Alternatif bir Gelecekte Karanlık bir Macera: AlternativA

Memento Mori oyunları ile tanınan Çek yapımcı Centauri Production, AlternativA adlı oyunları ile bambaşka bir konseptte karşımıza çıkıyor. Memento Mori oyunları günümüzde geçerken ve tarikatlar etrafında dönerken AlternativA ise bizleri ismi gibi alternatif bir geleceğe götürüyor.

Karanlık Gelecek

Sene 2045, yer Prag’dır. Büyük bir dünya savaşından sonra hükümetler çökmüştür. Artık dünyanın kontrolü büyük şirketlerin elindedir ve insanoğlunun kaderleri onların elindedir. Eğer sizi yönetenlere karşı gelirseniz elinizdeki tüm belgeler, ruhsatlar alınır ve kenar mahallelerde yaşamaya mahkûm edilirsiniz. Richard Rocek de kafasını kümesinden çıkardığı için katı yaptırımlardan nasibini almıştır. Kendisi artık işsizdir ve seyahat imkânları çok kısıtlıdır. Metroyu dahi kullanamayan Richard, bulunduğu şehri yöneten Endora şirketinin kontrol noktalarına yerleştirilen robotları yüzünden şehrin iyi kısımlarına adım atamamaktadır. Richard’ın bu saatten sonra yapabileceği tek şey, pek güçlü olmasa da Endora’ya karı gelen isyancılara katılmaktır. Lakin isyancılara katılmak için önce onları bulmalıdır. Yoksa isyancılar mı ona önce bulacaktır?

Bitmeyen Sorular

AlternativA bahsettiğim gibi oynayanını geleceğe götürüyor ve bilimkurgu/cyberpunk havası oyuna hakim. Oyun atmosferi yüksek bir şekilde başlıyor ve yarattığı soru işaretlerle ilk başta ekran başındakini kendisine çekmeyi başarıyor. İlk başlarda her şey tamam, gizemler ve soru işaretleri derken güzel bir başlangıç yapıyoruz ama asıl sorun oyunun devamında başlıyor. Elbette önemli soru işaretleri oyunun sonunda açıklığa kavuşuyor ama örneğin dünya neden bu halde, Richard’ın arkadaşlarının geçmişi, Endora tam olarak nasıl bir şirket gibi senaryoyu destekleyecek sorulara yüzeyden bir iki cümle ile geçiştirmişler. Demek istediğim, her şey ana senaryo üzerine kurulmuş ve AlternativA geçtiği evren ile kumaşı kaliteli bir yapım, dolayısıyla çok şey vaat ediyor ama hemen her şey basit tutulmuş ve üstünde durulmamış. Yani potansiyelini harcamış diyebilirim. Tüm bunlara rağmen, senaryosunun tek düze bir çizgide ilerlemesine rağmen AlternativA hala kendisini sonuna kadar oynattırabiliyor çünkü dediğim gibi oyunun potansiyeli ve bir çekiciliği var. Bir de sağlam arka plan senaryoları, daha derin içerik olsaymış belki en iyi macera oyunları arasında bile anılmaya başlanırdı. AlternativA’nın kısa özeti: Oyun heyecanla başlıyor ve finale kadar performans düşüyor. Tatmin edici olmayan bir sonlada veda ediyor.

46787ef3e81394a2da4f371c79defb579195e8e7

AlternativA’nın olumsuzluklarına rağmen artı yönleri de yok değil. Oyunu ayakta tutan gizemli atmosferinin yanı sıra mizah unsuru da hiç fena olmamış. Oyun mizah ağırlıklı değil ama serpiştirilen ince espriler ve diğer oyunlara zekice yapılan göndermeler sizleri tebessüm ettirebilir. Örneğin bir yerde kapıyı açmak için klasik diğer tarafın altına kâğıt koy, çubukla anahtarı ittir, kâğıda düşsün ve al numarasını yapıyor Richard ama çoğu macera oyunundaki gibi işe yaramıyor. Bunun üzerine sinirlenip kapıyı tekmeleyince kırılıp açılıveriyor. Veya bir bölümde “duygu çipi” bulunan bir android, Richard’ı erkeksi bulup asılma çabalarına girebiliyor. AlternativA’da bunlar gibi ipin ucu kaçırılmadan türüne uygun bolca güzel diyaloglar bulunuyor.

Teknik Olarak AlternativA

Grafiksel olarak AlternativA her ne kadar 1024*768 çözünürlüğünü geçmese de arka plan kalitesi ve detayları olarak gayet başarılı. 2D arka planlar bir hayli detaylı ve AlternativA dünyasını çok iyi yansıtıyor. Karanlık sokaklar, bunalıma sürükleyebilecek tahrip olmuş evler, ışıklandırmalar ve gölgelendirmeler bir macera oyunundan beklenecek kalitede. 3D karakterler ise açıkçası biraz sırıtmış. Elbiseleri tamam da yüzleri ve elleri, yani görünen vücut kısımları olmamış. Çok plastiksi duruyorlar ve özellikle yakın çekimde çevre ile uyumu göze batıyor. Birçok macera oyununda olan 2D arka plan üzerine 3D karakter yerleştirmede yaşanan sıkıntı AlternativA’da da yaşanmış. Bazen sanki havada duruyorlarmış gibi, sanki güzel bir arka plana kopyala yapıştır sistemi ile başka bir şey oturtulmuş gibi görünebiliyorlar.

2310325-atntv1

İngilizce olan seslendirmelere ek olarak Çek dilinde cümleler duymak da mümkün. (Oyunun bir bölümünün Prag’da geçtiğini düşünürsek) Güzel bir ayrıntı olmuş ve genel olarak seslendirmeler için sınıfı geçmiş diyebilirim. Bir tek şive işine biraz daha dikkat edilseymiş iyi olurmuş diye düşünüyorum. Tamam, seslendirmeler profesyonelce ve kulağa acayip gelmiyorlar ama neredeyse bütün karakterler çok başarılı, aksansız bir İngilizce konuşuyor. Oyun için büyük bir sorun değil ve detaylara takılmazsanız fark etmezsiniz bile ama benim için gerçekçilik açıkçası ön planda. Elbette oyunun dili İngilizce ise İngilizce konuşacaklar ama bulundukları ülkelere göre de aksanlı konuşmaları oyuna büyük bir renk katar. Müzikler ise pek fazla karşımıza çıkmıyor. Genelde ara videolarda çalan parçalar fena değiller. Oyuna asıl hakim olan uzaktan gelen sesler. Araç sesleri, insan mırıldanmaları gibi efektler oyunu güzel destekliyor.

Bulmacalar

AlternativA’ya başlamadan iki zorluk seçeneği arasında seçim yapabiliyorsunuz. Senaryoyu etkilemeyen bu seçim ile bulmacaları (genellikle puzzle tarzında olanları) kolaylaştırabilir veya zorlaştırabilirsiniz. Oyun esnasında bolca kayıt yapmanız yararınıza olabilir çünkü diyalog bulmacalarında (doğru şıkkı seçerek cevap verme) eğer yanlış yaparsanız bir önceki kaydınıza geri dönebilirsiniz. Bu bulmacalar pek sık değil ve pek zor da değil ama önlem almaktan zarar gelmez:) Oyun düz bir çizgide ilerlediği için genelde yapılacaklar da belli oluyor ve görevler bir iki taneyi geçmiyor. Bunlar kapıyı açmanın yönünü bulmak veya kontrol panelini çalıştırmak gibi şeyler. Pek zor değiller ve tek yapmanız gereken nesneleri araştırırken dikkatli davranmak. Eğer elinizde gerekli nesne varsa zaten işi çözmeniz pek zor olmayacaktır. Bu arada, oyun üçüncü şahıs bakış açısından fare ile oynanıyor. Bunu da belirtelim:)

Oynanmalı mı?

Artıları ve eksileri ile AlternativA, inişli ve çıkışlı bir tablo çiziyor. AlternativA oynanmalı çünkü 8 – 9 saat gibi bir oynanış süresi sunuyor, harika 2D grafikleri var ve yaratılmış olan cyberpunk evren görülmeye değer. AlternativA oynanmamalı çünkü senaryo zayıf ilerliyor, sonu tatmin etmiyor ve 3D karakterleri ile sırıtıyor. Bence oyuna bir şans verin ve oynanabilir mi, oynanmaz mı siz karar verin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir