Kan, İntikam ve Özgürlük Mücadelesi I Akame ga Kill!

Akame ga Kill!

2014 yazında ses getiren animelerden biri olan Akame ga Kill!‘i sizlere tanıtmaya çalışacağım. Hikayemiz zenginliğin, fakirliğin, yolsuzluğun, zulmün, sefaletin ve yozlaşmışlığın şehri haline dönen başkentte geçiyor. Şehrin bu kadar kötü durumda olmasının sebebi olarak da eski kralı öldürdüğü söylenen ve yerine söylediği her şeyi yapacak küçük çocuğunu tahta çıkaran başbakan sebep oluyor. Kendisine sıkıntı çıkaran herkesi krala söyleyerek sürgün ya da idam ettirten başbakan kralı adeta kuklası durumuna getirmiş durumda. Başkentin bu kadar kötü durumda olduğundan bir haber başrollerimizden Tatsumi, kahraman olmak umuduyla başkente geliyor ve hikayemiz başlıyor.

Akame ga Kill! 1

Takahiro‘nun yazarlığını, Tetsuya Tashiro‘nun çizerliğini yaptığı Square Enix‘in Gangan Joker dergisinde Mart 2010’den beridir yayınlanmaya devam eden Akame ga Kill! mangasından uyarlanan anime serisinin Akame ga Kill! Zero adındaki devam manga serisi de Monthly Big Gangan dergisinde yayınlanmaya devam etmektedir. Yapımcılığını White Fox stüdyosunun yaptığı anime serisinin yönetmenlik koltuğunda Tomoki Kobayashi bulunurken; senaristliğini ise Atsushi Ikariya yapmaktadır.

Akame ga Kill! 2

Şimdi gel gelelim Akame ga Kill’i tanıtmaya. Tabi ki sadece ilk bölüm olacak ve ileri ki bölümler için spoiler içermeyecek tanıtımımıza başlayalım.

Tatsumi, Ieyasu ve Sayo köyünü açlık ve sefaletten kurtarmak için başkente doğru yola çıkan üç arkadaştır. Köyden ayrıldıktan kısa süre sonra haydutların saldırısına uğrayan grup dağılır. Başkente doğru canavarların ödüllerini toplayarak giden Tatsumi orduya yazılmak için başvurur. Ama kendine piyadeliği yakıştıramayan Tatsumi taşkınlık çıkarır ve kovulur. İlerideki takım arkadaşı olacak Leone Tatsumi’ye yardım edeceğini ve kendisine yemek ısmarlamasını söyler. Yemek sırasında orduda komutan olmak için rüşvet istediğini söyler. Tatsumi bütün parasını Leone’ye verir. Böylece ilerideki takım arkadaşı tarafından dolandırılır 😀 Dışarıda uyuyacağı sırada zengin bir ailenin kızı olan Aria Tatsumi’yi evine çağırır ve ona yardım eder. Aria’nın korumalarından biri Tatsumiye şehrin kötü durumundan  ve suikastçi grubu Night Raid’den bahseder. Eve döndükleri gece Night Raid’in saldırısına uğrayan ev halkı kaçmaya çalışır. Depoya doğru kaçan Aria’yı Night Raid’den korurken Tatsumi kendisini dolandıran Leone ile karşılaşır. Leone deponun kapısını kırarak içerideki zulmü, vahşeti ve işkenceyi Tatsumi’ye gösterir. İşkence edilenlerden ikisi Tatsumi’nin köyünü kurtarmak için yola çıktığı iki arkadaşı Ieyasu ve Sayo’dur. Zenginliklerini ve güçlerinin arkasına saklanarak insanlara bunu yapan ev halkı ile Tatsumi aslında başkentin gerçek yüzünü görmüş olur ve Aria’yı arkadaşlarına işkence ettiği için öldürür. Leone Tatsumi’yi alarak Night Raid’e katılmasını söyler.

Akame ga Kill! 3

Fazla çeşit anime izlemeyen birisi olarak Akame ga Kill’in beklentilerimin üzerinde olduğunu söyleyebilirim. Tuhaf güçlerin ve arkadaşlık ilişkileri ile çoğu anime izleyicisinin ilgisini çekebilecek seviyede bir anime. Yalnız animede ilerledikçe üstünüzde bazı konularda Game of Thrones etkisi yaratabilir.Hikaye olarak güzel ilerlediği ama daha da derinlere inilerek bize uzun bir izleme fırsatı tanıyabilecek animelerden biri Akame ga Kill! Animeyi 24 bölümde bitirerek potansiyelinin kullanılmadığını düşünüyorum. Kan ve bolca dövüş sahnelerinin olduğu animeyi izlemenizi tavsiye ederim. İyi seyirler.

*Bu yazı ortak çalışma yaptığımız www.japonsinemasi.com adresinde yayınlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir