Kıyamet Sonrası Bir Şans Daha: A New Beginning

Kıyamet sonrası (post apocalyptic) senaryoları hem oyun sektörü hem de film sektörü tarafından bolca konu alınan bir temadır. Şahsen benim de her zaman ilgimi çekmiştir. İster zombiler dünyanın sonunu getirsin, uzaylılar insanlığı köleleştirsin veya doğa insanlığa savaş açsın. Her zaman bir şey bulunur, her zaman insanlığın yarısından çoğu yok olur ve bir avuç hayatta kalanın macerasına şahit oluruz. Peki, bunun oyunumuz A New Beginning ile ne alakası var? Aslında çok alakası var çünkü karşımızda yine bir kıyamet senaryosu vardır.

Yeni bir Başlangıç

2500 yılında dünya yüzeyi artık yaşanmaz bir yerdir. Ozon tabakası bırak delinmeyi yok olmuştur ve zararlı güneş ışınlarından korunmak imkânsıza yakındır. Bu yetmiyormuş gibi dünyanın manyetik alanı da kaymıştır ve her türlü güneş patlamalarına korunmasızdır. Yeraltına çekilmiş birkaç bilim adamı yeni bir güneş patlamasının yaşanacağını hesaplamıştır ve bu patlama artık tüm ışıkları söndüren, dünyanın sonunu getiren patlama olacaktır. Artık yapılabilecek tek bir şey vardır ki oldukça da risklidir. Son çare 500 yıl öncesine dönmek ve küresel ısınma durdurulamaz hale gelmeden oluşmasını engellemektir.

Zaman Geriye Aksın

Aralarında karakterlerimizden Fay’in de bulunduğu ekibimiz başarı ile hedeflenen zamana iniş yapar. Fakat onları kötü bir sürpriz beklemektedir. Londra sular altında kalmış, Moskova buz tutmuş, Sydney cayır cayır yanıyordur.

beginning

Günümüzde ise Bent Svensson, Norveç’te bir nevi emekliliğinin tadını çıkarmaya çalışmaktadır. Bilim adamlığı yıllarında deniz yosunu projesi ile dünyaya yeni bir enerji kaynağı sunmanın heyecanı ile yanıp tutuşuyordu ama işler pek planladığı gibi gitmemiştir ve şimdi de zorunlu emeklilik yaşamaktadır. Derken karşısında Fay’i bulur. Bent, Fay’i kulübesine alır ve Fay olan biteni anlatmaya başlar. Doğal olarak Bent ilk başta Fay’in anlattığı uçuk hikâyelere inanmaz ama o kadar ayrıntılı ve olabilecek şeyler anlatıyordur ki mutlaka bir gerçeklik payı olmak zorundadır…

Her şeyden Biraz

A New Beginning, barındırdığı dünyayı kurtarma temasının yanında zaman yolculuğu, bilimkurgu öğeleri ve biraz da mizah barındırıyor. Yani her şeyde birazcık var ama asıl önemli olan ve ön planda olan dram unsuru en güzeli. Senaryonun ilerleyişi, yaşanan atmosfer gerçekten etkileyici. Özellikle sürpriz sonu ile benim bayağı bir takdirimi kazanmasını bildi. Değişmeli olarak Bent ve Fay ile oynamamız da oyuna renk katıyor. Bir yanda iş kurdu Bent, öte yanda da gelecekten gelen Fay ile oldukça iyi bir takım oluşmuş. Her ikisinin kendine has sorunları, hayalleri yani güçlü karakterleri var ve birbirlerini iyi tamamlıyorlar. Demek istediğim, başarılı ana karakterleri, sürükleyici senaryosu ve dram, mizah, dünyanın sonu, bilim kurgu öğeleri ile A New Beginning’te ne ararsanız var.

Dünyayı Kurtarmak için Tıkla

Oyuna girdiğimizde bizleri çizgi roman tarzında bir ana menü karşılıyor. Bent’in konuşma baloncuğundaki new game şıkkını seçtikten sonra giriyoruz oyuna. İlk olarak kontrolleri Bent ile elimize alıyoruz ve alıştırma tarzı bölümümüzle bir nevi boş işlerle uğraşarak oyunun mekaniğini çözüyoruz. Dilerseniz tutorial kısmını atlayarak kendiniz oynanışın keşfine çıkabilirsiniz. Ben kısaca bahsedecek olursam; klasik üçüncü şahıs bakış açısından oynanan bir macera oyunu var karşımızda. Tıklanabilecek bir yere tıkladığınızda imleç bölünüyor ve bak, al, konuş gibi seçenekler çıkıyor. Ekranın altını da envanter oluşturuyor. Dilerseniz envanter çubuğunun kaybolmasını veya sabit kalmasını ayarlayabiliyorsunuz. Akabinde ikinci bölümü Fay ile oynuyoruz ve daha değişmiş teçhizatlarla değişik bir ortamda oyuna başlıyoruz. Oyun yaklaşık sekiz bölümden oluşuyor ve gerektiği zaman Bent’i ve Fay’i dediğim gibi değişmeli olarak kullanıyoruz.

beginning2

Bulmacalar bakımından ise oyunun yelpazesi geniş tutulmuş. Mini oyunlardan getir – getir kullana kadar ne ararsanız var. Mini oyunlarda eğer zorlanma ihtimaline karşın geçebilme özelliği ile dilerseniz o bulmacayı atlayabiliyorsunuz. Diğer bulmacaların da sizleri pek zorlayacağını sanmıyorum. Bulmacalar mantıklı bir çerçevede ilerliyor ve biraz düşünme ile gayet rahat çözülebiliyor. Bulmacalar bakımından tek zorlanacağınız olay tahminimce üst üste binmeleri olacaktır. Yani bir bulmacayı çözmek için atıyorum tornavida arıyorsanız tornavidayı bulmak için başka bir bulmaca karşınıza çıkabilir veya tornavidayı aldıktan sonra birkaç başka bulmaca ile karşılaşabilirsiniz. Ayrıca işin içine hotspot da girince dediğim gibi pek zorlanacağınızı sanmıyorum.

Birisi 2D mi dedi?

A New Beginning’in en ağır basan özelliklerinden birisi de 2D grafikleri. Arka plan görüntüleri için mükemmel dersem yeridir herhalde. Kullanılan rengârenk renkler ve ortama uygun ciddi çizimleri ile senaryoyu çok iyi destekliyor. 2D macera oyunlarında genellikle ortama mizahi bir hava hâkim olur ama bu durum A New Beginning için söz konusu değil. Ortamda gayet ciddi bir hava var (elbette arada karakterler espri yapıyor) ve dediğim gibi senaryoyu da görsele iyi dökmüş. Rüzgâr efektleri, kirli bir tabağın etrafında uçan sinek gibi ayrıntılar yerli yerinde. Şikâyet edebileceğim bir nokta varsa o da karakterler. Maalesef karakterler arka plan çizimleri kadar iyi değil. Öncelikle İngilizce sürümünde başta ara videolar olmak üzere ağızları ve söyledikleri arasında senkron uyuşmazlığı var. Ayrıca animasyonları da çok zayıf. Yürürken veya bir nesne ile etkileşime geçerken pek iyi durmuyorlar. Özellikle yakın çekimde yürürken çok robotumsu geldiler gözüme. Yine çizgi roman tarzındaki ara videolarsa gayet başarılı. Dediğim gibi bazı yerlerde sadece ağız tutmuyor. Lakin göze hitapları iyi.

beginning3

Oyunun müzikleri de tıpkı grafikleri gibi, hem iyi yönleri var hem de pek iyi olmayan yönleri. İyi yönleri, müzikler gerçekten çok güzel. Dram havasını güzel yansıtıyor ve duygulara iyi hitap ediyor. Efektler de fena sayılmaz ama seslendirmeler (orijinal Almanca seslendirmeler gayet iyiyken) biraz vasat kalıyor. Ses tonları karakterlerle uyumluyken tonlamalarda ve söylenenleri oyuncusuna aktarmada biraz kopukluk var. Tamam, anlatmak isteneni anlatıyorlar ama duygulara pek hitap edemiyorlar.

Çevremizi Koruyalım

Sonuçta ortada birkaç teknik kusuru olsa da oldukça başarılı diyebileceğim bir macera oyunu var. Sağlam senaryosu, artık Deadalic Entertainment oyunlarından alıştığımız şaşırtıcı sonu, hiç de fena olmayan bulmacaları ve 2D arka planı ile A New Beginning’i macera oyunu seven herkese severek önerebilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir