2016’nın Öne Çıkan Animeleri

a

Ajin 2

Ajin’in ikinci sezonu 7 ekim itibari ile yayınlanmaya başladı. Yönetmenliğini Hiroyuki Seshita’nın yaptığı ve Hiroshi Seko tarafından yazılan anime serisi, Gamon Sakurai’nin yazıp çizdiği Ajin: Demi-Human adlı mangaya dayanıyor.

Geçen sezonların en ilgi çeken yapımlarından olan Ajin, ölümsüz olmanın pek de iyi olamayabileceği üzerine kurgulanmış bir hikaye. Anime’de ilk defa Afrika’da ortaya çıkan ölümsüz “Ajin” zaman içinde çoğalır ve toplum içinde görülmeye başlanır. Ajinler üzerinde araştırılacak çok şey olmasına rağmen sayıları çok azdır. Bu nedenle bir ajin yakalayana ödül vadedilir. Bir lise öğrencisi olan Kei Nagai ölümcül bir trafik kazası geçirir ama ölmez! Böylece o da bir ajin olduğunu anlar. Artık hayatı tamamen değişmiştir.

Geçen sezon özellikle CGI tarzı canlandırması ile hem ilgi hem de tepki çeken anime bu sezon da dikkat çekecek gibi görünüyor.

Drifters

Bu sezonun en dikkat çekici yapımlarından biri olan Drifters da bir mangaya dayanıyor. 7 ekimde 12 bölüm yayınlanmak üzere başlayan anime, daha önce yayınlanan OVA’sı ile kaliteli bir iş izleyeceğimiz izlenimini oluşturdu. İlk tanıtımı Kyoto Anime Manga Fuarında yapılan Drifters, gerçekten yaşamış bir samuray olan Shimazu Toyohisa’nın Sekigahara Savaşı sırasında ölmek üzereyken kendisini bambaşka bir dünyada bulması ve bu dünyada Japon tarihinde karşımıza çıkan ünlü savaşçılarla savaşmak zorunda kalmasını konu ediyor. Serinin yönetmeni, JoJo’s Bizarre Adventure ve JoJo’s Bizarre Adventure: Stardust Crusaders’ı da yöneten Kenichi Suzuki. Serinin Helsing’e benzerliği dikkat çekiyor.

Bungou Stray Dogs Sezon 2

Kafka Asagiri’nin yazıp Sango Harukawa’nın çizdiği 10 cilde ulaşmış ve devam eden mangadan uyarlanan Bungou Stray Dogs, geçen sezonki 12 bölümlük yayınının ardından 6 ekimde yeni sezon bölümlerine başladı. Yōji Enokido’nun yazıp Takuya Igarashi’nin yönettiği anime, yetimhaneden atılan ve bir başına kalan Nakajima Atsushi’nin intihar etmeye çalışan Dazai Osamu adlı bir adamı kurtarması ile başlar. Bu adamın doğaüstü güçleri vardır ve özel bir dedektiflik kurumunun üyesidir. Bu kurum karışık davaları incelemektedir. Dazai Osamu, gerçekten yaşamış bir yazar. Hem de intihar ederek ölmüş bir yazar. Animede başka Japon yazarlar dışında Agatha Christie, Dan Brown, Dostoyevski gibi yazarları da görüyoruz.

Bu arada 31 Ağustos 2017 tarihinde bir de OVA’sının çıkacağı duyuruldu.

Haikyuu!!

Bir Shōnen manga serisi olan ve Haruichi Furudate tarafından yazılıp çizilen Haikyū!! 2012 yılından beri devam ediyor. 2014’de başlayan anime serisi, 8 Ekim’de yeni sezonun ilk bölümünün yayınlanması ile 3. sezonuna başladı.

Anime bir erkek voleybol takımı üzerine odaklanıyor. Hinata voleybol tutkunu kısa boylu bir çocuktur. Okulunda erkek voleybol takımı olmadığı için bir takım oluşturmayı başarır. Takımı resmi bir karşılaşmaya çıkar. Ancak çok güçlü bir rakiple karşılaşınca yenilirler. Hinata kendilerini yenen “kral” lakaplı Kageyama’ya günün birinde kendisini yeneceğini söyler. Ancak sonraki sene yazılacağı lisede ikisi takım arkadaşı olacak ve bir uyum yakalayacaklardır.

Bildik bir spor animesi olan Haikyuu!! İzlemesi son derece heyecanlı ve keyifli bir yapım. Bu sezon da keyifli dakikalar geçirteceğini söyleyebiliriz.

Natsume Yuujinchou Go

Yuki Midorikawa’nın aynı adlı mangasına dayanan seride, Çocukluğundan beri ruhları görebilen Takashi Natsume, kimi zarar verme kimi de yardım isteme peşinde olan ruhlar yüzünden zor zamanlar geçirir. Kimse ona inanmamaktadır. Anne ve babasını kaybettiği için akrabalarında kalan Takashi Natsume ruhlarla iletişimi nedeniyle yaşadığı sıkıntılardan dolayı oradan oraya taşınmak zorunda kalır. En sonunda artık kimseye ruhlardan bahsetmemeye karar verir.

Anime Natsume Yuujinchou Go adı ile beşinci sezonuna başlıyor. 2008, 2009, 2011 ve 2012 yıllarında ilk dört sezon yayınlandıktan ve uzun bir ara verdikten sonra kaldığı yerden devam ediyor. Bu arada 2013 ve 2014’te iki de OVA’sının yayınlandığını belirtelim.

Occultic;Nine

Steins;Gate’in de yazarı olan Chiyomaru Shikura’nın yazdığı light novel’a ve 2015’de yayınlanan mangaya dayanan anime serisi 9 Ekim’de yayınlanmaya başladı.

17 Yaşındaki lise öğrencisi Yuuta Gamon’a ait “Chojo Kagaku Kirikiri Basara” adlı ve gizemli doğaüstü olayları konu alan blog’a bağlı dokuz kişinin daha büyük ve daha esrarengiz olaylar yaşaması anlatılıyor. Bu kişilerin başlarına gelenler, dünyayı da etkileyecektir.

Udon no Kuni no Kiniro Kemari

Nodoka Shinomaru’nun 2012 yılında yayınlanmaya başlayan manga serisinden uyarlanan anime, 9 Ekim 2016’da yayınlanmaya başladı.

Tokyo’da çalışan bir web tasarımcısı olan Souta Tawara, babasının ölümü ile birlikte Kagawa’daki ailesinin udon dükkânına gittiğinde, bir erkek çocukla karşılaşır. Çok geçmeden çocuğun sırrını öğrenen Souta, Poco’ya bakmak için işini bırakmaya karar verir. 12 bölüm sürecek olan anime olayları doğaüstü konularla sunuyor.

Ao Oni The Animation

2008 yılında çıkan korku türündeki rol yapma oyununa dayan Ao Oni, 2013’te light novel, 2014’te manga ve live action filmden sonra bu sene de anime serisine kavuştu.

Şehrin dışındaki boş bir köşkte canavarlar olduğuna dair söylentiler vardır. Hiroshi ve sınıf arkadaşları, Takurou, Takeshi ve Mika, köşke girdiklerinde Ao oni (Blue Demon) adlı tuhaf canavarın saldırısına uğrarlar. Köşkten kaçabilmeleri için bazı bulmacaları çözmeleri gerekmektedir. Serinin daha çok komedi ağırlıklı olduğunu belirtelim.

2017’de bir de anime filminin çıkacağı duyuruldu.

Bubuki Buranki: The Gentle Giants of the Galaxy

Ocak –Mart 2016 tarihlerinde yayınlanan ve 12 bölümden oluşan Bubuki Buranki’nin ikinci sezonu The Gentle Giants of the Galaxy alt başlığı ile 1 Ekim’de başladı.

10 yıl sonra Japonya’ya dönen Azuma Kazuki, bir grup adam tarafından saldırıya uğrar ve hapsedilir. Çocukluk arkadaşı Kogane Asabuki, sağ elindeki Bubuki denen bir silahla onu kurtarır. Bu silahın kendi “düşünme gücü” vardır. Kendisi de bir Bubuki kullanıcısı olan Azuma Kazuki, Bubuki’nin varlığı öğrenerek arkadaşlarıyla birlikte bir maceraya çıkar. Bu macera girişiminin amacı Oumai denen ve yer altında uykuda olan bir Buranki’yi (titan) bulmak ve hayata döndürmektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir