Karanlıktan Psikolojik Gerilime Sarsıcı 10 Anime Serisi

Karanlık Anime Serileri

Japon animasyonu olan ‘‘anime’’nin birbirinden farklı türleri içerisinde ‘‘psikolojik-gerilim’’ türünden birbirinden sarsıcı serileri sizlerle buluşturuyoruz. Daha çok yetişkin kesime ‘‘seinen’’ hitap eden bu seriler sizleri karanlık hikayelerden varoluşun amacı ve insan olma uğraşı konularında sorgulatacak türden.

Bilim-kurgusundan siberpunk’una, gizeminden psikolojik türdeki animesine kadar birbirinden sarsıcı animeler sizleri bekliyor. Bu sayımızda sizleri Red Garden, Cosette No Shouzou, Perfect Blue, Serial Experiments Lain, Corpse Party: Tortured Souls, Monster, Jigoku Shoujo, Death Parade, Elfen Lied Kurozuka ve Aku no Hana anime serileri ile buluşturuyoruz.

1. Cosette No Shouzou

Cossette no Shouzou

Antika dükkanında çalışan resim öğrencisi Eiri Kurahashi, bir gün antika cam içinde bir kız resmi görür. Camın içinde ki kız hareketli ve gözlerinin önünde hayatını yaşıyor gibi görünüyordur. Eiri kıza delicesine aşık olur, bir gece bir şekilde onunla temas kurar. Kızın 18. yüzyılda soylu bir aileden olduğunu ve adının Cossette olduğunu öğrenir. Cossette’i öldürüp ruhunu camın içine işleyen kişi onun nişanlısı sanatçı Marcelo Orlando olduğunu öğrenir. Onu özgür kılmak için Marcelo’nun işlediği günahlar için ceza almayı kabul etmesi gerektiğini öğrenir ve laneti kaldırmaya çalışır.

2. Red Garden

Red Garden

Garip intiharlar New York yer alıyor. Bir gün, aynı yüksek okuldan 4 kız yorgun ve şaşkın bir duyguyla uyanırlar ve bir önceki gece hakkında hiçbir şey hatırlamadıklarını fark ederler. Okulda, onların sınıf arkadaşlarından birinin intihar ettiğini öğrenirler. Parkta otururlarken yanlarına yaklaşan bir erkek ve bir kadın, hepsinin önceki gece öldüğünü söyler. Bu durumdan kurtulmak istiyorlarsa onlar için çalışmak gerektiğini hepsini anlatır. Eski hayatlarını alabilmek için yapmaları gereken iş ise gecenin ölü yaratıkları öldürmektir.

3. Serial Experiments Lain

Serial Experiments Lain

14 yaşında garip ve içine kapanık bir kız olan Lain, teknolojiye karşı hiçbir ilgisi yokken birgün kendisine gelen bir e-postayı açtığında; kendisini sanal bir dünya içinde bulur. Bu olaydan sonra Lain’nin hayatı birbiri ardına gizemli sırlarla dolmaya başlar ve tepetaklak olur. Gittiği her yerde garip siyah giyen adamlar görünmeye başlar, onlara sorular sorarak onlar ve olaylar hakkında daha fazla bilgi öğrenmeye çalışır. Gerçeklik, sanallık ve siber hayat arasındaki sınırlar arasına sıkışıp kalan Lain, kimlik, bilinç ve algı gibi kavramları aşarak daha gerçeküstü ve tuhaf olayların içine dalar.

4. Monster

Monster

Avrupa’da çalışan Japon asıllı ünlü beyin cerrahı Dr. Kenzou Tenma, kendi dönemindekiler tarafından alanında devrim yaratacak genç beyinlerden biri olarak görülmektedir. Güzel bir nişanlısı olan ve çalıştığı hastanede terfi almak üzere olan Kenzou, bir gece karşı karşıya kaldığı ikilem yüzünden tüm hayatı aniden değişir. Ya küçük bir çocuğun hayatını kurtaracaktır ya da kasabanın Belediye Başkanını. Amirleri belediye başkanını ameliyat etmesi için baskı yaparken o ahlaki değerlerine kulak vererek küçük çocuğun hayatını kurtarır. Ama bu olayla kurtardığı çocuğun çevresinde ortaya çıkan cinayetler ile Kenzou’nun inançları sarsılır ve çocuğun kimliğini çözmek adına yolculuğa çıkar.

5. Perfect Blue

Perfect Blue

CHAM! isimli pop grubunun idol bir üye olan Mima, sektörde isim yapmak adına aktris olma hayali için müzik idolü olmaktan vazgeçer. Ancak, onun azılı hayranlarından Me-Mania, Mima’nın aldığı karardan pek mutlu değildir. Oyuncu olarak kariyerine başlayan Mima, ilginç bir rolü kabul eder. Film setindeyken diğer oyuncular ile tuhaf şeyler yaşamaya başlar. Zaman geçtikçe Mima, zihinsel yıkım geçirir ve hayal ile gerçekliği ayırt etmekte zorlanmaya başlar.

6. Corpse Party: Tortured Souls

Corpse Party Tortured Souls

Liseden arkadaşına veda etmek için gece düzenlemeye karar veren dokuz öğrenci, diğer birçok lise öğrencisinin yaptığı gibi geleneksel olarak bebek şeklinde küçük kağıttan takılar takarak kendilerine iyi şans getirmesi için bir ritüel yaparlar. Ancak bilmedikleri bir şey vardır: bu taktıkları takılar Heavenly Host Akademisinde işlenen bir dizi korkunç cinayetlerde kullanılmıştır. Ve Kisaragi Akademisinin cinayetlerin işlendiği okul olduğuna dair bilgi sahibi değildirler. Geçmişteki intikam güden ruhlarla bir yere sıkışıp kalan bu öğrenciler kurtulmak için mücadele edecektir.

7. Death Parade

Death Parade

Dünyada aynı anda ölen iki insan, kendilerini asansörle indikleri bir barda bulurlar. Ancak öldüklerini hatırlamazlar. Her barda ayrı bir barmen yer alır. Bu ölen iki kişi nereye gideceğini belirlemek için “Ölüm Oyunu” oynanmak zorundadır ve oyunun sonucuna hakemimiz karar vermektedir. Finalde kişiler iki asansörün önüne gelir; asansörlerden biri iyi yöne (Cennet), diğeri kötü yöne (Cehenneme) gitmektedir. Aslında sadece cennet/cehennem değil de, bazen bazı ruhlar boşluğa da gönderilebiliyor ya da reenkarne olarak dünyaya yeniden gidiyor. Bu oyunda masum olan kişi kim?

8. Aku No Hana

Aku no Hana

Kitap okumayı seven ve özellikle Baudelaire’in Kötülük Çiçekleri’ni seven Kasuga Takao adındaki bir çocuk, okuldan kız arkadaşı Saeki Nanako’ya hayrandır. Birgün sınıfta Kötülük Çiçeklerinin kopyasını unutur ve almak için geri döndüğünde kitabın yanı başında Saeki’nin spor eşorfmanını bulur. Saeki’ye olan tutkusundan dayanamaz ve eşorfmanı çalar. Sınıfta Saeki’nin eşorfmanını bir sapığın çaldığı üzerine söylentiler yayılmaya başlar. Bunun üzerine Kasuga, suçluluk ve utanç duygusundan içine kapanmaya başlar. Ve buna ek olarak sınıftan hiç arkadaşı olmayan ürkütücü biri olan Nakamura adındaki kız onun eşorfmanı aldığını görmüştür. Ve bunu Kasuga’yı avucunun içine almak için kullanmaya başlar.

9. Jigoku Shoujo

Jigoku Shoujo 1

Beslediğiniz güçlü kin ile birlikte gizemli bir siteye girerek, intikam almak istediğinizin adını yazarako kişiye cehenneme giden feribota bindirmek adına bilet kazanmaktadır. Cehennemin kızı Ai Enma, seçilenlerin cezayı hak edip etmediğini yargılarken intikam isteyenler için eksiksiz acılı ve ızdırap dolu bir intikam sağlamaktadır. Üç bebeğinin yardımı ile işlerini yürüten Enma, hakkında hiçbir şey bilinmeyen bir kızdır. Ve kişilerin dileklerini, dileyenin canı karşılığında gerçekleştirmektedir.

10. Elfen Lied

Elfen Lied 1

İnsanların bir sonraki evrimi olduğuna inanılan başlarında iki boynuzu olan dicloniuslar, bilim insanları tarafından insanlığın düşmanı olarak sıfatlandırılmış ve gözetim altına alınmıştır. İnsanlardan farklı olarak vektör adı verilen gizli silahla doğmuş olan Lucy, tutulduğu labaratuardan kaçarken başına aldığı bir kurşun darbesiyle hafızasını kaybeder ve kişiliği bölünür. Sabaha karşı denizi izlemeye gelen iki kuzen Yuka ve Kouta, sadece “nyuu” diyebilen iki boynuzlu çıplak bir kızla ‘‘Lucy’’ ile karşılaşırlar. Nyuu’yu evlerine götürürler ve onunla yaşamaya başlarlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir