KORKUNUN ZİRVESİNDE; PENNY DREADFUL

Korku edebiyatının farklı hikayelerini bir araya getirin, bunu da kendi içinde tutarlı bir senaryo ile gerçekleştirin. Gotik bir atmosfere İngiliz edebiyatı ile bir miktar sis üfleyin.

cast-slider_001

Arkanıza yaslanın ve izlemeye başlayın; Penny Dreadful!

Penny Dreadful, hepimizin aşina olduğu korku edebiyatı karakterlerini başarılı şekilde bir araya getiriyor.

Dizi, ismini de konusuna oldukça yakın bir yerden alıyor. Victoria Döneni İngilteresi’nde oldukça ucuza satılan, kalitesiz kağıda basılan basit korku dergilerini anlatmak için kullanılan penny dreadful tabiri, diziye ismini veriyor.

Dizi genel anlamda tüm geleneksel korku klişelerini barındırsa da, bunu öyle basit bir şekilde değil, ustalıkla yapıyor.

Dizi, karakterleri ile ister istemez Alan Moore’un “The League of Extraordinary Gentlemen” çizgi romanını hatırlatıyor. Çizgi romanın felaket sinema uyarlamasından çok daha kaliteli bir yapım olan Penny Dreadful, geçtiği dönemin tasvirini ise başarılı bir şekilde gerçekleştiriyor.

Dizinin en önemli faktörü tabii ki Eva Green. Soluk teni ve kemikli yüz yapısı oyunculuğu ile birleştiğinde doğal olarak ürpertici bir hal alan Green, Vanessa Ives karakterini canlandırıyor.

Dizi boyunca Vanessa’nın ona musallat olan şeytani varlıklar ile mücadelesini izlerken, bir yandan da diğer karakterlerin gelişimlerine tanıklık ediyoruz.

Tanrı katında düşmüş kabul edilen iki varlık, Lucifer ve Dracula, Ives’ın aracılığıyla kıyameti gerçekleştirmek istiyorlar. Bu varlıklar, Vanessa’ya ulaşmak için çocukluk arkadaşı Mina’yı ele geçiriyorlar. Kızını kurtarma mücadelesi veren ve Timoth Dalton tarafından canlandırılan Sir Malcom Murray, önce Vanessa ile işbirliği yapıyor. Sonrasında ise olaylar beklemediğimiz yönde cereyan ediyor.

Vanessa Ives ve Malcom Murrey dışında Josh Hartnett’in canlandırdığı Ethan Chandler dizi boyunca ana karakterlerden biri oluyor. Öte yandan Victor Frankenstein, Frankenstein’in yaratıkları, Dorian Gray ile ilerleyen bölümlerde Nightcomers isimli cadı tarikatının lideri Evelyn Poole, kızı Hecate Poole, Dracule ve Dr. Jkyll ilerleyen bölümlerde konuya dahil oluyor.

Dizinin başarılı noktalarından biri de ortaya çıkarttığı karanlık, tekinsiz ve oldukça gerçekçi Londra atmosferi. Gri bir şehir görüntüsü verilirken ara sokaklardan cadıların mı, vampirlerin mi çıkacağını bilemiyorsunuz.

Penny Dreadful, üçüncü sezonun ardından sona erdi ancak çizgi roman olarak devam ediyor. Seri son bölümden altı ay sonrasında başlıyor.

Penny Dreadful, korku edebiyatına ilgi duyan ve korku filmlerini sevenlerin kaçırmaması gereken bir yapım. Ancak aşırı kanlı sahnelerde midenize mukayyet olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir