. Hapisteyken Jae Hee’nin ihanetiyle karşılaşır ve çıktıktan sonra intikam almaya yemin eder. Eun Gi adlı bir kadınla tanıştıktan sonra hiç beklemediği bir anda aşk da işin içine girer. 20 bölüm devam eden dizi reytinglerde üst sıralarda yer almıştı.

 

KİRALIK AŞK

KİRALIK AŞK KORE DİZİSİ ile ilgili görsel sonucu

Star Tv’nin sevilen dizisi Kiralık Aşk 19 Haziran 2015’te başladı. Metin Balekoğlu’ndan sonra yönetmenliği Barış Yöş devraldı. Başrollerinde Barış Arduç, Elçin Sangu, Salih Bademci, Sinem Öztürk, Nergis Kumbasar ve Levent Ülgen yer alıyor. Fakir bir kız olan Defne garsonluk yaparak hayatını kazanmaya çalışırken abisini kurtarmak için paraya ihtiyaç duyduğu bir anda gelen teklifi geri çeviremez. Başarılı bir işadamı olan, aşka inanmayan Ömer’i kendisine aşık edip evlenmeye ikna etmek zorundadır. Ancak işler planladığı gibi gitmez ve kendisini yalanlarla çevrili kiralık bir aşkın içinde bulur.

Halen devam eden dizi Kore dizilerinden uyarlanan diziler arasında başarılı bir şekilde ilerleyen nadir yapımlardan. Kiralık Aşk, Can Love Become Money adlı Kore dizisinden uyarlandı. Bir otelin CEO’su olan Ma In Tak paradan başka hiçbir şeye değer vermeyen ve kimseye güvenmeyen bir adamdır. Yoon Da Ran erkek arkadaşı tarafından dolandırılmış, maddi sıkıntılar içinde genç bir kadındır. Tefecilerin peşine düşmesinden sonra güzel bir teklifle karşılaşan Da Ran, Ma In Tak’ı kendisine aşık etmek için zorlu bir maceraya atılır.

 

EMİR’İN YOLU

Adını Feriha Koydum: Emirin Yolu

Emir’in Yolu: Orjinali The Man from Nowhere olan 2010 yapımlı Kore dizisinin konusu “Eski bir polis olan Tae-Shik, küçük bir kıza yardım etme kararı alarak herkesten ayrı yaşadığı hayatını geride bırakır. Küçük kız organ mafyasının eline düşürülmüş ve annesi de onlara hizmet eden birisidir. Mafya liderleriyle bir anlaşma yapar fakat diğer taraftaki çete liderlerinin istekleri farklıdır.. Her şeyi göze alarak kızın yaşamasını sağlamaya çalışacak olan Tae-shik, büyük bir mücadelenin içine girecektir…”

ÇİLEK KOKUSU

Cilek-kokusu-asli-afis-resmi-horz

Star Tv’nin 2015 yapımı, yeni biten dizisi Çilek Kokusu’nun yönetmen koltuğunda Filiz Gülmez Pakman ve Adnan Güler oturuyor. Başrollerini Demet Özdemir, Yusuf Çim, Ekin Mert Daymaz, Mine Tugay, Mahir Günşiray ve Laçin Ceylan’ın paylaştığı dizi birbirlerine zıt hayatları olan Aslı ve Burak’ın tesadüflerle dolu hikayesini anlatıyor. Bodrum’da tesadüfen tanışan ve bir maceranın içine sürüklenen Aslı ve Burak İstanbul’a döndükten sonra Aslı’nın annesinin Burak’ın evinde hizmetçi olarak çalışması ile birlikte bir kez daha karşılaşır. Aşk da kaçınılmaz olarak gelir.

Tutmadığı için saati değiştirilen, daha sonra da final yapan dizi Güney Kore’nin en meşhur dizilerinden The Heirs’in uyarlaması. Amerika’da tanışan Kim Tan ve Cha Eun Sang, Güney Kore’ye döndükten sonra Eun Sang’ın hizmetçi olan annesi ile birlikte Kim Tan’ın evine yerleşmesiyle zorluklarla dolu bir maceranın içine sürüklenir.

PARAMPARÇA

Desktop14

1 Aralık 2014’te Star Tv’de yayınlanmaya başlayan dizinin senaryosunu Yıldız Tunç kaleme alırken, yönetmen koltuğunda Cevdet Mercan oturuyor. 15 yıl önce aynı hastanede doğup farklı ailelere verilen Cansu ve Hazal yıllar sonra bu hatanın anlaşılması üzerine gerçek ailelerine kavuşur. Ancak her şey bu kadar kolay olmaz. İki ailenin bambaşka hayatları, işin içine giren başka insanlar, entrikalar ve aşklarla beraber olaylar farklı bir yönde gelişir. Başrollerinde Nurgül Yeşilçay, Erkan Petekkaya, Ebru Özkan, Barış Falay gibi isimlerin yer aldığı dizi halen devam ediyor.

Paramparça dizisi 2000 yılında yayınlanan Autumn Tale isimli Kore dizisinden uyarlandı. Yoon Joon Suh ve Yun Eun Suh’un geçirdikleri bir kaza sonucu kardeş olmadıkları anlaşılır. Yun Eun Suh bu ailenin kızı değildir ve gerçek kızları Choi Shin Ae, Yun Eun Suh ile aynı okula gitmektedir. Çocukları değiştirmeye karar verdiklerinde Choi Shin Ae zengin olan yeni ailesiyle Amerika’ya gider. Yun Eun Suh ise fakir olan aile ile yaşamaya başlar.

 

İLİŞKİ URUMU KARIŞIK

Desktop15

Show Tv’nin sevilen dizisi İlişki Durumu: Karışık yönetmenliğini Bülent İşbilen’in üstlendiği, senaryosunu Banu Kiremitçi Bozkurt’un yazdığı romantik komedi dizisi. Başrollerinde Seren Şirince, Berk Oktay, Pamir Pekin, Eda Ece gibi isimlerin yer aldığı dizi, ünlü dizi oyuncusu Can’ın mecburen evlenmek zorunda kaldığı Ayşegül ile olan komik ve macera dolu hayatını konu ediniyor. İşin içine Can’ın sevgilisi Elif ve Ayşegül’e aşık olan Murat’ın girmesiyle hikaye daha da eğlenceli hale geliyor. Dizi 24. bölümüyle yayın hayatına devam ediyor.

Dizi, 2004 yılında Güney Kore’de yayınlanan Full House dizisinin uyarlaması. Han Ji Eun roman yazarıdır ve babasının inşa ettiği ve ona miras olarak bıraktığı Full House’da yaşamaktadır. Tatilde olduğu sırada arkadaşları tarafından kandırılır ve evi ünlü oyuncu Lee Young Jae’ye satılır. Evini geri almaya çalışan Han Ji Eun bir sürü olay ve yanlış anlaşılma sonucu Lee Young Jae ile sözleşmeli olarak evlenmek zorunda kalır. Birbirine tamamen zıt olan bu iki karakterin sahte evlilikleri komik bir macerayı da beraberinde getirir.

BENİ AFFET

Beni Affet

Beni Affet: Orjinali 2009 yapımı Güney Kore dizisiTemptation of on Angel olan dizinin konusu: Joo Ah-ran çocukken ailesinin ölümünü kendi gözleriyle izlemek zorunda kalmış küçük bir kızdır. Babasını ve annesini bir fabrika kazasında kaybetmiştir. Ailesinin ölümünün ardından sokakta kız kardeşi ile birlikte kalan Ah-ran, ailesinin ölümünden sorumlu tuttuğu kişiden intikam almaya o gün yemin eder. Yıllar geçer Ah-ran büyür ve düşmanının ailesine gelin olarak girer… Bundan sonraki amacı aileyi parçalamak ve tüm mallarını ellerinden almaktır…

AŞK EKMEK HAYALLER

Aşk Ekmek Hayaller

Aşk Ekmek ve Hayaller orjinali Bread Love and Dreams dizisinin konusu: Kim Tak Goo , Samhwa Şirketi’nin başkanı Goo In Jong’ın oğludur ve fırın sektöründe bir efsane olmak istemektedir. Babası yetenekli olduğu için onu varisi ilan eder fakat Goo In Jong ın ailesi gayrimeşru oğul olduğu için Kim Tak Goo yu kabul etmezler. Buna rağmen kararlılığı onu fırın sektöründe bir numara olmak için sıfırdan bir başlangıç yapmasını sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir