Yüksek Şatodaki Adam – Philip K. Dick Kitabı İncelemesi

Philip K. Dick ismi bizim ülkemizde ne yazık ki çok bilinen bir isim değil. Dick, bilim-kurgu yazarı olarak 30’dan fazla eser vermiştir. Bu eserlerinden en önemlisi “Yüksek Şatodaki Adam” adlı eseridir. Kitap ile bilim-kurgu yazarlarına verilen “HUGO” ödülünü kazanmıştır. Yüksek Şatodaki Adam alternatif tarih ya da distopya eseridir. Konu itibariyle II. Dünya Savaşını Miğfer Devletler kazansaydı dünya ne halde olurdu? Sorusuna odaklanmış.

Konusu

Nazi Almanyası ve Japon İmparatorluğu II.Dünya Savaşı’nı kazanmışlardır. Dünyanın çeşitli yerlerine kukla hükümetler kurarlar. ABD’nin bir kısmını Japonya işgal etmiştir. İtalya tüm akdenizi ele geçirmiştir, ayrıca tüm Akdeniz kurutulmuş ve bir tarım alanı haline getirilmiştir. SSCB dağıtılarak yok edilmiştir. Dünyada Almanya ve Japonya arasında soğuk savaş başlar. Kitabın içinde “Çekirge Serilmiş Yatıyor” adında bir başka kitap vardır. Bu kitapta ise Dünya Savaşını Müttefikler kazansaydı nasıl bir Dünya olurdu sorusunun üzerine gidiliyor. Kitabın yazarı Yüksek bir şatoda yaşadığı düşünülüyor ve kitabın adının da buradan geldiği anlaşılıyor.

İnceleme

Philip K. Dick hayatı boyunca zor anlaşılan bir adam olmuş ve sürekli sanrılar görerek yaşamıştır. Bu sanrılar kimi zaman alkol ve uyuşturucunun etkisinde olmuştur. Kitapta bahsettiği yazar kendisini temsil ediyor çünkü, çoğu zaman kendisinin devlet tarafından izlendiği ve yazdığı şeylerin kendisinin başını belaya sokacağını düşünmüştü. Neden Yüksek Şatodaki Adam? Çünkü kendisinin korunması gerektiğini düşünüyordu bu yüzden kitaptaki yazarı yüksek bir şatoda korunduğu algısını yarattı. Dick, bölümleri çok uzun tutmamış. Kitabı eski Çin bilgelik kitabı olan Yi Çing ile yazmıştır ve bunu kitaba ekleyerek ilginçliği arttırmış. Sıradan bilim-kurgu romanlarından çok uzakta bir yer edinen romanı herkese tavsiye ediyorum.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir