KARANLIK, KORKUNÇ; SPİDER-MAN EZİYET

MACERA AMERİKA’DA YAYINLANDIĞI AĞUSTOS 1990 YILINDA İKİ MİLYON 600 BİNDEN FAZLA KOPYA SATARAK GEÇİLMESİ ZOR BİR REKOR KIRMIŞTI.

karanlik-korkunc-spider-man-eziyet-3

Amerikan çizgi romanları içinde en sevdiğim karakter olan Örümcek Adam’ın Türkiye macerası 1975 yılına kadar uzanıyor.

Hayrettin Önder’in sahibi olduğu Süper Yayınevi tarafından yayınlanan Ajan X dergisinde ilk kez Türk okurunun karşısına çıkan Örümcek Adam, 1981, kimi kaynaklara ise 1983 yılında Bilka Yayınevi çatısı altında yayınlanmaya başladı.

Bilka kırılması zor bir rekora imza atarak 183 sayı Örümcek Adam yayınladı. Siyah beyaz ve fumettiden daha küçük, neredeyse cep formatına yakın olan bu yayınlar o dönem sayısız okuru Örümcek Adam ile tanıştırdı.

Uzun yayın hayatı boyunca Örümcek Adam hiç renkli yayınlanmamıştı. Üstelik belirttiğimiz gibi dergi boyutları da oldukça küçüktü.

ARKA BAHÇE KUŞAĞI

1996 yılında, hem Türkiye çizgi roman yayıncılığı hem de Örümcek Adam serisi açısından önemli bir gelişme yaşandı.

Daha önce Büyük Mavi Yayıncılık çatısı altında Batman yayınlamış olan ekip, ilk kez orijinal boyutunda ve renkli Örümcek Adam yayınlamaya başlayarak çizgi romancılığa yeni bir soluk getirdi.

Yeni serinin çıktığı yayınevi 1 Numara Yayıncılık’tı. Ekibin başında ise halen çizgi roman yayınlamaya ve Arka Bahçe Çizgi Roman Dükkanı’nı işletmeye devam eden Ahmet Kocaoğlu vardı.

Ahmet Kocaoğlu ile henüz birebir tanışma fırsatım olmadı. Ama onun çizgi roman yayıncılığı adına en zor yıllar olan doksanlardaki bu inadı olmasa şimdi bu kadar severek ve ilgiyle çizgi roman okuyor olmayabilirdik. Belki farkında olmadan bir Arka Bahçe Kuşağı yaratmışlardır…

SPAWN’DAN ÖNCE

Gelelim bu ilk Örümcek Adam yayınına.

Orijinal ismi Spider-Man: TORMENT olan macera, birebir çeviri ile EZİYET olarak yayınlandı. Bu macera oldukça önemli bir başlangıç. Nedeni ise henüz Spawn ortada yokken karakterin yaratıcısı Todd McFarlane tarafından yazılıp çizilmiş bir öykü olması. Ayrıca macera Amerika’da yayınlandığı Ağustos 1990 yılında iki milyon 600 binden fazla kopya satarak geçilmesi zor bir rekor kırmıştı.

MacFarlane karanlık, daha vahşi ve korkutucu öyküleri, bu ağırlığı kaldırabilecek çizgilerle birleştiren bir çizgi romancı. Çizimleri fotoğraf gibi değil, zaman zaman bilinçli anatomi hatalarına, küçük gözlere, büyük ağızlara, korkunç tiplemelere sahip bir tarzda.

Pek çok panele bölünmüş ve her panelde kimi zaman tek bir kelime şeklindeki anlatılar okuyucuyu geriyor.  İnce uzun panellerde öyküyü algılamaya çalışan okuyucu, kısa kelimelere kendini kaptırdığında McFarlane’in vermek istediği o karanlık gerilim havasına giriyor.

Ayrıca EZİYET’in kapağı daha sonra pek çok referans verilerek çeşitli çizgi romanlarda kullanıldı.

EZİYET macerasında ana karakterler Peter Parker ve Mary Jane Parker’ın yanı sıra Lizard ve daha önce kendini öldürmüş olan Avcı Kraven’ın eski eşi Calypso.

karanlik-korkunc-spider-man-eziyet-4

-SPOİLER- Calypso, eşinin intikam almak için Lizard’ı bir çeşit büyü ile kölesi haline getiriyor. New York’ta terör estiren Lizard’ın peşine düşen Örümcek’in yolu bir süre sonra Calypso’ya çıkıyor. Calypso’nun amacı Örümcek’i doğrudan öldürmek değil, daha önce Kraven’in deneyip bir şekilde başardığı gibi eziyet etmek ve psikolojik olarak çökertmek (Meraklısına; Spider-Man: Kraven’in Son Avı, Marmara Çizgi. Bu maceradan daha öncesini anlatır.) -SPOİLER-

NİTELİKLİ BASKI

Yayının baskı ve kalitesine gelirsek, fasikülün ilk yarısı üç kısa Örümcek-Adam macerası ile doldurulmuş. Bu kısa maceralarda Peter Parker’ın nasıl Örümcek olduğu, güçlerinin neler olduğu ile May Teyze’si ile ilgili öyküler mevcut. Ayrıca arka kapak içinde Örümcek-Adam’ın yayıncılık tarihi ile ilgili, birkaç sayı sürecek bilgilerin ilk kısmı yer alıyor.

EZİYET ile başlayan renkli Örümcek Adam yayıncılığının bu ilk denemesi dokuz sayı sürdü. Ardından 1998 yılında Arka Bahçe Yayıncılık ile okura ulaşan maceralar, bence birkaç istisna hariç şimdiye dek Türkçe yayınlanan en iyi öykülerdi.

Arka Bahçe’den sonra Hoz Comics, ardından ise Marmara Çizgi’de yayınlanmaya devam eden Örümcek-Adam, oldukça kaliteli cilt ve fasikül formatlarında yayınlanmaya devam ediyor.

EZİYET fasikülünü bulmak biraz zor. Ben de aylarca İstanbul, Bursa ve Kocaeli gibi şehirlerde aramama rağmen internette takım halinde bulmuş ve düşünmeden satın almıştım. Bir yerlerden elinize gelirse mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir