MODERN BİR ROBINSON CRUSOE MU YOKSA BİR SAÇMALIK MI: UZAY YOLCULARI- PASSENGERS

[boxleft] Passengers – Uzay Yolcuları
Yönetmen: Morten Tyldum
Oyuncular: Chris Pratt, Jennifer Lawrence, Laurence Fishburne, Michael Sheen
Tür: Bilim kurgu, macera, romantik
Süre: 116 min
Türkiye vizyon tarihi: 13 Ocak 2017 (1s 57dk) [/boxleft]

[boxright] Filmin Konusu: Avalon uzay gemisi, Homestead II adında çok uzak bir koloniye 5000’den fazla kişiyi götürmek üzere, 120 yıl sürecek bir yolculuğa çıkmıştır. Gemidekiler bu yolculuk sonunda sağlıklı bir şekilde hayatlarına devam edebilmek için özel tasarlanmış “uyku kapsüllerinde” uyutulmaktadırlar. Fakat teknik bir aksaklık sebebiyle bir kapsül vaktinden önce açılır. Kapsüldeki tamirci Jim Preston (Chris Pratt) vaktinden 90 sene öne uyanmıştır!  [/boxright]

Mümkün mertebe spoiler vermeden filmden bahsetmeye çalışacağım. Filmin konusu çarpıcı… Gibi… Ama aslına bakarsanız, “tek başına kalan adam” fikri defalarca işlendiği ve genellikle de kof çıktığı için temkinli olmakta fayda var.

Film Amerika’da 21 Kasımda gösterime girdi. Yapım bütçesi 110 milyon dolar ve dünya çapındaki kazancı 5 Ocak 2016 itibari ile 128 milyon dolar olunca filmin iki seksen yattığını söyleyebiliriz. Görünürde zarar etmemiş ama bu 110 milyona hem reklam dâhil değil hem de bu kadar para yatırıp azıcık “kâr” etmek “akıl kârı” değil.

Filmi romantik bilim kurgu olarak nitelendirebiliriz. Bir aşk hikayesi söz konusu. Filmde dört oyuncu var. Bu dört oyuncunun en başarılısının Michael Sheen olduğunu düşünüyorum.

Film klişeden klişeye koşuyor. Bir karakterin kötü kötü öksürüp ağzından kan geldiğini görmek bana “öööeeeh” dedirtti. Tahmin edebileceğiniz üzere gemide teknik olarak bir şeyler ters gidiyor. (Gitmeyecek olsa Chris Pratt’ın oynadığı Jim Preston karakteri neden “tamirci” olsun öyle değil mi? Al sana bir klişe daha!) Filmde sorunun çözüldüğü bölüm bence çok havada kalmış. Herhalde filmi daha da uzatmamak için çabuk geçmişler. Ama olmamış.

Filmin mantık hataları ile dolu olduğunu söylemek gerekiyor. Yine spoiler olmasın diye konuya girmeyeceğim ama yönetmen de senaristler de mantık hatalarını mantıklı bir zemine oturtmak için zahmete girmemişler.

[boxright] Filmden birkaç not:

  1. Uzay gemisinin konuşması dublaj sanatçısı Emma Clarke tarafından gerçekleştirilmiş. Bu sanatçı Londra metrosundaki anonsları da yapan ve ikon haline gelmiş birisi imiş.
  2. Afişte nokta ve çizgiler mors alfabesi ile S.O.S anlamına geliyor.
  3. Jennifer Lawrence, Cris Pratt’dan 8 milyon dolar daha fazla para almış. Lawrence: $20, Chris: $12
  4. Aslında 2016 yılının Ekim ayında vizyona girecekmiş. Ama hikayedeki bazı şeyleri düzeltmeleri gerekmiş. [/boxright]

İlerleyen zamanda Jennifer Lawrence da yalnız yolcumuza katılacak ve ikili arsında tutkulu bir aşk başlayacaktır. Bir gemide iki âşık görünce ister istemez aklımıza Titanik geliyor. Ama hiç heveslenmeyin. Alakası yok.

Senaryo tahmin edilebilir şekilde ilerliyor, oyunculukta bir olağanüstülük yok. Yönetmenlik için olumsuz bir şey söylemeyeceğim.

Filmin en güzel sahnesi havuz sahnesi olmalı. Bu sahne konusunda bilgi vermeyeceğim ama gerçekten güzel ve adrenalin yükselticiydi.

Nerde The Moon… Nerde Passengers…

Bu kadar gömmeme rağmen, filmin sıkıcı olmadığını aksine heyecanlı olduğunu söylemeliyim. Sıkılmadan geçireceğiniz 116 dakika sizi bekliyor. İzlenebilir neden olmasın.

Söylemesem olmaz Notu: Film çıkmadan önce yapılan bir yorumda “acaba yeni Avatar olabilir mi?” şeklinde bir cümle okudum. Buna cevabım çok net: “Aha ahhahh hhahhaa!”

 

 

[boxleft]Verdiğim Puanlar:
Oyunculuk: 4/5
Senaryo: 2/5
Yönetmenlik: 4/5
Genel: 3/5 [/boxleft]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir