Salman Khan’ın En Çekici Filmi: Sultan

Salman Khan bir efsane daha yazdı.  Sultan filmi, Bollywood’ta en çok hasılat yapılan 4. film oldu. 

Sultan, Ali Abbas Zafar’ın yönettiği 2016 yapımı Hint romantik – spor – dram türünde bir filmi. Yash Raj Filmleri bayrağı altında Aditya Chopra tarafından üretilen filmin yıldızları Salman Khan ve Anushka Sharma. Film, kurgusal bir güreşçi olan Haryana’lı şampiyon Sultan Ali Khan ve başarılı kariyerinin özel hayatında uçurumlar açması üzerine yoğunlaşıyor.

sultan bollywood gif ile ilgili görsel sonucu

Sultan Ali Khan (Salman Khan) orta yaşlarda eski bir güreş şampiyonudur. Kendisi Haryana adlı küçük bir kasabada orta halli ve yalnız bir yaşam sürmektedir. Özel karma dövüş sanatları liginin kurucusu Aakash Oberoi (Amit Sadh) babası tarafından cesaretlendirilerek ligin prestijini arttırmak için Hintli bir güreşçi tutması yönünde teşvik edilir. Kendisi Haryana’ya giderek Sultan’a teklif götürür fakat Sultan hiddetle reddederek güreşten tamamen emekli olduğunu söyler. Aakash, Sultan’ın yakın arkadaşı Govind’in (Anant Sharma) karşısına çıkar ki kendisi Sultan’ın kariyerinin nasıl başladığını anlatır.

sultan bollywood gif ile ilgili görsel sonucu

Sekiz yıl önce, yerel bir güreş koçunun kızı olan ve eyalet düzeyinde bir güreşçi olan Aarfa Hussain’a (Anushka Sharma) ilk bakışta aşık olur. Gerçi ilk bakışta Sultan’a karşı soğuk davransa da Aarfa, Sultan’I arkadaş olarak kabul eder. Sultan, Aarfa’yı kız arkadaşı olarak lanse etmeye başlayınca Aarfa bunu reddeder ve sadece kendisi gibi tanınan bir güreşçi ile evleneceğini söyler. Saygınlığını kazanmaya kararlı olan Sultan kendisini güreşe verir ve yoğun antrenmanlar geçirerek nihayetinde eyalet çapında bir güreş turnuvası ve Aarfa’nın aşkını kazanır. İkisi evlenir ve tanınmış güreşçiler olarak Hindistan’ı İngiliz Milletler Topluluğu Oyunları ve Asya Oyunları gibi turnuvalarda temsil ederler. Olimpiyat Oyunlarının finalistleri olarak açıklandıklarında Aarfa hamile olduğunu keşfeder. Hindistan için olimpiyatlarda altın madalya kazanma hayalinden vazgeçer ve bu hayal Sultan tarafından gerçekleştirilir. Bu başarı Sultan’ı küstah hale getirir ve basın toplantısındaki kibirli davranışları ile Sultan’ı şaşırtır. Aarfa, Sultan’ı hamileliğinin sonuna yaklaştığını söylese bile uluslar arası başka bir turnuvayı kazanmak için Aarfa’nın yanından ayrılır. Döndüğünde ise şok geçirir çünkü yeni doğmuş çocuğu kansızlık sebebiyle ölmüştür. Bebeğin kan grubu Sultan’ınki ile aynıdır, 0 negatif ve Sultan’ın yokluğu kan bağışının gerçekleşememesine neden olmuştur. Kızgın olan Aarfa, Sultan’ı terk ederek babasının yanına döner. Karısını ve çocuğunu kaybetmenin depresyonunu yaşayan Sultan, Haryana’da bir kan bankası açmak için bağış toplamaya çalışır.   

sultan bollywood gif ile ilgili görsel sonucu

Günümüzde ise Aakash, Sultan’dan ligine girmesini ister ve turnuvanın ödül parasının kan bankası açmak için kullanılacağının sözünü verir. Formdan düşmesine ve yorgun olmasına karşın Sultan teklifi kabul eder ve Delhi’ye doğru yola çıkar. Orada Aakash, Sultan’ı serbest karma dövüşleri koçu Fateh Singh (Randeep Hooda) ile tanıştırır. Fateh ile iki aylık bir çalışmadan sonra ki kendisi de eski uluslar arası bir şampiyon, Sultan formuna geri kavuşur ve serbest şekilde güreşmeyi öğrenir. İlk müsabakasında zorlansa da Sultan kendine has hamlesini kullanarak rakibini alt eder. Çok geçmeden de peş peşe kazandığı müsabakalar sonucunda ülke çapında sansasyonel haber olur ve bu süreçte Aarfa’nın desteğini de kazanır. Yarı finaller esnasında Sultan kazansa da sakatlanarak hastanelik olur. Doktorlar Aakashi’ye Sultan’ın dövüşmemesi gerektiğini, yaralarının ölümcül olabileceğini söyler. Aakashi hastane koğuşunda Sultan ile görüşür ve onu dövüşmeye devam etmesi için motive eder. Final maçı sırasında Sultan tüm acılarına rağmen müsabakayı ve dolayısıyla turnuvayı kazanır. Karısıyla yeniden bir araya gelen Sultan, kazandığı ödül parası ile kan bankasını açar ve Aarfa güreşe devam eder. Birkaç yıl sonra, Aarfa bir kız çocuğu doğurur ve Sultan onu güreşçi olarak eğitmeye başlar.

sultan bollywood gif ile ilgili görsel sonucu

Film ilk olarak 2015’in Haziran ayında duyuruldu ve YouTube üzerinden bir fragman yayınlandı. Ekim 2015’te Sultan’ı canlandıran Khan’ın koçu olarak Sylvester Stallone’un filmde yer alacağı söylentileri çıktı fakat Yapımcı Raja Mukerji yaptığı açıklamada Stallone’un filmde olmayacağını açıkladı. 2015’in Aralık ayında Randeep Hooda’nın Fateh karakterini canlandıracağı açıklandı.

Filmin çekimlerine hazırlıklar Ekim 2015’te başlandı ve Khan, Facebook üzerinden karakterinin resmini paylaştı. Temel çekimlere ise Aralık 2015’te geçildi. Film gösterime girdiği ilk haftada (dünya çapında) 31 milyon dolar hasılat elde etti ve ilk haftada bu rakama ulaşan ilk Hint filmi oldu. Totalde 87 milyon dolar civarı bir hasılat elde etti ve en çok hasılat elde eden dördüncü Hint filmi oldu.

sultan bollywood gif ile ilgili görsel sonucu

Salman film boyunca çeşitli yolculuklardan geçiyor. Neşeli kararlı ve fit bir sporcudan kibirli bir yıldıza, yenilmiş ve depresyona girip yalnız kalmış bir adama kadar farklı ruh hallerini görüyoruz. Anushka ise sinirli bir kız, adaletli ve içten duygusal bir karakterin portresini çiziyor. Sultan’ın arkadaşı Govint’in (Avant) performansı da en az ana karakterler kadar etkileyici. Kırık bir kalp ve ezilmiş kaburgaları ile arkadaşının sonuna kadar yanında durması ve desteğini esirgememesi de küçümsenemez.

Filmin kötü bir tarafı gösterilecekse açıkçası üç saatlik uzunluğu gösterilebilir. Sultan izledikçe ağırlaşan bir havaya ve tekrarlanan sahnelere sahip. Sultan’ın antrenmanları, tekrarlanan diyalogları ile filmin süresinin uzatılmak istenmiş olması mümkün. Oysa ki film iki saat ile iki buçuk saat arası bir süre ile daha yerinde ve daha akıcı olabilirmiş.

sultan bollywood gif ile ilgili görsel sonucu

Bollywood’un bize öğrettiği bir şey varsa o da ana karakterin kolay yollardan mutlu sona ulaşamayacağı. Bollywood filmleri hemen her zaman içinde belirli temalara ayrılır. İlk olarak karakterleri tanıtır ve komedi etmenleri ile neşelendirir, akabinde araya aşk sokarak duygulandırır, peşine kötü bir olay yaşanarak ana karakter çok zor anlar yaşar (adeta dibe vurur) ve Anka kuşu misali küllerinden doğarak cesaret, kararlılık ve asla vazgeçmemen gerektiği gösterilir ve son olarak mutlu son ile final yapılır. Filmde aynı durum Sultan için de geçerli. Yolun başında bir sporcu, bir aşık ve zirveye ulaştıktan sonra ansızın çakılması ve muhteşem geri dönüşü…

sultan bollywood ile ilgili görsel sonucu

Birçok Bollywood filmlerinde görülen karakterlerin aksine Sultan karakteri daha insancıl, daha bizden birisi olarak yansıtılıyor. Rakiplerinden her insan gibi korkuyor, acısını saklamaya çalışsa da başaramıyor, tereddüt ediyor veya tam tersi cesaret ediyor. Kendisi “yenilmez” birisi olmadığının farkında. Sultan yaşının farkında ki Salman’ın daha hayat verdiği hiçbir karakterinde bu söz konusu değildi.

Yönetmenin filmdeki başarısı aslında gözükenden çok büyük çünkü Salman Khan’ın dolup taşan egosunu dizginlemek herkesin harcı değil. Sultan karakteri çok güçlü, hiçbir şeyden korkmayan birisi değil ve böyle bir karakteri Salman canlandırmışsa birileri onu ikna etmiş demektir. Üstelik Salman’ın kendi çapında gir güreşçiden serbest dövüşçü bir yıldıza dönüşümünde sahnelediği performans olağanüstü. Sultan karakteri ilhamını Warrior filminde Tom Hardy’den almış olabilir ama kendi ayakları üzerinde duran bir karakter olduğu da tartışılamaz. Ayrıca güreş koreografileri oldukça başarılı.

Sultan filminin iyi yönlerinden birisi de kadına gösterdiği saygı. Anushka Sharma’nın canlandırdığı Aarfa karakteri her ne kadar klişe fedakarlıklarda bulunsa da bunları toplum için veya baskı altında kaldığı için değil, kendisi istediği için yapıyor. Sultan’ın hırsları ve hedeflerinin önemli olması kadar Aarfa’nın da hayallerine filmde yer verilmiş ve ikinci plana atılmamış.

Sultan filmi genel olarak başarılı bir film. İçerik olarak (dövüş) zaman zaman film kendini bitmeyecekmiş gibi hissettirse de Salman Khan performansı ile yine büyülüyor. Ayrıca filmin sonunda “ters köşeye yatırma” gibi bir şey beklemeyin sakın. Bollywood’a aşina olan herkes az çok filmin sonunu biliyor: Mutlu son.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir