Bireyin Menfaatlerinden Kötülüğe Uzanan Bir Yol I Kichiku

The Demon 1978

Yönetmenliğini Yoshitaro Nomura’nın yaptığı 1978 yapımı Kichiku (The Demon) filminin yapımcılığını Yoshiki Nomura  ve Yoshitaro Nomura ikilisi üstleniyor. Shima Iwashita, Ken Ogata, Hiroki Iwase, Miyuki Yoshizawa, Jun Ishii’nin oyuncu kadrosunda yer aldığı film Seicho Matsumoto’nun 1958 yılında yayınladığı The Demon adlı kısa öykülerinden yararlanılarak Masato Ide tarafından senaryolaştırılmıştır. 1978 yılında yayınlanan film, bir yıl sonra düzenlenen 1979 Japon Akademi Ödüllerinde 5 dalda (En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Yönetmen, En İyi Film, En İyi Müzik, En İyi Senaryo) ödül almayı başarmıştır. 

Kichiku Film

Filmin konusunda gelecek olursak; matbaa Baskı işiyle uğraşan, Eşi Oume’den çocuk sahibi olamayan Sokichi, devamlı müdavimi olduğu lokantada çalışan Kikuyo ile metres hayatı yaşamaya başlar ve ona bakacağının sözünü verir. İlerleyen  yıllarda 3 çocuğu olan Kikuyo; uzun zamandır Sokichi’den maddi anlamda bir destek alamayınca soluğu Sokichi’nin evinde alır ve eşi kocasının gayrimeşru bir ilişkisinin olduğunu ve bu ilişkiden çocuklarının olduğunun farkına varır. Aynı günün akşamında çocuklara artık Sokichi’nin bakmasının gerektiğini söyleyen Kikuyo, sabah ortadan kayboluverir. Çocukların bakımı Sokichi ve eşi Oume’ye geçmiştir. Fakat bu durumu hazmedemeyen Oume gün geçtikçe çocuklara çok sert davranmaya başlar.

The Demon 1978 2

Sürpriz film başlangıcıyla dikkat çeken “Kichiku” filminde Yoshiaro Nomura’nın Alfred Hitchcock ve Roman Polanski ile etkileşim içerisinde olduğu gözlerden kaçmıyor. Ayıca “Kichiku” bizlere bireyin kendi menfaatlerini ne derecede ön planda tutabileceğini ve kötülüğün kademeleri konusunda fikir sahibi olmamızı sağlıyor.

*Bu yazı ortak çalışma yaptığımız www.japonsinemasi.com adresinde yayınlamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir